سئوال:
با عرض سلام و خسته نباشید در خصوص طریقه تبدیل رهن ، به اجاره و محاسبه مالیات اجاره برای اشخاص حقوقی که محل اقامتگاه آنها استیجاری است ، راهنمائی می فرمائید؟
پاسخ:
با سلام و احترام؛
در صورتی که پرسش شما را به درستی درک کرده باشیم پاسخ این است که:
با اتخاذ ملاک از تبصره 9 ماده 53، اشخاص حقوقی در صورتی که ملکی را با استفاده از "سند رهن" مورد استفاده قرار دهند، موظف به کسر مالیات بر درآمد اجاره نخواهند بود.
تبصره 9 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم: وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکتهای دولتی و دستگاههایی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود، نهادهای انقلاب اسلامی، شهرداریها و شرکتها و مؤسسات وابسته به آنها و همچنین سایر اشخاص حقوقی مکلفند مالیات موضوع این فصل را از مال‌الاجاره‌هایی که پرداخت میکنند کسر و تا پایان ماه بعد [2]به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند.
لذا دقت فرمائید که در صورتی که ملک صرفاً رهنی است از تنظیم "سند اجاره" و یا "اسناد اجاره ای" ، که طی آن مستاجر متعهد به پرداخت مبلغی به عنوان اجاره بها همراه با مبلغی به عنوان ودیعه گردیده است پرهیز گردد.