مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرد

داووس 2018 به چه موضوعاتی می پردازد؟

تاريخ 1396/09/29 ساعت 10:41

ایجاد آینده ای مشترک در جهانی متلاشی شده

 نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد که به نشست های داووس معروف است، از 23 تا 26 ژانویه 2018 در داووس، سوییس برگزار می شود.

متن جهانی به طور چشمگیری تغییر کرده است: شکاف ژئواستراتژی در جبهه های مختلف دوباره به پیامدهای گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی انجامیده است.

ریئل پولیتیک (Realpolitik) دیگر فقط سرچشمه جنگ سرد نیست. رفاه اقتصادی و انسجام اجتماعی یکی نیستند. دیگر اشتراکات جهانی نمی تواند خودش را حفظ یا درمان کند.

از نظر سیاسی، روایت های جدید و تفرقه انداز حکومت ها را تغییر می دهد. از لحاظ اقتصادی، سیاست ها در حال فرموله کردن حفظ منافع ادغام جهانی هستند، در حالی که تعهدات مشترک مانند توسعه پایدار، رشد فراگیر و مدیریت انقلاب صنعتی چهارم محدود می شود.

از لحاظ اجتماعی، شهروندان به پاسخگویی تمایل دارند. اهداف اجتماعی با وجود گسترش سریع شبکه های اجتماعی بی تفاوت باقی مانده است. در عین حال، قراردادهای اجتماعی میان ایالت ها و شهروندان آنها همچنان رو به نابودی است.

به این ترتیب چهل و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد قصد دارد از تمام جنبه های زندگی تا ایجاد روایت مشترک برای بهبود وضعیت جهان بپردازد. برنامه ها، طرح ها و پروژه ها روی ایجاد یک آینده مشترک در جهان متلاشی شده، متمرکز است.

با آمدن سال جدید ما می توانیم آینده را شکل دهیم. این هدف هم با پیوستن به تلاش جهانی بی نظیر در همکاری ایجاد می شود. عمق و گستردگی برنامه یک اجلاس واقعی را می سازد.

 

روسای جلسه

Sharan Burrow: دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی (ITUC). رییس سابق شورای اتحادیه های کارگری استرالیا. تخصص: آموزش و پرورش، روابط صنعتی و سیاست های اجتماعی

 

Fabiola Gianotti: مدیر کل سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (CERN). او به عنوان اولین زن، اول ژانویه 2016 مدیرکل سازمان تحقیقات هسته ای اروپا شده است. او در میان «100 زن برتر الهام بخش» روزنامه گاردین در سال 2011 قرار گرفت. او پنجمین شخصیت سال مجله تایم در سال 2012 بود. گیانوتی همچنین درمیان «100 زن با نفوذ» در مجله فوربز بوده است.

 

Isabelle Kocher: مدیر اجرایی ENGIE Group. نخستین زن فرانسوی که رهبری شرکتی در شاخص بازار سهام Paris’s CAC 40 را برعهده دارد. او همچنین رتبه سوم در لیست قدرتمندترن زنان بین المللی فورچون در سال 2016 را به دست آورد.

 

Christine Lagarde: مدیر عامل صندوق بین المللی پول. او اولین زنی است که سکان صندوق بین المللی پول در سال 2011 را به دست گرفت. سال 2005 او وزیر تجارت خارجی فرانسه شد و سال 2007 هم وزیر امور اقتصاد و مالی این کشور بود. لاگارد همچنین سال 2008 به عنوان رییس صندوق امور اقتصادی و مالی کمیسیون اروپا خدمت کرد.

 

Ginni Rometty: رییس و مدیراجرایی شرکت IBM. او طی سال ها سمت های ریاست و مدیریتی زیادی در شرکت های مختلف داشته است.

 

Chetna Sinha: بنیانگذار و رئیس و بنیاد Mann Deshi. کارآفرین اجتماعی، بانکدار وام های خرد، اقتصاددان و کشاورز. او از سال 1986 با جوامع به حاشیه رانده شده کار می کند. او از سال 2006 با سازمان های جهانی برای توسعه برنامه های مشارکت اجتماعی همکاری داشته است. او روی طرح های ابتکاری کوچک و تاثیر آن بر جمعیت روستایی کار کرده است. از جمله افتخارات او کارآفرین اجتماعی سال هند بوده و همچنین هم در سال 2013 وزارت مالیه هند را برعهده داشته است.

 

Erna Solberg: نخست وزیر نروژ. او از سال 1989 تا کنون در مجلس نروژ بوده است. البته به جز سال های 2001 تا 2005 که سمت وزارت امور محلی و توسعه منطقه ای را برعهده داشت. او از سال 2004 رهبر حزب محافظه کار است. او از سال 2013 به عنوان نخست وزیر نروژ انتخاب شده است.