English  
امروز چهارشنبه 17 آذر 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي


تاریخچه:

 

اتاقهای بازرگانی در سراسر دنیا یکی از مهم ترین سازمان ها در توسعه امور تجارت بین الملل محسوب می شوند. اتاقهای بازرگانی ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و نقش موثری در این زمینه دارند اما متاسفانه از زمان افتتاح اولین اتاق بازرگانی کشور در تبریز در سال 1302  که بیش از 83 سال از آن می گذرد تا به امروز با نگاهی به تاریخچه  تاسیس اتاقهای بازرگانی و انتخابات هیات نماندگان درسراسرکشور در می یابیم که نقش زنان در فعالیت های بازرگانی در جامعه بسیار کم رنگ است.

اموراقتصادی و تجاری مردانه تلقی شده و خانواده ها زنان را از درگیر شدن در فعالیت های بازرگانی  منع کرده وآنان را بیشتر به انجام امور خانواده تشویق نموده اند اما در این میان نیز کم نبودند زنانی که سنت ها را شکسته وبه عرصه تجارت و کسب و کار روی آوردند.

اگرچه تاکنون اطلاعات دقیقی در ارتباط با فعالیت های بازرگانی زنان در ایران جمع آوری نشده است اما از مرحوم مهین افشار نوه ملک تجار به عنوان اولین زن بازرگان که در سال 1326 موفق به دریافت کارت بازرگانی شد نام برده می شود.

خانم افشار با فروش بخشی از جهیزیه اش توانست سرمایه ای فراهم آورده و به عنوان نخستین زن بازرگان در کشور به تجارت بپردازد.

او کار را با سرمایه ای حدود 40 هزار تومان شروع کرد. ابتدا نمایندگی شرکت هایی مانند "یورماستر اندون و یوخ" دانمارک و کارخانه های آرو ،سارازن، ساژ و اوهاندو برآلمان را به عهده داشت.

کالاهای وارداتی او عبارت بودند از موتورهای دیزل ، ژنراتور برق و ماشین های بزرگ و کوچک جوشکاری،توسعه کارش  سبب شد که در پنج بندر بزرگ دنیا مانند: آمستردام ، نوتردام ،لندن، نیویورک و آنتورب کارگزاری حمل و نقل دایر کرد.

مهین افشار مدتی نیز منشی گروه " زنان ملیون " بود و علاوه بر کار تجارت در دکوراسیون نیز مهارت داشت و عتیقه دار بزرگی بوده است.

او فارغ التحصیل مد