سئوال:
با سلام و احترام خدمت مشاورین زحمتکش و دلسوز اتاق بازرگانی.بنده مهر ماه 96 کارت بازرگانیمو گرفتم.و تا امروز هنوز هیچ گونه فعالیت صادراتی و یا وارداتی نداشتم.قبلا چند بار بابت مسائل مالیاتی مسدع اوقات شده بودم و حتی مشاوره تلفنی هم گرفته بودم.طی یک مشاوره تلفنی از طرف اتاق به بنده گفته شده بود چنانچه فعالیتی با کارتتون انجام ندارید نیازی به پر کردن اظهار نامه مالیاتی نیست چون در حقیقت سند رسمی یا غیر رسمی دال بر فعالیت بنده وجود نداره البته در صورت درستی این مطلب که بنده هیچ گونه فعالیتی نداشته باشم و این پاسخ از طرف مشاورین کاملا منطقی و درست به نظر میاد.امروز رفتم اداره مالیات و با مسئول مالیاتی اداره صحبت کردم.ایشون گفتن اگه فعالیتی هم ندارید باید اظهار نامه رو پر کنید.به نظر شما چیکار کنم؟اگه کارتمو تمدید نکنم همچنان باید اینکارو انجام بدم؟دفاتر حسابرسی رو چی؟اگه قرار شد اظهار نامه مالیاتی پر کنم دفاتر حسابرسی رو هم باید پر کنم و تحویل بدم؟
پاسخ:
با سلام و احترام متقابل؛
1. به طورکلی مالیات به درآمد تعلق می گیرد، لذا در صورتی که درآمدی برای مودی محرز نگردد به طور اصولی مالیات و جریمه ای نیز به آن نباید تعلق گیرد.اعم از اینکه اظهارنامه را تسلیم نموده یا ننموده باشد.
2.با این وجود ، در هیچ موردی عدم تسلیم اظهارنامه توصیه نمی شود، زیرا تسلیم اظهارنامه (حتی متضمن عدم فعالیت) تکلیف قانونی مودی است.
3. بدین ترتیب با قید تصریح حتی در مواقع عدم فعالیت تسلیم اظهارنامه به شما توصیه می گردد.