English  
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي

فراخوان

گزارش تصویری


دیدار دبیرکل شبکه زنان کارآفرین مالزی و رییس کانون زنان بازرگان و کارآفرین ایران - 1396/08/13

کارگاه آموزشی سرمایه گذاری در بورس در پساتحریم

مراسم بزرگداشت روز زن 1394/01/19

تاريخ:  1397/10/08   زمان:  10:09
فریال مستوفی مطرح کرد
دولت برای مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیمه‌تمام حمایت کند، نه دخالت

  »
فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و ایران تاکید کرد که واگذاری پٰروژه‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی درگروی مشارکت فعالانه این بخش بدون دخالت و تصمیم‌گیری دولت است.
مستوفی با تأکید بر واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی و ضرورت توجه جدی به این موضوع در بودجه 98 گفت: مهم‌ترین نکته به منظور مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی اطمینان از سودآوری پروژه‌هاست. یک پروژه برای اینکه بخش خصوصی را ترغیب به سرمایه‌گذاری کند، باید توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد. همچنین بخش خصوصی باید از بازگشت سرمایه خود برای مشارکت در پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی مطمئن باشد تا اقدام به سرمایه‌گذاری کند. بعضاً دیده‌شده است اوراق مشارکتی که برای پروژه‌های نیمه‌تمام فروخته می‌شود به‌هیچ‌وجه سودآور نیست.
مستوفی افزود: علاوه بر این باید سازوکار واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی به‌روشنی و بر اساس قابلیت‌های شرکت‌های فعال سنجیده شود. نه اینکه واگذاری صرفاً بر این اساس صورت گیرد که یک شرکت در مقایسه با دیگر شرکت‌ها قیمت پایین تری پیشنهاد داده است.
به اعتقاد این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی صرف‌نظر از مسئله اقتصادی، با توجه به افزایش اشتغال یک مسئله اجتماعی نیز هست که اهمیت آن را دو چندان می‌کند.
مستوفی ضمن تأکید بر کاهش بوروکراسی‌های اداری در روند واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی پیشنهاد تأسیس نهادی مستقل از دولت و با حضور متخصصان و نمایندگان بخش خصوصی را داد. او در همین زمینه تصریح کرد: مشارکت‌ فعالانه بخش خصوصی در پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی در گروی تصمیم‌گیری بخش خصوصی به صورت مستقل از دولت است. در حال حاضر اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی شناخته می‌شود اما کرسی این نهاد در بخش‌های مختلف فقط دارای یک رای است. درحالی‌که وقتی صحبت از تشکیل نهادی برای واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی می‌شود، دولت هم می‌تواند در این نهاد به‌عنوان حامی حضورداشته باشد اما گرداننده اصلی آن بخش خصوصی باشد.
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تهران در ادامه با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی پیش‌بینی‌ شده در بودجه ۹۸، ارقام پیش‌بینی شده را خوشبینانه تلقی کرد و گفت: دولت این برنامه‌ریزی را بر اساس فروش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز و با قیمت ۵۴ دلار پیش بینی کرده است. اما با توجه به وضعیت فعلی و اعمال تحریم‌ها ، این ارقام کمی خوشبینانه به نظر می‌رسد.
ضرورت شفاف‌سازی در مالیات
یکی از اجزای اصلی منابع عمومی بودجه، درآمدهای دولت است که مهم‌ترین آن‌ها،‌ درآمدهای حاصل از مالیات است. در بودجه ۹۸، درآمدهای مالیاتی دولت در مقایسه با سال جاری با ۸.۱ درصد افزایش، معادل ۱۵۳.۵ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است. مستوفی در همین زمینه با زیرسوال بردن این موضوع اظهار داشت: مشخص نیست که با توجه به وضعیت فعلی کسب‌وکار این موضوع چقدر عملیاتی باشد. مگر این که دولت بخواهد مابقی بنگاه‌های اقتصادی که در حال حاضر فعال هستند هم به مرز ورشکستگی برساند.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران تصریح کرد: فعالان اقتصادی معتقدند زمانی مالیات باید داد که بنگاه اقتصادی سودآور باشد. مگر می‌شود بر زیان مالیات داد؟ متاسفانه در کشور روند اخذ مالیات به این صورت است که چون ماموران مالیاتی مکلف می‌شوند که مالیات بگیرند بدون توجه به سود و زیان‌ بنگاه اقدام به اخذ مالیات می‌کنند. از طرفی بسیاری از نهادها در کشور وجود دارند که فعالیت اقتصادی می کنند اما مالیات نمی‌دهند و به همین دلیل پرداخت مالیات و تامین درآمد دولت بر دوش بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی می‌افتد.

مستوفی تاکید کرد: اینکه فقط دولت به فکر جبران تامین هزینه‌های خود باشد، اصلا رویکرد درستی نیست. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها فعالیت خود را متوقف کرده اند و اگر قرار باشد مالیات هم افزایش پیدا کند قطعا با وجود مشکلاتی که میان اداره دارایی و بنگاه‌های اقتصادی فعال ایجاد می‌شود، در سال آینده شاهد تعطیلی بسیاری دیگر از بنگاه‌ها خواهیم بود. جلوگیری از فساد در روند اخذ مالیات و شفاف‌سازی مهم‌ترین نکاتی هستند که فریال مستوفی اجرایی‌شدن آن‌ها را در شرایط فعلی ضروری می داند.
منبع : اتاق ایران

 آرشیو اخبار بازگشت
خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد