اتاق های شهرستان ها

»

 

هیئت رئیسه اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن قزوین

رئیس

مهدی بخشنده

نائب رئیس دوم

نائب رئیس اول

محمد رضا ماشاالهی

مهدی عبدیان

منشی

خزانه دار

مصطفی عادلی فر

منوچهر آزاد منش

 

 

 

هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن قزوین

 

 

مهدی بخشنده

منوچهر آزادمنش 

امیر عادل طاهرخانی 

سید علی حسینی 

مهدی عبدیان 

سعید یوسف زادگان 

حسین ساروخانی 

نیما بصیری طهرانی 

اصغر آهنی ها 

مصطفی عادلی فر 

محمد رضا ماشاالهی 

 

محمد رضا فاروقی 

علیرضا کشاورز قاسمی 

 

مجید آهنگریان 

مهدی جباری 

 

 

آدرس: قزوين, تقاطع فردوسي و بوعلي - خيابان فردوسي - روبروي بيمارستان بوعلي - پلاک 177

تلفن: 3351855 - 3351856 (028)

فکس: 3343238 (028)

پست الکترونیکی: info@qccim.org

آدرس وب سایت: www.qccim.org

تاریخچه:

دريچه اي به تاريخ
كاوشها و يافته هاي باستان شناسي در دشت قزوين ، نشانگر مرحله يكجانشيني و كشاورزي در هزاره هفتم قبل از ميلاد و برخورداري ساكنان آن از صنايع اوليه و نظام اجتماعي است .قزوين را در نوشته هاي قديم اروپائيان شهر باستاني آرساس يا آرساسيا و در تاريخ يونان شهر قديمي راژيا ناميده اند . قرار گرفتن آن بر سر راه جاده ابريشم سرنوشت قزوين را با فرازو فرودهاي تلخ و شيرين گره زده است . منطقه كاسپين كه از روزگاران پيشين ، سرزميني آباد و پر جمعيت بود در زمان ساساني رونق زيادي يافت و روند شهرسازي و گسترش مناطق مسكوني در قزوين ، پس از ورود اسلام به اين سرزمين در سال 24 هجري شتابي دو چندان گرفت و در مدتي كوتاه به عنوان باب الجنه يا دروازه بهشت ناميده شد. در طول زمان به دليل شرايط مساعد اقليمي و سلحشوريهاي مردمان منطقه ، موجبات رشد و توسعه قزوين فراهم گرديد بطوريكه وسعت اين شهر در هنگام حمله ويرانگر مغول به ايران به حدي رسيده بود كه مورخان جمعيت آن را بالغ بر يك ميليون نفر نوشته اند. شهر قزوين در دوره ايلخاني پس از ركود نسبي دوباره زندگي خود را باز مي يابد و چنانكه جهانگردان آورده اند در زمان تيموريان پس از سمرقند بزرگترين و آبادترين شهر ايران بوده است .

انتخاب قزوين به عنوان تختگاه صفويان در قرن دهم علاوه بر بازنمائي اهميت شهر ، دوره درخشاني از عمران و توسعه شهري را رقم مي زند كه در آثار سفيران و بازماندگان غربي كه به ايران آمده اند مشهود است . طراحي و ساخت نخستين خيابان ايراني ، چهار باغ ها ، ميدان ها ، كاخ ها ، مدارس ، مساجد ، بوستانهاي شهري و .... كه به الگوئي براي شهرسازي در سراسر ايران تبديل شد از اين شهر آغاز مي گردد. در سراسر دوره قاجاريه ، قزوين به عنوان يك منطقه حاكم نشين مستقل مرتبط با پايتخت مطرح بود و با وجود ركود نسبي اقتصاد و فرهنگ در آن دوره از اندك مراكز پر رونق و تپنده ايران به شمار مي رفت.پايداري قهرمانانه مردم اين سامان در برابر هجوم شاه خونخوار مغول و يورش ويرانگر تيمور ، بويژه وارد كردن نخستين شكست به مهاجمان افغاني در دشت قزوين پس از سقوط اصفهان از نقش انكار ناپذير قزوينيان در تاريخ ايران حكايت دارد.
جاذبه هاي طبيعي
چندگانگي طبيعت استان كه تحت تاثير توپوگرافي خاص آن و مجاورت با نواحي مرتفع شمالي و غربي _كه به شكل گيري سيستم شبه آلپاين انجاميده - و آب و هواي گرم و مركزي ايران ، سيمايي گونه گون يافته است . تنوع زيستي گياهي و جانوري چشم گيري را بوجود آورده كه براي اكو توريست ها و دوستداران طبيعت همواره جذاب تلقي مي شود. ديدار سرچشمه هاي جوشان و زيباي نينه رود و خارود در رودبار شهرستان موجي از شادابي و نشاط را در دل گردشگران ايجاد مي كند و صحراي آتشناك و تفتيده بوئين زهرا ، نگاه را به افق هاي دور از دسترس پيوند مي دهد . آبشارهاي شورانگيز گرمارود الموت ، منصور آوج و ماهين تارم شكوه تواضع و فروتني را عينيت مي بخشد و صخره هاي آسمان ساي بزكش اوان و دربند اندج غرور و سربلندي را در جان ها برمي انگيزند. گستره آبي آبگيرهاي دريابك در شمال قزوين ، رودك بوئين زهرا و دريابك آوج آيينه اي از آسمان را پيش روي رهگذران خسته مي نهند . عقاب طلائي الموت ، هوبره دشت ا... آباد ، آهوي تيز تك باشگل ، بز كوهي گريز پاي خشچال ، طرقه بنفش آبيك ، پلنگ رودبار شهرستان ، همنفس با ديگر موجودات زنده ، الفباي حيات را هجي مي كنندو حق زندگي را يادآور مي شوند. مجتمع آب درماني ارشيا در آبگرم خرقان ، چشمه هاي آب معدني سلطان بلاغ ،آب ترش ، آب لرزان ،كش آباد ، اسبمرد ، هفت چشمه زوراك ، هفت چشمه آوج ، كسن بقين ، آبگرم يله گنبد و .... درد را از جان ها مي زدايند و تندرستي را به جسم ها هديه مي دهند.
چشم اندازهاي زيباي دره شاهرود ، فشكلدره آبيك ، دره سوگا رودبار شهرستان ، دربند كلج تارم ، دره كوچنان الموت و .... به همراه باغستانهاي دير ساله قزوين ، شاليزارهاي حاشيه شاهرود ، تاكستان هاي انگور بار تاكستان و دشت ، فندق زارهاي در هم تنيده ناحيه رودبار شهرستان ، سروها و چنارهاي كهنسال كه هاله اي قدسي بر رويشان نشسته و دامنه هاي بكر خرقان و رامند خلوص طبيعت را به نمايش مي گذارند و چشم ها را ميهمان دست نخورده ترين و اصيل ترين مناظر طبيعي مي كنند.
غارهاي استان
امروزه يكي از مهمترين جاذبه گردشگري در جهان پديده افسونگر و زيباي غارها به شمار مي روند كه به سرزمين عجايب ، بهشت گمشده ، دنياي اسرارآميز و .... نيز شهرت يافته اند. كساني كه براي ديدار مطلق شگفتي و زيبائي به غارها گام مي نهند احساسي شگرف از ديدني هاي طبيعي در مي يابند كه هيچ گاه در محيط روزمره زندگي نظير آن را نمي بينند . در دل كوه هاي البرز ، خرقان و رامند در استان قزوين غارهاي با شكوهي وجود دارند كه بخش قابل توجهي از ميراث طبيعي گرانبهاي ايران را تشكيل مي دهند . غارهاي ولي ، سفيدآب ، يخي انگول ، عباس آباد ، قلعه كرد ، سلطانبلاغ ، آق بابا ، شهرباز ، كول ، قره قورتان ، آلابارباغلاري ، شاكين ، قزل قلعه ، چهل دختر ، آلتين كش ، بروج ، ماهين ، ملكشاه ، اسكول ، غارلنگ و .... از آن جمله اند.
منطقه حفاظت شده باشگل
منطقه باشگل كه در غرب شهرستان تاكستان و در عرصه اي به وسعت تقريبي 27 هزار هكتار گسترده است تحت مديريت حفاظت شده زيست محيطي قرار دارد و گونه هاي جانوري فراواني در آن به زندگي و زاد آوري مي پردازند. اين منطقه با سيماي كاملا تپه ماهوري ناهگاه امني براي جمعيت قوچ ، ميش و آهوهاي بومي و مهاجري است كه از استانهاي همجوار به آن روي مي آورند.
آثار باستاني و تاريخي
فراواني و گستردگي بناهاي تاريخي ، استان قزوين را به صورت موزه اي ارزشمند و بزرگ درآورده كه به برخي از آثار اشاره مي شود
مسجد جامع عتيق
اين مسجد يكي از كهن ترين و كم نظير ترين مساجد ايران به شمار مي رود كه شيوه هاي معماري و هنر ادوار مختلف را مي توان در آن به تماشا نشست . مقصوره كهن يا طاق هاروني قديمي ترين بخش از بناي جامع عتيق قزوين است كه توسط هارون الرشيد در سال 192 هجري قمري بنا شده است . مي گويند شالوده مسجد را بر بنيان آتشكده اي نهاده اند . در چهار جهت حياط آن كه افزون بر چهار هزار متر مربع است چهار ايوان رفيع قرار دارد كه در دو سوي هر يك رواقي طولاني ساخته اند . گنبد آجري دو پوش و شبستان جنوبي مسجد به وسيله امير خمارتاش عمادي در سالهاي 500 تا 509 هجري بنا شده و داراي پنج كتيبه نفيس گچبري شده به خطوط ثلث ، نسخ و كوفي است كه از شاهكارهاي هنر ايراني محسوب مي شود و عليرغم حمله خانمانسوز مغول و وارد شدن آسيبهاي جدي به جامع عتيق قزوين همچنان استوار و پرشكوه باقي مانده است . در روزگار شاه طهماسب ايوان شمالي و مناره هاي كاشي كاري شده نفيس مسجد ساخته شده و ايوان جنوبي در زمان شاه عباس دوم به مدخل مقصوره خمارتاشي ملحق ، ايوان غربي نيز به دستور شاه سليمان صفوي بنا گشته است . از ويژگيهاي ممتاز اين مسجد علاوه بر داشتن هشت شبستان بزرگ در چهار طرف حياط ، يك شبستان زيرزميني در ضلع جنوب غربي مسجد است كه بناي آن توسط سعدالسلطنه در روزگار قاجار پايان يافته است .
در گوشه گوشه دارالمومنين قزوين مسجدهاي قديمي بسياري وجود دارند كه به نام برخي از آنها اشاره مي شود : مسجدالنبي (سلطاني)،مسجد حيدريه ، مسجد سنجيده ، مسجد پنجه علي ، مسجد سوخته چنار (كه آرامگاه داودبن سليمان غازي از ياران امام رضا (ع) را در خود جاي داده است )، مسجد آقا مير عبدالصمد ، مسجد آقا معصوم ، مسجد شهيد (كه محراب شبستان زيرين آن محل ضربت خوردن شهيد ثالث است) ، مسجد خواجه شهدا، مسجد سبز، مسجد محمديه، مسجدلله (لعل) ، مسجد راه چمن ، مسجد احوديه ، مسجد مقبره - كه همگي در شهر فزوين واقع شده اند - مسجد جامع سيردان در تارم و......
مدرسه سردار
زيباترين مدرسه قزوين در روزگار قاجار توسط دو برادر كه داراي منصب سرداري بوده و در جنگهاي ايران و روس به شجاعت و لياقت شهرت داشتند ساخته شد.حسين خان و حسن خان سردار در سال 1231 قمري با احداث اين مجموعه شاهكاري از معماري و هنر قاجاري را بوجود آورده اند . مدرسه التفاتيه ، شيخ الاسلام ، پيغمبريه ، ابراهيميه ، ملاورديخاني ، صالحيه از جمله مدارس تاريخي استان به شمار مي روند.
پيغمبريه
در سمت غربي باغ فرهنگي چهلستون ، بقعه اي است كه در جوار مدرسه و مسجدي از دوره صفوي قرار دارد و عالمان ديني و مردم ، آنجا را آرامگاه چهار تن از پيامبران بني اسرائيل به نامهاي : سهولي ، سلام ، القيا و سلوم مي دانند و به چهار انبيا مي خوانند . گفته مي شود آنان پيامبراني هستند كه مژده ميلاد مسيح را از اورشليم به سوي شرق آورده اند . علاوه بر چهار پيامبر نامبرده ، مقبره امامزاده صالح بن حسن مجتبي (ع) را نيز در همين مكان مي دانند .
امامزاده حسين (ع)
بقعه متبرك شاهزاده حسين فرزند بلافصل امام رضا (ع) از قرن سوم هجري به بعد همواره زيارتگاه مردم بوده و از همان روزگار تاكنون آرامگاه بسياري از دانشمندان ،سخنوران و بزرگان شهر است . بناي شكوهمند آن در حمله مغول و كشمكش هاي دوره صفوي آسيب كلي ديده و بازسازي شده و بجز ضريح نفيس چوبي كه از شاهكارهاي بي نظير منبت كاري و گره چيني مجوف محسوب مي شود و از سال 806 هجري باقي مانده است ، بقيه بنا از آثار دوره صفوي (شاه طهماسب و شاه صفي ) و قاجار (ناصرالدين شاه ) است . طرح خاص سر در ايوان اصلي و نوع كيفيت تزئينات و فضاهاي داخلي - بخصوص سقف - رسمي بندي فضاي داخلي گنبد خانه و تزئينات گچبري همراه با آئينه كاري آن ، ارتفاع گرفتن پوش بالائي گنبد با تزئينات كاشي به منظور تظاهر بيشتر بنا از فاصله هاي دور ، نفاست درها و ضريح مقبره ، سقاخانه هشت ضلعي نسبتا بزرگ روبروي بقعه از ويژگيهاي مهم اين بنا بشمار مي رود .
كاخ چهلستون (كلاه فرنگي)
يكي از آثار مهم دوره صفوي در قزوين عمارت چهلستون يا كلاه فرنگي است كه در وسط باغ بزرگي قرار دارد و تنها كوشك باقي مانده از مجموعه كاخ هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب است . بنا ساختماني هشت گوش به مساحت تقريبي 500 مترمربع است كه براساس نقشه يك معمار ترك در دو طبقه ساخته شده و داراي تالارها و اتاق هاي كوچكي در هر طبقه است . نقاشي هاي ديواري طبقه اول نمونه اي از هنر نگارگري مكتب قزوين وداراي شهرت جهاني است . تالار بزرگ طبقه دوم با ارسي هاي پنج چشمه اي در چهار جهت اصلي به محوطه غلام گردش بالا مي پيوندد كه داراي سقف بلندي از خنچه پوش بوده است . از اين بنا هم اكنون به عنوان گنجينه (موزه) قزوين استفاده مي شود . گفته اند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است .
ديگر بناهاي تاريخي قزوين
آرامگاه حمداله مستوفي
مقبره حمداله مستوفي نويسنده و تاريخ نگار معروف قرن هشتم هجري و مؤلف تاريخ گزيده نزهه القلوب و ظفرنامه از آثار دوره ايلخاني است . بناي هشت ضلعي و دورتادور آن مقرنس كاري شده و گنبد فيروزه اي مخروطي آن ، اين بقعه را از ساير آثار تاريخي شهر ممتاز كرده است .
آرامگاه امام احمد غزالي
اين عارف نامدار ايراني در سال 520 هجري بدرود حيات گفت و آرامگاهش تا پايان قرن دهم هجري زيارتگاه اهل طريقت بود و به دنبال سياستهاي شاه عباس اول صفوي در سختگيري عليه عرفا و فلاسفه و تخريب مرقدوي ، گروهي از مريدانش بقاياي جسد اورا به محل فعلي منتقل كرده و آرامگاهي ساختند. اين بنا توسط محمد شاه قاجار مجددا تخريب شد تا اينكه بناي فعلي با نام مسجد احمديه در سال 1328 هجري توسط مجدالاسلام قزويني ساخته شد. در كناره مقبره غزالي ، آرامگاه ديگري متعلق به سلطان سيد محمدولي مورخ 1035 هجري قرار دارد.
برج هاي دوگانه خرقان
اين برجها در كنار روستاي حصار - 30 كيلومتري شهر آبگرم - قرار دارند كه آرامگاه دو تن از بزرگان دوره سلجوقي (ابوسعيد بيجار - ابو منصور ايلتاي ) مي باشند . اين دو برج شكوهمند كه در فاصله 29 متري از يكديگر خودنمائي مي كنند در سالهاي 460 و 486 هجري قمري ساخته شده اند و نخستين بنا با گنبد دو پوش غير مخروطي در معماري اسلامي هستند . تركيب و تنظيم طرح هاي مختلف در اين دو بنا به سي نقش بالغ مي شود و اوج هنر آجر كاري به شمار مي آيد.
حسينيه اميني ها
قسمتي از يك عمارت گسترده و تو در توست كه در سال 1275 هجري قمري در دو طبقه بوسيله مرحوم محمدرضا اميني ساخته شده است . آميختگي حساب شده و زيباي تزئينات گچبري ، نقاشي روي چوب و آئينه كاري در سقف ، ديوارها ، طاقچه ها ، رف و ديواره هاي چوبي بسيار چشمگير و در حد شاهكار است . سردابه ، آشپزخانه ، انبارها و شربت خانه در طبقه زيرين حسينيه واقع شده است.
آب انبارها
قزوين را بايد به يك اعتبار ، شهر آب انبارها بدانيم . ساخت و وقف بيش از يكصد بناي ويژه و پر هزينه براي انباشت و ذخيره آب در شهري كه از دير باز به كم آبي شهره بوده - افزون بر هزاران واحد آب انبار خانگي - نشان از همت بلند مردم نيكو كار قزوين دارد . زمان آبگيري آنها - كه معمولا در چله زمستان صورت مي گرفت - علاوه بر رعايت بهداشت دئر حد ممكن ، بهره برداران را از مصرف يخ در تابستان بي نياز مي كرد . آب انبار مسجد جامع ، آب انبار ملاورديخاني ، آب انبار سردار (كوچك ) ، آب انبار زنانه بازار ، آب انبار آقا ، آب انبار حاج كاظم و آب انبار حكيم از آن جمله اند .
بازار و سراها
موقعيت ممتاز قزوين از نظر جغرافيائي كه در محل ارتباط شمال - جنوب و شرق - غرب كشور بوده ، همواره باعث پويائي اقتصادو گسترش بازرگاني در شهر شده و امكانات و تسهيلات مورد نياز خويش را نيز طلب مي كرده است . به همين جهت مشاهده مي كنيم در كنار فضاهاي متعدد تجاري در طراحي مجموعه بازار قزوين مراكز فرهنگي و مذهبي نظير مساجد و مدارس و مراكز خدماتي همچون آب انبارها و گرمابه ها مورد توجه قرار گرفته و يك كل متوازن و همگن را فراهم ساخته است . اختصاص هر راسته از بازار به يك صنف كه هنوز هم باقي است و يك جاذبه گردشگري به شمار مي رود و ستايش ناصرخسرو از رونق و گستردگي بازار دوره سلجوقي شهر و توصيف حيرت آور شاردن از بازار عهد صفوي قزوين نشانگر فراواني سراها و تيمچه ها و مراكز داد و ستد شهر است . با اينكه مقدار زيادي از اين بازارها دستخوش تخريب و ويراني گشته و اثري از آنها باقي نمانده هنوز مجموعه هاي زيبا و استواري همچون : مجموعه سعدالسلطنه ، قيصريه ، سراي وزير ، سراي رضوي (شاه ) ، سراي حاج رضا ، بازار سعديه گلشن ، ضرابخانه ، پنبه ، گلشن مولوي ، سعدالسلطنه جنوبي ، تيمچه سرپوشيده ، كاروانسراي دالان دراز ، سراي حاج نقدعلي ، حاج محمد و.... در جاي جاي استان وجود دارند كه روزگار پر رونق ديرين را به ياد مي آورند.
سرزمين قلعه ها
علاوه بر موقعيت استراتژيك منطقه قزوين ، موانع طبيعي مانند كوه هاي سر به فلك كشيده ، دره هاي ژرف ، رودهاي پرخروش ، دشت هاي گستره و ... به انتخاب اين سرزمين براي ايجاد استحكامات دفاعي و قلعه هاي استوار در طول تاريخ انجاميده است .به گواهي مورخان ، دژهاي اين ناحيه همواره به تسخير ناپذيري و پايداري شناخته شده بويژه با استقرار حسن صباح و جانشينانش شهرتي جهاني يافته اند . اكنون مي توان از ميان بيش از پنجاه قلعه كه در هجوم خانمانسوز هلاكو به ويراني گراييد بقاياي برج ها ، اطاق ها ، دهليزها و ديوارهايي را يافت كه عزم بلند قلعه نشينان را به نمايش مي گذارند. شوق ديدار از قلعه هاي اسراراميز و شكوهمند حسن در گازرخان ، لمبسر در رازميان ، بيدلان در شيركوه ، نويزر شاه در گرمارود ، شميران ، فردوس ، امرا ، اوغلان قز قلعه در تارم ، گبرقلعه در آوج ، ايلان ، سفيددر، فرندج ،شمس كلايه ، قسطين لار ، سپوهين ، ورتوان ، بازرگاه ، جولاده ، تياندشت ، قلادوش ، رشكين ، و..... همه ساله گردشگران بسياري از خارج و داخل كشور را به اين منطقه مي كشاند . ديدار از سرزمين قلعه ها ما را به هزار توي تاريخ مي برد و مقاومت و پايداري حماسي ايمان در مقابل سلاح و خاطره نبرهاي سرنوشت ساز ياران حسن را در برابر محاصره هاي سنگين و چندين ماهه سلجوقيان آينگي مي كند . اگر چه اكنون از آن همه شكوه و قدرت افسانه اي آثار فراواني باقي نمانده ، اما همين مقدار موجود ما را با تاريخ پرفراز و نشيب ايران پيوند مي دهد.
آداب و رسوم
پيشينه درخشان فرهنگي ، روحيه شاد و طنز پردازانه اهالي ، مهاجرپذيري منطقه و تنوع ايلات و اقوام ايراني همچون لرها ، كردها ، تات ها ، آذري ها و ... در نواحي اطراف شهر سبب پيدايش گونه هاي زيبا ، ژرف و نابي از سنت هاي ماندگار اجتماعي در اين منطقه از ايران شده ، آيينه اي تمام نما از زندگي ايراني در سوگ ها و سرورها را به دست داده است كه به برخي از آنها اشاره مي رود:
چهارشنبه سوري ، نوروزي خواني و كوسه گلين ، سمنوپزان ، جشن انگور ، جشن فندق ، جشن انار ، پنجاه بدر ، جشن گندم ، آداب همسرگزيني و مقدمات و پي آيندهاي آن نيز نظير "بله بران "، "عقدكنان "، "حنابندان"، "جهازبران"، "آستانه بوسان"، "عروسي"،"پاتختي يا سربندان"، "جمعه اول "و... همچنان مورد توجه مردم است و با تنوع بسيار - بسته به پيوند هاي خانوادگي و ايلي يا توانايي مالي - برگزار مي شود و خانواده ها به آن پاي بندي تام و تمام نشان مي دهند.
سوغات قزوين
مسافران و گردشگراني كه به استان زيبا و كهن قزوين مي آيند ، آثار و فراورده هاي هنرمندان قزويني را رهاورد سفر خويش ساخته و خاطرات آن را به اين وسيله هميشگي مي سازند . كهسوزن دوزي ، گلابتون دوزي ، ابريشم دوزي ، مليله دوزي ، آينه خانه ، حكاكي و قلمزني ، گليم ، جاجيم و چادرشب ، فرش ، سفالگري ، چوب ساخته ها ، خوشنويسي و نگارگري از آن جمله اند.
باقلوا و شيريني
شيريني هاي قزوين از معروفترين و لذيذترين شيريني هاي ايران مي باشد و به دو صورت كارگاهي و كاملا سنتي در منازل (به مناسبت ايام خاص ساليانه) تهيه و طبخ مي شود . انواع شيريني ها عبارتند از :
باقلواي لوزينه وپيچ ، نان برنجي ، نان برنجي زعفراني ، نان برنجي كاكائويي ، نان نخودي ، نازك پسته اي ، نازك بادامي، نازك گردوئي ، لب پيچ ، نان قندي ، نان چايي ، نان چرخي ، نان بادامي ، نان گردوئي ، كلوچه ، اتابكي ، وليعهدي ، پادرازي ، توت زعفراني ، توت پسته اي ، توت بادامي ، نان نارگيلي ، حاج كريمي ، قرابيه ، قطاب ، بهشتي ، كرمانشاهي ، پنجره اي و...
كليساها
گزارش هاي جهانگرداني همچون يترو دلاواله ، تاورنيه ، شواليه شاردن ، رلاماز ، كرني لوبروين و... از استقرار گروه هاي مختلف مسيحيان - از جمله ارامنه - در قزوين و بعضي از نقاط روستايي پيرامون آن حكايت دارد كه پيشينه اش به نخستين سالهاي قرن هفدهم ميلادي مي رسد . آنان داراي گورستان جداگانه و نمازخانه و كليساي مخصوص به خود بوده ، با آزادي هاي نسبي در كنار مسلمانان زندگي مي كرده اند و بعضي به حرفه هاي صنعتي يا بازرگاني اشتغال داشته اند . بررسي اسناد موجود نشان مي دهد در سالهاي پاياني قرن نوزدهم ميلاني ، ارامنه قزوين از هيات مديره كليسا و دبستان مستقلي برخوردار بوده اند.
كليساي ارامنه
ساختمان فعلي ارامنه - كه هرپسيمه مقدس خوانده مي شود- درپي گسترش حضور آنان در قزوين و كوچك بودن كليساي قبلي در سال 1315 شمسي با همت كشيش هارويتون در ميسروپيان در زمين موقوفه اي توسط هوانس بارسقيان ساخته شده و داراي نمازخانه ، سالن اجتماعات و يك مدرسه است . در اين كليسا علاوه بر مراسم عمومي مربوط به ارامنه ، آئين مخصوص ارتحال و معراج حضرت مريم است كه همزمان با عيد تبرك انگور در ماه آگوست - مرداد ماه - برگزار مي شود و انجمن هاي فرهنگي ارمني به زيارت اين كليسا مي آيند. در اين روز ابتدا مراسم باداراك يا آئين رسمي كليسايي به مناسبت جشن تحول حضرت مريم انجام مي پذيرد. سپس آياتي از انجيل تلاوت مي گردد و سرودهاي خاص درباره اعطاي مواهب الهي به بشر خوانده مي شود و پس از آن انگور تبرك شده را در ميان مردم توزيع مي نمايند.
كليساي كانتور
محوطه نسبتا وسيعي كه اينك در شمال محله پنبه ريسه قرار دارد در اواخر دوره قاجار در اختيار اتباع دولت روسيه قرار داشت . علاوه بر ساختمان كنسولگري روسيه در قزوين ، تاسيسات ديگري نظير منبع آب ، سالن تئاتر و باله و ... در آن براي استفاده مهندسان و كاركنان روسي شاغل در پروژه راه شوسه قزوين احداث شده بود . از جمله اين بناها كليساي كوچكي است كه در جنوب شرقي اين مجموعه واقع شده و به نام كليساي كانتور شناخته مي شود . در اين اثر ، پلان چند ضلعي نا منظم ، نماي آجري قرمز وشش شيرواني گنبد ها به همراه آجر لعابدار و نوآوري در فرم هاي تزئيني هندسي و معماري كاملا متفاوتي با ساير بناهاي استان ارائه مي شود.
كليساي آسوريان
اين كليسا كه در حيابان طالقاني قرار دارد براي مراسم مذهبي آسوري - كلده اي هاي مهاجري كه در قزوين سكونت داشتند به سال 1915 ميلادي توسط ماريوحنا پايه گذاري شده و تاكنون پابرجا مانده است. آسوريان قزوين علاوه بر اين كليسا مدرسه مستقلي نيز داشته اند.
صنعت
استان قزوين با وجود داشتن 6 شهرك صنعتي و حدود 2500 واحد صنعتي يكي از قطبهاي مهم صنعتي ايران محسوب مي شود . هم اكنون حدود 55000 نفر در اين واحدهاي صنعتي مشغول به كار مي باشند .اولين شهر صنعتي ايران در قزوين و با نام شهر صنعتي البرز تاسيس گرديد كه هم اكنون نيز بزرگترين شهر صنعتي ايران مي باشد. مهمترين و محوري ترين كارخانه هاي منطقه قزوين در صنايع كاني هاي غير فلزي شامل كاشي و سراميك ، سنگ هاي تزئيني ، چيني آلات ، كريستال و بلور مي باشد. پس از آن صنايع نساجي و پوشاك ، چرم و صنايع شيميائي در رتبه دوم و صنايع ماشين سازي ، صنايع فلزي و قطعه سازي داراي اهميت سوم مي باشند .لازم به ذكر است چهار كارخانه عظيم توليد مواد شوينده و بهداشتي در ايران و خاورميانه و دو كارخانه بزرگ صنايع غذائي و فراوري محصولات كشاورزي در استان قزوين فعاليت دارند. از نكات مهم و جالب براي سرمايه گذاران خارجي وجود شهرك صنعتي كاسپين در قزوين مي باشد كه با قرار گرفتن در كنار آزاد راه تهران به قزوين و به فاصله 130كيلومتري از تهران و برخورداري از امكانات كافي داراي مكاني مناسب مي باشد و به همين منظور و براي ايجادتسهيلات بيشتر علي رغم وجود متقاضيان فراوان 20% از فضاي اين شهرك بصورت اختصاصي جهت سرمايه گذاري خارجي در نظر گرفته شده است. البته از سالهاي گذشته شركتهاي بزرگي از آلمان با كارخانجات قزوين همكاري خود راشروع كرده اند و از جديدترين سرمايه گذاران آلماني كه در شهرك صنعتي كاسپين حضورش موجب خوشحالي مردم استان قزوين شده است شركت معظم BASF آلمان مي باشد كه در زميني به مساحت 22000متر مربع مشغول آماده سازي فعاليتش مي باشد.
كشاورزي
عمده محصولات كشاورزي باغي استان قزوين كه داراي پتانسيلهاي بالاي توليد و صادرات مي باشند عبارتند از كشمش ، پسته ، فندق ، زيتون و زغال اخته
1. درخت انگور از 1700 سال پيش در منطقه قزوين كشت مي شده است و در حال حاضربا توليد حدود 400000 تن استان قزوين رتبه دوم را در ايران دارا مي باشد . از اين ميزان توليد 60% آن به مقدار حدود 40000 تن با رعايت موازين استاندارد تبديل به كشمش مي شود . به دليل اهميت و قدمت توليد انگور و كشمش در قزوين يكي از شهر هاي استان كه قطب توليد اين محصولات در ايران و جهان مي باشد به نام تاكستان ( به معني باغهاي انگور ) نامگزاري شده است .
2. بهره برداري از محصول پسته در قزوين قدمتي حدود700 سال دارد و نوع پسته كله بزي قزوين به دليل وجود اقليم مناسب ، كيفيت عالي از لحاظ رنگ سبز ، عطر و طعم عالي و اسيد آمينه هاي ضروري در پروتئين آن جزء بهترين و مشهورترين ارقام پسته جهاني است . در حال حاضر استان قزوين داراي حدود 3500 هكتار باغ پسته و توليد محصول حدود 2000 تن در سال مي باشد اين ميزان با سرمايه گذاريهاي جديد و توسعه باغها به روش هاي مدرن و مكانيزه به همراه اجراي سيستمهاي آبياري تحت فشار و ايجاد ترمينالها و انبارهاي مناسب در حال افزايش مي باشد .
3. فندق در منطقه الموت كشت مي شود و اين استان از لحاظ توليد اين محصول فندق رتبه دوم را در ايران حائز مي باشد . سطح زير كشت اين محصول حدود 17000 هكتار و توليد آن حدود 1500 تن مي باشد.
4. زيتون در منطقه طارم و الموت قزوين كشت مي شود . استان قزوين با داشتن سطح زير كشت حدود5000 هكتار و توليد حدود 12000 تن زيتون مقام اول را در ايران دارا مي باشد.از اين ميزان توليد60% براي روغن كشي و 40% تازه خوري و كنسرو استفاده مي شو د
5. زغال اخته استان قزوين با دارا بودن رتبه اول وسعت زير كشت و همچنين توليد به ميران حدود 5000 تن در سال يكي از مناطق عمده توليد زغال اخته و مستعد براي فراوري آن به صورت آب ميوه كنسانتره و خشكبار مي باشد .
مزيتهاي نسبي استان قزوين
1. قرار داشتن در فاصله 140 كيلومتري تهران و ارتباط جاده اي آزاد راه و خطوط راه آهن با پايتخت
2. قرار داشتن در مسير كريدور شمال _ جنوب و دسترسي آسان جاده اي به مرزهاي شمالي و غربي كشور
3. جايگاه سنتي بازار قزوين و رويكرد فرهنگي و تاريخي مردم استان به مقوله تجارت
4. وجود نيروهاي متخصص و ماهر فراوان به دليل قدمت كارخانجات و شهر هاي صنعتي اين استان
5. وجود آب و هواي معتدل چهار فصل- منابع آبي كافي - نيروگاه گازي برق 2000 مگاواتي
6. وجود گمرك در شهر صنعتي البرز - ايستگاه راه آهن

شرح وظایف:

مشاوره در زمينه مسائل تامين اجتماعي
مشاوره در زمينه مسائل مرتبط به دارائي
ارتباط با تجار خارجي
صدور ويزاي تجاري
صدور گواهي مبداء
صدور شناسنامه فروش
عضويت در اطاقهاي مشترك
مبادله اطلاعات تجاري در سطح جهان
امكانات جهت شركت در نمايشگاهها
شركت در جلسات هياتهاي خارجي
امكان حل و فصل اختلافات با مراجع دولتي
خدمات مشاوره حقوقي
داوري و حل اختلافات في ما بين تجار
ارسال نشريات اتاق جهت اعضاء
صدور گواهي امضاء


هیئت نمایندگان اتاق قزوین
هیئت رئیسه اتاق قزوین