رئیس کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران پاسخ ‌می‌دهد

فرآیند انتخاب و معرفی صادرکنندگان نمونه چگونه اجرا ‌می‌شود؟

تاريخ 1399/07/08 ساعت 16:09

محمد لاهوتی، که به عنوان رئیس کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران انتخاب شده است در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران عنوان کرد که صادرکنندگانی که در استان برای بار چندم حائز رتبه برتر شوند، در شمار صادرکنندگان ممتاز قرار خواهند گرفت و کسانی که برای نخستین بار برگزیده شوند، به عنوان صادرکننده نمونه استانی معرفی خواهند شد.

محمد لاهوتی که از سوی بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران، به عنوان رئیس کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران برگزیده شده است، در گفت‌وگویی با روابط عمومی اتاق تهران در مورد فرآیند انتخاب صادرکنندگان برتر توضیح داد. او گفت: پس از مکاتبه رئیس اتاق بازرگانی ایران با وزیر صمت وقت در سال گذشته، مقرر شد که فرایند انتخاب و معرفی صادرکنندگان ملی کلا به اتاق ایران واگذار شود و اجرای این فرایند در سطح استان نیز بر عهده اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور قرار گیرد و اکنون قرار است، همانند سه سال گذشته، آیین انتخاب و معرفی صادرکنندگان پایتخت را  اتاق بازرگانی تهران اجرایی کند.

او توضیح داد که برگزاری سه دوره متوالی آیین معرفی صادرکنندگان نمونه توسط اتاق بازرگانی تهران به خوبی نشان داد که واگذاری امور به بخش خصوصی نه تنها فرآیند اجرا را کارآمدتر نشان ‌می‌دهد که رضایت بیشتر فعالان اقتصادی را نیز در پی دارد. به همین دلیل بود که پس از مکاتبه رئیس اتاق ایران با وزیر صنعت وقت در سال گذشته، مقرر شد که فرایند، انتخاب و معرفی صادرکنندگان کلا به اتاق ایران واگذار شود و اجرای این فرایند در سطح استان نیز بر عهده اتاق‌های سراسر کشور قرار گیرد.

لاهوتی با بیان اینکه برگزاری این مراسم برای اتاق بازرگانی تهران موضوع جدیدی نیست و امسال چهارمین سال برگزاری آن خواهد بود، افزود: طی سه سال گذشته با همکاری خوب سازمان صمت استان تهران و استانداری تهران، فرآیند انتخاب و معرفی صادرکنندگان نمونه برگزار شد و امسال هم این ماموریت از طرف اتاق ایران به اتاق تهران واگذار شده است؛ بدین ترتیب صادرکنندگان تا 15 مهرماه فرصت دارند که درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه دهند و اسناد و مدارکشان را در سایت مورد نظر بارگذاری کنند. چنانچه این مهلت تمدید نشود، رسیدگی به پرونده‌های رسیده، با همکاری کمیته صادرکنندگان نمونه پس از تاریخ مقرر آغاز ‌می‌شود.

او با بیان اینکه انتخاب صادرکنندگان در دو سطح صادرکننده نمونه و ممتاز بررسی خواهد شد، ادامه داد: کسانی که در استان برای بار چندم حائز رتبه برتر شوند، در شمار صادرکنندگان ممتاز قرار خواهند گرفت و کسانی که برای نخستین بار برگزیده شوند، به عنوان صادرکننده نمونه استانی معرفی خواهند شد. گروهی هم عنوان شایسته تقدیر را کسب خواهند کرد. البته وجود این سه رسته به تعداد داوطلبان بستگی خواهد داشت. در عین حال به دلیل شیوع ویروس کرونا، احتمالا برگزاری مراسم قدردانی از صادرکنندگان با مراسم سال‌های گذشته تفاوت‌هایی خواهد داشت.

 او با اشاره به اینکه رفع تعهد ارزی به عنوان یکی از شاخص‌های انتخاب صادرکنندگان تعیین شده است، عنوان کرد: در سال گذشته نیز این شرط وجود داشت. چرا که این موضوع، یکی از مصوبات کمیته موضوع ماده «2» چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین بسته سیاستی نحوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال 1398 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تصمیم کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه کشوری است. بدین ترتیب، میزان رفع تعهدات ارزی برای شرکت‌های تولیدی، دارویی و دانش‌بنیان50 درصد و برای شرکت‌های بازرگانی 70 درصد از ارز حاصل از صادرات این شرکت‌هاست.

لاهوتی ادامه داد: موضوع رفع تعهد ارزی صادرات، مانع در برابر مشارکت صادرکنندگان واقعی در فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه نخواهد بود. در واقع کسانی که به عنوان صادرکنندگان نمونه و ملی برگزیده ‌می‌شوند، قطعا الگوی جامعه و همکاران خود هستند و ما مطمئن هستیم که صادرکنندگان واقعی تعهدات ارزی خود را به انجام رسانده اند و مشکلی در این زمینه نخواهند داشت.

بر این اساس، متقاضیان تا 15مهرماه، فرصت دارند با مراجعه به سایت بیست و چهارمین مراسم روز صادرات به آدرس اینترنتی www.ed.iccima.ir نسبت به مطالعه کامل و دقیق شاخص‌های عمومی و اختصاصی گروه‌های کالایی و گروه‌های خدماتی اقدام کرده و بعد از جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز با مراجعه مجدد به سامانه روز ملی صادرات و ورود به صفحه ثبت‌نام، نسبت به تکمیل فرم‌ها و ثبت‌نام آنلاین در این رویداد اقدام کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر