اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: هادی حق‌شناس، تحلیل‌گر اقتصادی

مداخله غیراقتصادی آشفتگی بازار ارز را بیشتر می کند

تاريخ 1396/11/25 ساعت 15:53

هر گونه مداخله غیراقتصادی شاید در کوتاه مدت اثرگذار باشد اما در میان مدت و بلدت مدت به آشفتگی بیشتر بازار کمک می کند.

هادی حق شناس

آنچه امروز در بازار ارز شاهد آن هستیم را می توان یک آشفتگی قلمداد کرد. نوسانات امروز بازار ارز ریشه در همین آشتفگی دارد. واقعیت دیگر هم این است که بازار قیمت ارز را تعیین می کند و از سوی دیگر نباید از نظر دور داشت که در علم اقتصاد فرمول تعیین نرخ ارز مشخص است، فرمولی که می گوید قیمت پول خارجی یا ارز همان مابه التفاوت میانگین تورم داخلی به میانگین تورم خارجی است.

مجموع تورم سال های 92 تا سال جاری، حدودا 60 درصد است و هم چنین مجموع تورم کشورهایی که ما با آن ها مراوده بازرگانی وتجاری داریم، در مدت مذکور حدودا 30 درصد محاسبه شده است. با توجه به این باید قیمت ارز در سال 96 نسبت به سال 92 حدود 30 درصد تعدیل شود. اگر به هردلیلی جلوی این تعدیل گرفته بشود، شاهد نوسان و بروز حباب  در قیمت ارز خواهیم بود.

 آنچه امروز در بازار می بینید، حباب حجیم قیمت ارز است. البته یک واقعیت تلخ را هم باید بپذیریم. واقعیت این است که دولت ها همواره دوست دارند  قیمت ارز در حداقل ممکن باشد اما این تمایلات با واقعیت های اقتصاد متفاوت است. زمانی قیمت ارز کاهش پیدا می کند که تولید ملی مستمر و رشد اقتصادی پایدار نه برای یک سال و دوسال بلکه برای حداقل یک دوره پنج تا ده ساله پشتوانه ارز باشد. در این حالت می توانیم به قیمت ارز کاهشی، با ثبات، و محرک اقتصاد ملی برسیم. در غیر اینصورت هر سه چهارسال یک بار شاهد وضعیتی خواهیم بود که امروز در کشور می بینیم.

هر گونه مداخله غیراقتصادی شاید در کوتاه مدت اثرگذار باشد اما در میان مدت و بلدت مدت به آشفتگی بیشتر بازار کمک می کند. عرضه کننده عمده ارز در بازار دولت است و طبیعی است که به قیمت پایین ارز تمایل داشته باشد اما زمانی که پول ملی با شاخص تورم تضعیف شود، طبیعی است که دلار تقویت خواهد شد.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر