ملاقات رییس اتاق بازرگانی تهران و سرپرست شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای

سرمایه‌گذاری چین در ایران نقطه عطف مناسبات تازه دو کشور

تاريخ 1398/08/25 ساعت 14:36

رئیس اتاق بازرگانی تهران و سرپرست شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای در دیداری بر لزوم همکاری‌های بیشتر برای توسعه روابط تجاری با محوریت بخش خصوصی تاکید کردند و از ضرورت سرمایه‌گذاری مشترک گفتند.

 رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌و‌کشاورزی تهران و هیات همراه وی در ادامه سفر خود به چین، مهمان سرپرست شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای بودند و با مقامات و اعضای این شورای پیرامون گسترش راه‌های همکاری به گفت‌و‌گو نشستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این دیدار مسعود خوانساری طی توضیحاتی ساختار و برنامه‌های اتاق بازرگانی تهران به عنوان پارلمان بخش‌ خصوصی پایتخت ایران با بیش از 19 هزار عضو را تشریح کرد و با بیان اینکه نزدیک به 40 درصد تولید ناخالص داخلی ایران در تهران متمرکز است، یکی از راه‌های توسعه مناسبات دو کشور را افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های دو کشور دانست.

رییس اتاق تهران در این دیدار، حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران چینی در ایران را نقطه ‌عطفی برای تحول در همکاری‌های اقتصادی دو کشور ارزیابی کرد و از آمادگی اتاق بازرگانی تهران برای همکاری با نهادها و اتاق‌های چین برای توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک خبر داد.

در این نشست همچنین مسعود خوانساری با دعوت از مقامات شورای توسعه تجارت خارجی شانگهای برای سفر به تهران، از پیشنهاد موافقت‌نامه همکاری دو جانبه میان اتاق تهران و این شورا خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در سفر آتی مقامات این شورا به تهران، این موافقت‌نامه به امضای طرفین برسد.

در این دیدار همچنین رییس اتاق تهران ایجاد کمیته داوری مشترک میان دو طرف را گامی در راستای تسهیل و کاهش چالش‌های تجاری و حقوقی میان بنگاه‌های بخش خصوصی دو کشور عنوان کرد و در عین حال تبادل اطلاعات بنگاه‌های عضو این دو نهاد و درج آن روی وب‌سایت را در جهت توسعه روابط بخش خصوصی دو طرف موثر دانست.

 

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (پکن)

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (شانگهای)