تشکل‌های بخش خصوصی برای مقابله با کرونا چه می‌کنند؟

کمک انجمن مراقبت‌های ویژه به کادر درمان کرونا

تاريخ 1398/12/11 ساعت 16:13

فعالان حوزه بهداشت و درمان در تشکل‌های بخش خصوصی مانند انجمن مراقبت‌های ویژه ایران که این روزها تمام توان خود را روی پیشگیری از شیوع کرونا و درمان مبتلایان متمرکز کرده‌اند، معتقدند این بیماری با وجود دانش پزشکی پیشرفته قابل مهار است اما تلاش و حمیت همگانی به‌ویژه فعالان بخش خصوصی و حمایت دولت را می‌طلبد

به گفته مقامات حوزه بهداشت و درمان، حدود دو هفته از ورود ویروس کووید 19 یا همان کرونا به کشور سپری شده است و تقریبا همه ارکان کشور برای مبارزه با این بیماری جدید و جلوگیری از شیوع آن بسیج شده‌اند. اما بخش خصوصی چه نقشی را برای فروکاستن از این بحران می‌تواند بر عهده بگیرد؟

بنگاه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی اعم از تولیدی، تجاری و خدماتی در حال ایفای نقش در تولید و توزیع کالاهای لازم برای پیشگیری و درمان کرونا هستند و در این مسیر جز فراهم ساختن بستر از طرف دولت و پرهیز از مداخله نابه‌جا در کسب‌وکار، نیاز به کمک دیگری ندارند. در همین راستا رئیس و معاون فنی و اجرایی انجمن مراقبت‌های ویژه ایران در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق از تلاش این انجمن برای کمک به کادر درمان گفتند.

 

تهیه و توزیع بسته‌های مقابله با واگیر کرونا برای کادر درمان

رییس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا متخصصان آی‌سی‌یو و کادر پزشکی هستند، گفت: انجمن مراقبت‌های ویژه، تنها انجمن پزشکی است که در اتاق بازرگانی تهران و ایران به ثبت رسیده است و اکنون بهترین زمان است که اتاق بازرگانی به عنوان تشکل تشکل‌ها به کمک بخش درمانی بیاید.

علی امیر سوادکوهی در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران، با اشاره به قطعنامه جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: از روز شنبه 10 اسفند ماه، تمام بیمارستان‌ها باید از پذیرش بیماران غیراورژانسی پرهیز کنند و به بیماران کرونایی بپردازند. با توجه به اینکه کرونا فوق‌العاده واگیردار است و کشور در معرض انتشار آن قرار گرفته است، درخواست ما این بود که اتاق‌های بازرگانی کمک کنند تا بتوانیم به بیمارستان‌های سراسر کشور، بسته‌های جلوگیری از واگیری بیماری به کادر پزشکی را توزیع کنیم؛ بسته‌هایی  شامل عینک، ماسک، لباس اورال، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده. چرا که به زودی همه بیمارستان‌ها به بیمارستان معین تبدیل می‌شوند و اکنون کمبود این اقلام در کشور احساس می‌شود.

 او ادامه داد: برای مثال در حال حاضر اتاق بازرگانی می‌تواند تولیدکنندگان پوشاک را به ما ارتباط دهد که بتوانیم البسه مورد نیاز کادر پزشکی و درمانی را تامین کنیم. این ارتباط می‌تواند برای تامین سایر اقلام موردنیاز نیز راهگشا باشد. اتاق بازرگانی می‌تواند از طریق انجمن ما، گام بزرگی در جهت کمک به پیشگیری از انتشار و شیوع کرونا بردارد. به این دلیل که اغلب تولیدکنندگان در عضویت اتاق بازرگانی هستند و در این شرایط فعالان اقتصادی باید دست به دست هم بدهند تا کشور از این شرایط بحرانی عبور کند. در واقع این اتحاد می‌تواند کمک بزرگی به نظام بهداشتی و درمانی کشور باشد.

سوادکوهی در ادامه با اشاره به واهمه مردم از این ویروس گفت: مردم ترس نداشته باشند، این ویروس کشندگی بالایی ندارد و توصیه ما برای عدم حضور در اجتماعات، سینماها و مراکز تجاری بزرگ برای آن است که از انتشار این ویروس جلوگیری کنیم.

 

هم‌افزایی برای یافتن بهترین و سریع‌ترین راه درمان

همچنین علیرضا آدم‌سرا، معاون فنی و اجرایی انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، نیزد در گفت‌وگویی جداگانه با روابط عمومی اتاق تهران با ارائه توضیحاتی در مورد اقدامات این انجمن در کنترل بیماری کرونا گفت: اعضای این انجمن، درمان اصلی را در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی بر عهده دارند. به بیان ساده‌تر، بیمارانی که با علائم خاص به بیمارستان مراجعه می‌کنند و نیاز به بستری شدن داشته باشد، در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند. برای مثال بیمارستان مسیح دانشوری و نفت، تمام بخش‌های خود را به بخش ویژه تبدیل کرده‌اند.

او افزود: انجمن مراقبت‌های ویژه پروتکل‌های درمانی مختلف را با گروه‌ها و تخصص‌های مختلف حوزه درمان از جمله با همراهی فوق تخصص و متخصصان رشته‌های عفونی، قلب، داخلی و ..... به اشتراک می‌گذارد تا به روش درمانی مناسبی برسد. این انجمن داده‌ها را از چین، کره‌جنوبی و دیگر کشورها و هم‌چنین از داخل گروه‌های مختلف درمانی و انجمن‌های پزشکی دریافت کرده و آخرین مقالات و راه‌های درمانی را هم‌رسانی و اطلاع‌رسانی می‌کند. در واقع، تیم‌های درمانی به صورت متقابل از اطلاعات و تجربیات یکدیگر کمک می‌گیرند تا در نهایت به بهبودی بیماران کمک کنند.

آدم‌سرا ادامه داد: انجمن مراقبت‌های ویژه به عنوان پیش‌قراول مبارزه با بیماری کرونا راهکار‌هایی را ارائه کرده که خوشبختانه خروجی آن که در بهبودی بیماران ظاهر شده است. درمان بخشی از کنترل بیماری است و هدف ما این است که بیماری بیش از این شیوع پیدا نکند.

او با بیان اینکه سایر تشکل‌ها از جمله رستوران‌داران، آرایشگران و غیره نیز باید مراقبت‌های بیشتری را اعمال کنند، ادامه داد: خوشبختانه تیم درمانی راهکارهای مختلف درمانی را به دست آورده که به بهبود سریع‌تر و ترخیص بیماران کمک می‌کند. بنابراین شکی نیست که با وجود دانش پزشکی پیشرفته در ایران این مشکل نیز حل خواهد شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر