اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: شاهرخ ظهیری، فعال پیشکسوت اقتصادی

تامین دشوار سرمایه در گردش

تاريخ 1396/09/22 ساعت 16:07

تامین سرمایه در گردش برای بنگاه های فعال در صنایع غذایی مشکل است.زمانی که سود کارخانه کم شود، صاحب بنگاه امکان استخدام نیروی کار بیشتر را ندارد چرا که کار را توسعه نداده است و البته عدم توسعه صنایع غذایی به معنای افزایش ضایعات محصولات کشاورزی است.

شاهرخ ظهیری

سرمایه در گردش اصلی ترین و اساسی ترین مسئله امروز بنگاه های اقتصادی به ویژه واحدهای فعال در زمینه صنایع غذایی است. در سال 1349 که کسب و کارم را راه اندازی کردم، با توجه به شرایطی اقتصادی آن زمان و تورم دهه پنجاه، با مبالغ خیلی کم امکان راه اندازی یک بنگاه اقتصادی وجود داشت. بیشتر سرمایه راه اندازی کسب و کار از طریق اشخاص تامین می شد و برای تکمیل کار و تامین اعتبار بیشتر به منظور تامین سرمایه در گردش، به بانک ها مراجعه می کردیم. از آنجایی که کارخانه  فعال بود، امکان بازپرداخت بدهی برای فعالان اقتصادی وجود داشت در نتیجه هم بانک به پولش می رسید و  هم صنعت توسعه می یافت. شرایط امروز در زمینه تامین سرمایه در گردش و سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار با گذشته قابل مقایسه نیست. طی چند دهه گذشته مشکلات اقتصادی تامین سرمایه را دشوار کرده است.

از سوی دیگر باید این نکته را مد نظر داشت که صنایع غذایی در زمینه ضرورت تامین سرمایه در گردش شرایط متفاوتی با دیگر صنایع دارند. تفاوت صنایع غذایی با دیگر صنایع در تامین مواد اولیه است. صنایعی چون خودروسازی می توانند مواد اولیه ای مثل ورق آهن و دیگر ملزومات تولید را در هر فصلی از سال تهیه کنند اما یک تولیدکننده رب گوجه فرنگی در کشور ما تنها سه ماه برای خرید مواد اولیه فرصت دارد. در این زمینه به باید به وام های بانکی اتکا کرد. متاسفانه علی رغم اشاره به این موضوع در ماده 12 قانون تسهیل کسب وکار، تامین سرمایه در گردش برای بنگاه های فعال در صنایع غذایی مشکل است. در این شرایط کارخانه ناچار است به درآمد کمتر اکتفا کند. زمانی که سود کارخانه کم شود، صاحب بنگاه امکان استخدام نیروی کار بیشتر را ندارد چرا که کار را توسعه نداده است و البته عدم توسعه صنایع غذایی به معنای افزایش ضایعات محصولات کشاورزی است. 30 درصد از محصولات کشاورزی در ایران تا رسیدن به تولید از بین می رود و این یعنی غذای 30 میلیون نفر.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر