عضو هيات نمايندگان اتاق تهران:

وزارت بهداشت براي پرداخت بدهي هايش به فكر چاره اساسي باشد

تاريخ 1396/11/25 ساعت 15:40

پیشنهاد ما این است که اوراق طولانی مدت به مردم عرضه شود و پول آن را جای بدهی پرداخت کنند.

بعد از ماه ها اعتراض فعالان حوزه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به مسئولان وزارت بهداشت و دولت به دلیل عدم پرداخت بدهی هایشان؛ در نهایت هفته گذشته دو هزار میلیارد تومان از این بدهی ها طبق اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو پرداخت شد؛ اقدامی که البته به گفته نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران بی فایده است. ناصر ریاحی می گوید:« گردش مالی دارو در سال حدود 15 هزار میلیارد تومان است یعنی ماهیانه به صورت میانگین حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان مصرف دارو در کشور داریم و از طرفی هم همین حالا هم حدود 7،8 ماه در پرداخت ها عقب هستند؛ نبابراین اصلا رقم دو هزار میلیارد تومان پرداخت شده هیچی نیست و بیشتر عددی است که مسئولان دو، سه ماه با آن بازی و تبلیغ می کنند و مانور می دهند ولی در واقعیت شرایط به گونه ای دیگر است.

او در ادامه با اشاره به اینکه همین رقمی هم که اختصاص پیدا می کند، در عمل به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی نمی رسد، می گوید:« بخش مهمی از این عددی که اعلام شده که پرداخت کرده اند به بیمارستان ها برای پرداخت بدهی هایشان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شده است اما در عمل می بینیم که بیمارستان ها آن را تخصیص نمی دهند. بیمارستان ها هیات امنایی شده اند و این پول هایی که پرداخت شده ردیف ندارد و مسئولان بیمارستان ها شخصا تصمیم می گیرند که چگونه آن را خرج کنند؛ خود مسئولان وزارت بهداشت هم این مشکل را می دانند؛ وقتی پول به مراکز درمانی پرداخت می شود آن ها تصمیم می گیرند که با آن چه اقدامی را انجام دهند و در عمل می بینیم که پرداختی ها به پرستاران، پزشکان و... در اولویت قرار می گیرد و در آخر اگر چیزی باقی بماند به بخش دارو و تجهیزات پرداخت می کنند که در عمل هم چیزی گیر کسی نخواهد آمد.»

او مشکل دیگر واريز مطالبات از سوی وزارت بهداشت و دولت را پرداخت بدهی ها به صورت اوراق اعلام می کند و می گوید:« مسئولان می گویند که دو هزار میلیارد تومان از بدهی ها را پرداخت کرده اند ولی این واقعیت ندارد زیرا این پولی پرداخت نشده است، بلکه دو هزار میلیارد تومان به صورت اوراق پرداخت کرده اند و در آن ذکر شده است که نسبت به تاخیر سالی 8 درصد خسارت پرداخت می کند که آن هم اتفاقا به صورت اوراق است. روی این اوراق پرداخت شده، نوشته شده که نامحدود و قابل تمدید است. این اوراق نقد شوندگی لازم را ندارند و عملا به در کسی نمی خورد؛ اوراقی که بگیریم و در گاوصندوق بگذاريم به چه دردی می خورد این به قول خود آقایان رسید طلب است. پیشنهاد ما این است که اوراق طولانی مدت به مردم عرضه شود و پول آن را جای بدهی پرداخت کنند. وقتي در جلسه به آقايان وزارت بهداشت مي گوييم كه اوراق نقد شوندگي ندارند، می گویند قابل معامله هست و ما بلد نيستيم اين كار را انجام دهيم؛ خب پيشنهاد ما اين هست كه آن ها خودشان اين اوراق را نقد كنند و مطالبات ما را بعد از ماه ها پرداخت كنند. در نظر داشته باشيد كه در اين مدت هم تورم را شاهد بوده ايم و هم افزايش 30 درصد نرخ ارز را در مقابل طلب ما به همان اندازه آن هم به صورت اوراق قرار است داده شود، آيا اين انصاف است؟»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر