اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی پازوکی، استاد دانشگاه

بازگشت به ارقام لایحه بودجه

تاريخ 1399/04/18 ساعت 13:04

اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد ارسال پیام مثبت به جامعه را دارند،‌ باید مخارج و مصارف این دستگاه ها را به ارقام لایحه باز گردانند تا مردم بدانند در سه مجموعه حاکمیتی یعنی قوای مقننه، مجریه و قضاییه، قناعت و صرفه جویی است که دنبال می شود.

مهدی پازوکی، استاد دانشگاه

در لایحه بودجه 99،  میزان بودجه عمومی 484 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که مخارج و درآمدهای دولت را شامل می شد. متاسفانه در مجلس گذشته، این عدد از 484 هزار میلیارد تومان به 571 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. یعنی بیش از 87 هزار میلیارد تومان به بودجه عمومی دولت اضافه شد.  باتوجه به همه گیری ویروس کرونا که باعث کاهش فعالیت های اقتصادی و کاهش درآمدهای مالیاتی شده است و  هم چنین کاهش درآمدهای نفتی دولت به دلیل تحریم های ظالمانه، به نمایندگان مجلس شورای اسلامی توصیه می کنیم برای پیشگیری از بروز کسری بودجه و پیامدهای ناشی از راه های جبران آن، افزایش 87 هزار میلیارد تومانی را در یک طرح سه فوریتی کاهش داده و به رقم لایحه دولت برسانند.

هم چنین در لایحه دولت، بودجه مجلس شورای اسلامی در سال 99  رقم 501 میلیارد تومان بوده که در حالیکه در قانون تصویب شده رقم به 571 میلیارد تومان رسیده است یعنی 70 میلیارد تومان افزایش بودجه مجلس که با توجه به شرایط خاص اقتصاد کشور این رقم هم بهتر است به میزان مشخص شده در لایحه بازگردد. علاوه بر این بودجه مجمع تشخیص مصلحت نظام هم برای ارزیابی سیاست های کلی نظام از 641 میلیارد ریال به 941 میلیارد ریال رسیده  و بودجه شورای نگهبان هم از 125 میلیارد تومان در لایحه دولت به 150 میلیارد تومان افزایش یافته که بهتر است این ارقام هم به میزان مشخص در لایحه باز گردد.

اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد ارسال پیام مثبت به جامعه را دارند،‌ باید مخارج و مصارف این دستگاه ها را به ارقام لایحه باز گردانند تا مردم بدانند در سه مجموعه حاکمیتی یعنی قوای مقننه، مجریه و قضاییه، قناعت و صرفه جویی است که دنبال می شود. در غیراینصورت تلاش هایی مثل چاپ پول برای جبران کسری بودجه پیامدهای ناگواری برای اقتصاد کشور به همراه دارد که دامان مردم را می گیرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر