پانگ سن، سفیر چین، در نشست فعالان بخش خصوصی و سفرای خارجی چه گفت؟

چین در برجام ‌می‌ماند

تاريخ 1397/04/27 ساعت 14:59

سفیر چین، به عنوان نماینده سیاسی یکی از بزرگترین شرکای تجاری کشور و از همراهان ایران در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی بخش خصوصی با نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی که توسط اتاق بازرگانی تهران برپا شد، شرکت کرد. پانگ سن سخنرانی کوتاهی داشت که متن این سخنان را در زیر می‌خوانید:

در طول دوران مذاکرات میان ایران و کشورهای 1+5 این فرصت برای من فراهم شد تا از جانب دولت چین در نشست‌های این دور از مذاکرات حاضر باشم، و طی این مدت شاهد تلاش بی‌وقفه دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران و تیم مذاکره‌کننده همراه وی برای به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوها بودم. این تلاش‌ها سرانجام منجر به توافق‌نامه برجام شد که مورد تایید سازمان ملل متحد نیز قرار گرفت و ایران همواره پایبندی به تعهدات برجام را نشان داد و بر حفظ آن اصرار داشته است.

 

این توافقنامه نه‌تنها در راستای منافع ایران بود بلکه در جهت صلح و ثبات در منطقه نیز نقش بسزایی داشته است و آن را باید یک الگوی موفق برای دوری از تنش‌های سیاسی و مراجعه به گفت‌و‌گو و مذاکره در عرصه جهانی تلقی کرد.

اگرچه دولت آمریکا با خروج از برجام، آینده آن را به خطر انداخته است اما سایر کشورهای امضاکننده این معاهده بر حفظ و ماندگاری این سند و حمایت از تداوم آن تاکید کرده‌اند. این در حالی است که ایران به طور کامل به تعهدات خود بر اساس توافقنامه برجام عمل کرده است. دولت چین نیز به روشنی اعلام کرده است که به برجام پایبند است.

 

پایبندی و حمایت چین از برجام و درک مشترک در مورد آن، موضوعی است که به تداوم مناسبات بازرگانی میان دو کشور ایران و چین که سابقه آن به قرن‌های گذشته باز‌می‌گردد کمک خواهد کرد و در مناسبات تجاری میان این دو کشور، جاده ابریشم نقش کلیدی داشته است.

 

جاده ابریشم علاوه بر آنکه مسیری برای تبادل کالا بوده است، در مبادلات فرهنگی، مذهبی و تمدنی میان کشورهای بر سر راه این جاده نیز نقش داشته است. اکنون که دنیا به دهکده کوچک جهانی تبدیل شده است، ما قصد داریم که جاده تاریخی ابریشم را احیا کنیم و در این میان ایران حلقه مهمی در این مسیر محسوب می شود و این کشور همواره نقش مهمی در زنده نگهداشتن جاده ابریشم داشته است.

 

امروز افتخار دارم که اعلام کنم، طی سال گذشته چین شریک نخست تجاری ایران بوده است و از سال 2016 میلادی و همزمان با سفر رییس جمهور ایران به جمهوری خلق چین، مقامات ارشد دو کشور بر توسعه مناسبات تاکید ویژه کردند. و امروز باید اعلام کنم که روابط اقتصادی دو کشور به سیر رو به جلوی خود ادامه خواهد داد.

 

گزارش کامل این نشست در سایت اتاق تهران

گزارش تصویری

گزارش تلویزیونی از این نشست


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر