اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمدرضا زهره وندی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

سرمایه از بانک به مسکن می رود؟

تاريخ 1396/07/29 ساعت 07:00

قیمت مسکن به اندازه ای که در دهه گذشته و به طور نجومی رشد یافت، افزایش پیدا نمی کند. اکنون سود بانک ها معقول و منطقی شده است و این مسئله سرمایه ها را از مقصد بانک ها به مسکن و صنعت ساختمان سوق می دهد و اگر در این بخش ها سرمایه گذاری انجام شود، گردش مالی آن 10 تا 15 درصد خواهد بود.

محمدرضا زهره وندی

از دو سال گذشته بیشتر کارشناسان در حوزه مسکن و ساخت و ساز، براساس داده و نشانه ها پیش بینی کردند که ازابتدای سال 96 تا پایان سال 97 بازار مسکن رونق بگیرد و بالاخره رونق دیگر صنایع  به صنعت ساختمان هم برسد. در یک سال گذشته رشدی که در دیگر صنایع به آن رسیدیم را در صنعت ساختمان مشاهده نکردیم. حتی در مصالحی مثل فولاد و سیمان به رشد رسیدیم اما هیچ یک از این ها در رشد صنعت ساختمان اثرگذار نبود.

اکنون با توجه به سیاست گذاری هایی که در گذشته انجام شده و همانطور که پیش بینی می کردیم، رشد صنعت ساختمان آغاز شده است و اگر این رشد افزایش پیدا کند، یعنی چیزی که در مورد آن خوش بین هستیم، در بازار کار و مشاغل مرتبط با این صنعت هم به رونق می رسیم چراکه به طور سنتی در ایران، رشد صنعت ساختمان به رشد دیگر صنایع و بخش های اقتصاد منجر خواهد شد.

و اما سوال همیشگی در مورد بازار مسکن این است که رونق در صنعت ساختمان تا چه میزان به افزایش قیمت ها می انجامد؟ این مهم را باید با در نظر گرفتن دیگر تکه های پازل تحلیل کرد. شواهد نشان می دهد که قیمت مسکن به اندازه ای که در دهه گذشته و به طور نجومی رشد یافت، افزایش پیدا نمی کند. اکنون سود بانک ها معقول و منطقی شده است و این مسئله سرمایه ها را از مقصد بانک ها به مسکن و صنعت ساختمان سوق می دهد و اگر در این بخش ها سرمایه گذاری انجام شود، گردش مالی آن 10 تا 15 درصد خواهد بود.

متغیر اثرگذار دیگر در روزهای اخیر در مورد قیمت مسکن سخنرانی رییس جمهور آمریکا ترامپ در مورد برجام و عدم پایبندی آمریکا به این معاهده بود. باید گفت بیش از صحبت های ترامپ در روزهای اخیر سیاست های کلی دولت در زمینه افزایش قیمت مسکن موثر است. صحبت های ترامپ آثاری ده روزه بر قیمت ها چه در بازار مسکن و چه ارز دارد. در حال حاضر افزایش قیمت ارز را هم به سخنرانی ترامپ نسبت می دهند اما به نظر من این سیاست های دولت است که به افزایش قیمت دامن می زند. نرخ ارز مناسب برای اقتصاد ما 4هزار و 300 تا 400 تومان است و آن زمان است که می توانیم از تک نرخی شدن ارز حرف بزنیم. اگر روند افزایش قیمت ارز ادامه پیدا کند به نظر می رسد در روزهای نزدیک به بهمن ماه، دولت تک نرخی شدن ارز را اعلام کند. این افزایش قیمت به طور طبیعی در بازار مسکن هم اثرگذار است چراکه افزایش نرخ ارز، رونق صادرات را به همراه دارد و بخش مسکن هم از این رونق بی نصیب نخواهد ماند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر