English  
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي

فراخوان

گزارش تصویری


دیدار دبیرکل شبکه زنان کارآفرین مالزی و رییس کانون زنان بازرگان و کارآفرین ایران - 1396/08/13

کارگاه آموزشی سرمایه گذاری در بورس در پساتحریم

مراسم بزرگداشت روز زن 1394/01/19

تاريخ:  1390/02/12   زمان:  11:43
سازمان جهانی کار گزارش داد:
ضرر چند ميليارد دلاري نبود شغل براي زنان در آسيا

  »
»بر اساس گزارش مشترك سازمان جهاني كار و بانك توسعه آسيايي، نبود فرصت‌هاي شغلي براي زنان آسيايي سالانه ميلياردها دلار در اين منطقه هزينه دارد.
طبق گزارش اين دو سازمان، زنان آسيايي مطمئنا موتور پويايي اقتصادي اين منطقه هستند اما 45 درصد از زنان آسيايي در مقايسه با 19 درصد مردان، در سن كار غيرفعال هستند و تفاوت در انواع مشاغلي كه زنان و مردان به آنها دسترسي دارند، همچنان ادامه دارد.
در نتيجه حتي پيش از بحران اقتصادي جهاني منطقه آسيا اقيانوسيه سالانه حدود 42 تا 47 ميليارد از دست مي داد كه اين وضعيت احتمالا اكنون بدتر شده است.
با اين همه مجموع نرخ بيكاري منطقه‌اي براي زنان با 4.3 درصد در مقايسه با 4.7 درصد براي مردان در سال 2009، بهتر از نرخ بيكاري مردان بوده است اما لزوما به معني خوب بودن اين شغل‌ها نيست.
طبق اين گزارش، بسياري از اين مشاغل دستمزد پاييني دارند و ممكن است در اقتصاد "غيررسمي" باشند يعني در هر دو شرايط خوب و بد، در برابر نوسانات اقتصادي آسيب پذيرترند.
يكي از دلايل این آسیب پذیری ، ممکن است بالا بودن تقاضا براي زنان در شغل هاي مربوط به حوزه توليد نيازمند به نيروي كار زياد باشد اما اين مسئله بيشتر به دليل تمايل زنان به قبول دستمزد كم، راحت تر بودن مديريت آنها، كمتر بودن احتمال تشكيل اتحاديه و راحت تر بودن اخراج آنها به بهانه ازدواج و تولد بچه است.
به علاوه 48.2 درصد از كل زنان شاغل در سال 2009 در مقايسه با 38.9 درصد مردان، در بخش كشاورزي كار مي كردند. تنها 18 درصد زنان در مقايسه با 26.2 درصد مردان، در صنعت شاغل بودند.
حتي در صنايعي مانند بهداشت و كار اجتماعي و آموزش كه زنان بيش از 50 درصد نيروي كار را تشكيل مي دادند، در رده هاي پايين تري نیز هستند. در نتيجه دستمزد زنان معمولا 70 تا 90 درصد مردان بود.
البته با احياي اقتصاد جهاني، شرايط بهبود می یابد و آسيا نیز پیشرو خواهد شد اما این موضوع به کندی پیش می رود. به اين ترتيب دولتها بايد پشتيبان كسب و كارهاي تحت اداره زنان و برابري در آموزش را مورد توجه قرار دهند. همچنان كه اين منطقه از نظر اقتصادي در حال احیاست و در واقع اين فرصت را دارد تا بازارهاي كار بهتري بسازد. آرشیو اخبار بازگشت
خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد