هند نمی‌تواند تمام ارتباطاتش را با چین قطع کند

هندی‌ها اپلیکیشن‌های چینی را تحریم کردند

تاريخ 1399/05/14 ساعت 09:31

دهلی‌نو در ماه‌های اخیر اقداماتی را در نظر گرفته است که دسترسی شرکت‌های چینی را به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف جهان محدود و متوقف می‌کند. این اقدامات شامل محدود کردن سرمایه‌گذاری چینی در هند است

مشاور سابق امنیت ملی هند به سی‌ان‌بی‌سی گفت: هند نمی‌تواند روابط اقتصادی خود با چین را به‌طور کامل قطع کند، حتی اگر تنش‌های میان در کشور در ماه‌های اخیر رو به افزایش بگذارد. این خبرگزاری وضعیت اقتصادی چین و هند را بررسی کرده است.

طبق این گزارش پس از درگیری مرزی در هیمالیا و کشته شدن 20 سرباز هندی، روابط میان این دو قدرت هسته‌ای بدتر شد. پکن اما اطلاعاتی درباره تلفات احتمالی در این درگیری را فاش نکرده است.

ام‌کی نارایانان به سی‌ان‌بی‌سی گفت: ما نمی‌توانیم روابط اقتصادی با چین را کاملاً متوقف کنیم. حداقل این راهی که به نظرم من وجود دارد چراکه هند باید پیشرفت کند.

نارایانان بین سال‌های 2005 تا 2010 مشاور امنیت ملی هند بود و بیشتر دوران خدمتش را در کار اطلاعاتی می‌گذراند.

وزارت امور خارجه هند ماه گذشته اعلام کرد که هر دو کشور باهم توافق کردند تا عدم دخالت زودهنگام و کامل سربازان در امتداد مرز آنها جایی که به‌عنوان خط کنترل واقعی شناخته می‌شود و کاستن از تنش‌ها در مناطق مرزی برای روابط دوجانبه ضروری است.

این درگیری مرزی احساسات ملی در هند را نسبت به برندهای چینی برانگیخت و منجر به حرکاتی برای تحریم کسب‌وکارهای چینی شد. داده‌ها نشان می‌دهد که روابط دوجانبه در حال حاضر در زمینه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری و فناوری به نفع چین است.

دهلی‌نو در ماه‌های اخیر اقداماتی را در نظر گرفته است که دسترسی شرکت‌های چینی را به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف جهان محدود و متوقف می‌کند. این اقدامات شامل محدود کردن سرمایه‌گذاری چینی در هند است که حتی به قبل از وقوع درگیری در مرز برمی‌گردد.

هند همچنین اخیراً ده‌ها اپلیکیشن چینی ازجمله اپلیکیشن محبوب اشتراک‌گذاری ویدئوی کوتاه تیک‌تاک را ممنوع کرده است. قراردادهای موجود با فروشندگان چینی هم لغو شده است. همچنین گزارش‌های وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است سرانجام شرکت‌های مخابراتی هوآوی و زدتی‌ای (ZTE) از پروژه توسعه 5G در هند کنار گذاشته شوند.

طبق یادداشتی که از گروه مشاوران اوراسیا منتشرشده است، در بیشتر این تصمیمات، هند به‌طور خاص نامی از چین نبرده است اما علت برخی اقدامات را دلایل امنیت ملی عنوان کرده است.

نارایانان گفت: ما باهم دشمن نیستیم، اما من فکر می‌کنم دوست بودن همیشه مشکل ایجاد کرده است. میان این دو تمدن همیشه رقابت وجود داشته است. هند به جای توقف روابط با چین باید روی مدیریت روابط اقتصادی با این کشور متمرکز شود.

به گفته تحلیلگران تنش‌های اخیر میان دو همسایه به‌طور بالقوه می‌تواند هند را به ایجاد روابط نزدیک‌تر به ایالات‌متحده و کشورهایی مانند ژاپن و استرالیا سوق دهد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر