با رمز پویا تراکنش های اینترنتی کاهش پیدا کرد

استفاده از رمز پویا به کسب و کارهای اینترنتی آسیب می زند؟

تاريخ 1398/11/28 ساعت 14:51

«مرحله دوم اجرای طرح رمز پویا مبنی بر حذف رمز دوم ثابت، همزمان با اعمال معافیت برای تراکنش‌ها با مجموع مبالغ تا سقف یک میلیون ریال به صورت روزانه، از روز ۸ تا ۲۳ بهمن‌ماه بصورت تدریجی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری، با نظارت و اهتمام بانک مرکزی اجرا شد.

واقعیت این است که رمز پویا برای امنیت بیشتر و جلوگیری از هک و کلاهبرداری از مشتریان راه اندازی شد. اما وضعیت در حال حاضر به گونه ای رقم خورده که استفاده از آن سخت و طاقت فرسا شده و برای بسیاری از کاربران غیرممکن است. این در حالی است که مشکلات فنی هم در سیستم جدید وجود دارد. در کنار مردمی که نمی توانند در خرید های اینترنتی‌هایشان از رمز دوم پویا استفاده کنند، این صاحبان کسب و کارهای خرید و فروش آنلاین و اینترنتی هستند که دچار ضرر و زیان می شوند.

رمز پویا به طنز شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. کاربری در توییتر نوشته بود: «امنیت رمز پویا به حدی است که دیگر خودمان هم نمی توانیم از حسابمان استفاده کنیم.» کاربر دیگری هم مدعی شد که با وجود اینکه مهندس نرم افزار است و شبکه طراحی می کند، اما از پس رمز پویای بانک ملی برنیامده است. در کنار طنزی که در این باره رخ داده است، واقعیت کاهش استفاده از خرید اینترنتی است که رخ داده است.

طی این مدت، کاربران زیادی به دلیل مراحل پیچیده و سخت ترجیح داده اند دیگر پرداخت اینترنتی انجام ندهند یا به جایش از پول نقد یا دستگاه کارت خوان سیار استفاده کنند.

با این حال امروز بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها رفع شده است. این اطلاعیه نوشت: «مرحله دوم اجرای طرح رمز پویا مبنی بر حذف رمز دوم ثابت، همزمان با اعمال معافیت برای تراکنش‌ها با مجموع مبالغ تا سقف یک میلیون ریال به صورت روزانه، از روز ۸ تا ۲۳ بهمن‌ماه بصورت تدریجی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری، با نظارت و اهتمام بانک مرکزی اجرا شد. با الزامی‌شدن استفاده از رمز پويا برای تراكنش‌های بالاي ١٠٠ هزار تومان، همزمان با اجرای طرح در بانك‌های كشور، افت ناچيزی در برخی تراكنش‌های اينترنتی دیده شد. اين بانك ضمن بررسی دقيق وضعيت شبكه پرداخت و بانكی كشور، طی هماهنگی با بانك‌ها، اقدامات اصلاحی را برای رفع كاستی‌های موجود در برخی بانك‌ها آغاز کرد. طی روزهای آتی نیز با پيگيری و توجه بيشتر مشتريان عزيز شاهد بهبود شرايط خواهیم بود. بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای شناسایی و رفع موانع اجرایی در برخی بانک‌ها به انجام خواهد رساند.»

با این حال به نظر می رسد مشکلات رمز پویا همچنان پابرجاست و نه سیستم بانکی کاملا با آن منطبق شده است و نه مردم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر