تبعات منفی توقف عرضه دوم سهام دولتی

بلاتکلیفی در بورس

تاريخ 1399/05/21 ساعت 12:20

شورای‌ بورس در جلسه یازدهم فروردین، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ و همچنین به استناد اصل ۴۴، ساز‌و‌کار اجرایی واگذاری باقی‌مانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد

بورس ایران درشرایطی بعد از ماه های طلایی حالا روزهای سقوط را پشت سر می گذارد که به اعتقاد کارشناسان بلاتکلیفی حاکم بر فضای بورس مهم ترین دلیل این اتفاق است. درحالی که بازار سهام و بازیگران تشنه آن چند هفته است خود را برای عرضه دومین صندوق ETF آماده می کنند، هیئت واگذاری به یکباره از لغو واگذاری دارا دوم خبر داد و اعلام کرد شیوه واگذاری تغییر خواهد کرد؛ اتفاقی که حاصل آن ریزش چند هزار واحدی شاخص و ادامه آن در روز جاری است. طبق تغییر صورت گرفته قرار است عرضه دوم سهام های دولتی که مربوط به شرکت های حوزه نفت و پتروشیمی (پالایش) است به صورت بلوکی صورت گیرد و در واقع با این تحول سهامداران خرد امکان خرید سهام های واگذاری در عرضه دوم را نخواهند داشت. بیش از سه ماه از واگذاری اولین دور عرضه سهام دولتی در حوزه بانک و بیمه می گذارد و در هفته های گذشته حسن روحانی چندین بار اعلام کرد که به زودی عرضه دوم اتفاق خواهد افتاد اما حالا با تغییر صورت گرفته آب پاکی عملا روی دست چندین میلیون سهامدار خرد ریخته شده است آن هم در شرایطی که چندین بار عرضه دوم (دارا دوم) به تعویق افتاده است. در این بین روز گذشته سازمان خصوصی‌سازی رسما اعلام کرد صندوق دومی در کار نخواهد بود. در این راستا دولت تصمیم گرفت تا باقیمانده سهام پالایشی خود را به‌صورت بلوکی عرضه کند. این تصمیم جدید ناگهانی اما شوکی جدی به کل بازار سهام تحمیل کرد. به اعتقاد کارشناسان تحولات این روزهای بازار سهام که خود را در عرضه دوم سهام دولتی نشان داد ماحاصل اختلاف و البته عدم‌هماهنگی‌ وزارتخانه و سازمان‌های مرتبط با واگذاری باقی‌مانده سهام دولت در بورس است.

شورای‌ بورس در جلسه یازدهم فروردین، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ و همچنین به استناد اصل ۴۴، ساز‌و‌کار اجرایی واگذاری باقی‌مانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد که بر همین اساس وزیر امور اقتصادی و دارایی شانزدهم فروردین امسال طرحی را به این منظور به معاون اول رئیس‌جمهوری ارائه داد و در نهایت به تصویب هیات دولت رسید. پس از این مصوبه بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی در روز 7 اردیبهشت از نخستین دور عرصه سهام دولتی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام، خبر داد و فراخوان رسمی آن را منتشر و در نهایت عرضه صورت گرفت. البته از عرضه اولین دور سهام دولتی استقبال قابل توجهی که انتظار می رفت نشد اما پیش بینی می شد از دور دوم عرضه باتوجه به نوع سهام گروه های پالایشی استقبال خوبی صورت گیرد که عملا این عرضه حالا با بن بست رو به رو شده است.

در این بین اما نگرانی اصلی از ریزش بازار سرمایه و شاخص های بورس است؛ بازار سرمایه در ماه های گذشته میزبان چند میلیون سهامدار جدید بوده که بخش زیادی از آن ها دانش حرفه ای این بازار را ندارند و با هر ریزشی ممکن است به دلیل ایجاد هیجانی منفی؛ صف های طولانی فروش شکل بگیرد و شاهد سقوط بیشتر بورس و زیان چندین میلیون نفری باشیم.