English  
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي

فراخوان

گزارش تصویری


دیدار دبیرکل شبکه زنان کارآفرین مالزی و رییس کانون زنان بازرگان و کارآفرین ایران - 1396/08/13

کارگاه آموزشی سرمایه گذاری در بورس در پساتحریم

مراسم بزرگداشت روز زن 1394/01/19

تاريخ:  1397/12/07   زمان:  14:39
لجام گسیختگی ارزی به نفع هیچ کس نیست

  »
سیده فاطمه مقیمی
تسلط خرد جمعی در مجموعه تصمیم گیران در دولت محترم و رسیدن به یک راهکار و اجماع نظر برای تنظیم بازار ارز از ضرورت های امروز است. ادامه لجام گسیختگی در بازار ارز به آشفتگی بیشتر اقتصاد کشور می انجامد. نوسان ارز صرفا با نوسان قیمت در دیگر بخش های اقتصاد همراه خواهد بود و متاسفانه در دوره گذشته با وجود کاهش نرخ ارز به دلیل چسبندگی قیمت ها، نرخ دیگر اجناس و نهاده های اصلی مورد استفاده مردم پایین نیامد. هرچند به ظاهر بازار ارز به تعادل رسید اما این تعادل به دیگر بخش های اقتصاد سرایت نکرد. باتوجه به وضعیت کنونی امرار معاش مردم، تصمیم گیری سریع و صحیح درباره وضعیت بازار ارز و البته تسهیل امور صادرات الزامی است.
عملکرد بانک مرکزی درباره بازار ارز را باید در آینه بازار بررسی و سپس قضاوت کرد. آیا بازار به آرامش رسیده است؟ آیا ثبات در بازار حاکم است؟ معاملات چگونه انجام می شود؟ آیا تاجری که محصول صادر کرده امکان وارد کردن ارز را به سامانه نیما دارد؟ آیا سازوکارهای اجرایی برای وارد کردن ارز حاصل از صادرات به کشور فراهم شده است؟ آیا ممکن است یک بازرگان ایرانی که کالای ایرانی را صادر کرده ارز حاصل از صادرات را به ایران وارد کرده و در حساب شخصی اش نگه دارد؟ نگه داری ارز برای یک فعال اقتصادی که بنگاهی دارد و آن بنگاه به سرمایه در گردش نیاز دارد چه معنی دارد؟
آقای رییس جمهور از تاخیر در وارد کردن ارز صادراتی به چرخه اقتصاد کشور گلایه کردند اما آیا مجموعه بانک مرکزی درباره دلیل تاخیر در بازگشت ارز حاصل از صادرات را بررسی کرده است؟ صادراتچی در شرایط کنونی به تنهایی مقصر نیست چراکه راهکار مشخص و تعریف شده ای برای بازگشت ارز حاصل از صادرات با توجه به فشار تحریم ها در کشور وجود ندارد و کار با دشواری انجام می شود. حل بسیاری از مشکلات تجاری به لابی گری سیاسی نیاز دارد که در دایره فعالیت های یک تاجر و صادرکننده نیست.

منبع:سایت اتاق تهران

 آرشیو اخبار بازگشت
خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد