رئیس جمهور ساعتی قبل به عمان سفر کرد

روابط اقتصادی ایران و عمان گرم تر می شود؟

تاريخ 1395/11/27 ساعت 13:00

حجم تجارت ایران و عمان سال گذشته به یک میلیارد دلار رسید

ایران و عمان روابط سیاسی و دیپلماتیک قوی و عمیقی دارند و شاید سفر امروز رئیس جمهور به عمان فرصت مناسبی برای گرم شدن روابط اقتصادی دو کشور هم باشد. کشور عمان در منطقه خلیج فارس مهم ترین شریک و هم پیمان کشورمان از نظر سیاسی محسوب می شود و به اعتقاد کارشناسان این شرایط می تواند فرصت مناسبی را برای توسعه همکاری های مشترک اقتصادی و بازرگانی فراهم کند. به اعتقاد کارشناسان شرکت های ایرانی و عمانی در زمینه های مختلف تجاری مانند تجهیزات نفت و گاز، الکترونیک و کامپیوتر، بانکی و سرمایه گذاری، مشاوره، ساختمانی و حمل و نقل می توانند همکاری های مشترکی داشته باشند و حتی تاجایی روابط اقتصادیشان را توسعه دهند که عمان نقش کنونی امارات را برای تجار و فعالان اقتصادی ایران بازی کند. البته در این بین و بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم قدم های اجرایی برای توسعه روابط اقتصادی بین ایران و عمان برداشته شده است که از آن جمله می توان به راه اندازی خط کشتیرانی بندرعباس و خصب عمان از حدود سال پیش اشاره کرد.

سال گذشته سعید بن صالح الکیومی، رئیس اتاق بازرگانی عمان که در راس گروهی از فعالان اقتصادی و بازرگانی این کشور به ایران آمده بود، گفت:« باید روابط اقتصادی دو کشور باید مانند روابط سیاسی شان گرم، پرحجم و پررونق باشد و دوستان در یک بازی برد ـ برد از ظرفیت های یکدیگر بهره ببرند. هدف اصلی ما گسترش روابط تجاری و اقتصادی است. این که ما بتوانیم راحت تر با ایران رابطه داشته باشیم و همچنین ایران با کشور عمان. فعالسازی حرکت واردات و صادرات از طریق بندر شناص در عمان و نیز فعال کردن نقش شرکت ها و سرمایه گذاران عمانی و ایرانی از دیگر برنامه های ماست که زمینه را برای سفر بیشتر هیات های تجاری میان دو کشور فراهم خواهد کرد. همچنین طرح اعطای ویزاهای چند منظوره سه ماهه برای سفر تاجران ایرانی به عمان برای تقویت و افزایش سطح مبادلات تجاری مورد بررسی قرار گرفته است و طرح تاسیس دفتر اتاق بازرگانی عمان در تهران نیز از دیگر برنامه های عمان برای افزایش تبادل تجاری بین دو کشور است.

تجارت بین ایران و عمان

چندماه پیش وزیر صنایع و تجارت عمان در حاشیه برگزاری نمایشگاه انفرادی توانمندی های ایران در عمان درباره حجم تجارت بین دو کشور گفت میزان تبادلات تجاری میان عمان و ایران در اکتبر 2016، تقریبا به 1 میلیارد دلار رسیده است. وی افزور که این میزان در سال 2015، برابر با 560میلیون دلار بوده است.
عمده ترين اقلام صادراتي ايران به عمان  شامل انواع ميوه و سبزيجات ،مس خام ، قيروآسفالت، ميلگرد، موادغذايي ، سيمان ، كلينكر می شود. عمان بيش از نود درصد ازموادغذايي خود را از خارج ازكشور تامين مي کند که این می تواند فرصت مناسبی برای خضور ایران در این بازار باشد. از طرف دیگر مهم ترین کالاهای صادراتی از عمان به ایران شامل انواع خودرو سواري و توريستي، عطر، لوازم آرايش، انواع البسه می شود که به صورت صادرات مجدد از این کشور به ایران می آید.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر