اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمد کشتی آرای، تحلیل گر بازار طلا و سکه

رشد تقاضا قیمت سکه را بالا برد

تاريخ 1399/04/17 ساعت 11:24

مدت هاست که نمی توان بازار را به طور کامل تحلیل و پیش بینی کرد. متغیرهای بسیاری بر قیمت ها اثر گذاشته و تنوع این متغیرها به اندازه ای است که ارزیابی ها را دچار چالش کرده است. بنابراین در شرایط کنونی پیش بینی بازار و تحلیل آن دشوارتر از همیشه است.

محمد کشتی آرای

از روز شنبه، نخستین روز هفته جاری قیمت انس جهانی تغییری نکرده است چراکه در روزهای شنبه و یکشنبه به طور معمول بازارهای جهانی تعطیل است. با این حال در همین روز  در بازار داخل ایران شاهد افزایش قابل توجه تقاضای سکه و افزایش قیمت ارز بودیم. رشد قیمت ارز و تقاضای سکه زمینه افزایش قیمت را فراهم کرد. در روز شنبه قیمت سکه در آغاز معاملات کمتر از 10 میلیون تومان بود اما پس از ساعتی به بالاترین سطح در تاریخ قیمت سکه رسید و تا 10 میلیون و 700 هزار تومان افزاش یافت درحالیکه قیمت ارز هم به بیش از 22 هزار تومان برای هر دلار آمریکا رسید.

به دلیل نوسان شدید قیمت و التهاب در بازار سکه، معاملات برای دو ساعت در روز یکشنبه متوقف شد. به دلیل تغییرات قابل توجه و ناگهانی قیمت خریداران میل به خرید نداشتند و فروشندگان هم تمایلی به فروش نشان نمی دانند تا اینکه بعد از چند ساعت قیمت ها دوباره تعدیل شده و معاملات به جریان افتاد.

در یکشنبه شب، دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی درباره ارز صحبت کرد که زمینه کاهش قیمت در بازار را فراهم کرد. دو مسئله در صحبت های رییس کل بانک مرکزی وجود داشت که از التهاب بازار کاست. نکته اول دخالت قوه قضاییه در بازار و برخورد با اخلال گران بود و نکته دوم دسترسی به درآمدهای ارزی، تقویت پشتوانه ارزی و ورود منابع تازه به بازار بود. پس از این در روز دوشنبه، قیمت ارز و سکه و طلا در معاملات روند کاهشی یافت و کاهش قیمت تا جایی ادامه یافت که قیمت ها به سطح آخرین روز کاری هفته گذشته بازگشت.

اکنون به دلیل عدم عرضه و رشد تقاضا، قیمت سکه دچار حباب است. حباب سکه در هفته جاری برای اولین بار در تاریخ معاملات آن به یک میلیون و 300 هزار تومان رسید اما در روز گذشته 750 هزار تومان از حباب سکه تخلیه شد که همین به عادی سازی معاملات و تعدیل بازار کمک کرد.

مدت هاست که نمی توان بازار را به طور کامل تحلیل و پیش بینی کرد. متغیرهای بسیاری بر قیمت ها اثر گذاشته و تنوع این متغیرها به اندازه ای است که ارزیابی ها را دچار چالش  کرده است. بنابراین در شرایط کنونی پیش بینی بازار  و تحلیل آن دشوارتر از همیشه است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر