210 مدير ارشد دولتي در هفته جاري طبق قانون منع بكارگيري بازنشستگان تغيير مي كنند

هفته خانه تكاني در دولت

تاريخ 1397/08/18 ساعت 11:39

بسياري از كارشناسان معتقدند وزرا و مسئولان عالي دولتي در انتخاب مديران ارشد اقتصادي و معاونان وزراتخانه هاي اقتصادي بايد تخصص، كارآزمودگي، انگيزه، سلامت مالي، دانش مديريتي و بسياري ديگر از وي‍ژگي ها را در نظر بگيرند زيرا مي خواهند مديراني را انتخاب كنند كه در شرايط جنگ اقتصادي قرار است كشور و نهادهاي زير مجموعه خود را پيش ببرند.

تنها يك هفته تا اجرايي شدن قانون منع بكارگيري بازنشستگان كه بايد طبق قانون از 26 آبان ماه اجرايي شود باقي مانده است و از همين رو هفته جاري را بايد؛ روزهاي خانه تكاني در دولت ناميد. جمشيد انصادي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان امور اداري و استخدامي كشور گفته است:« با اصلاح قانون و اجرای این اصلاحیه از ۲۶ آبان ماه،  ۲۱۰ نفر از مديران ارشد در زیر مجموعه دولت بازنشسته خواهند شد؛ در اصلاحیه اي كه روي قانون صورت گرفته؛ استانداران، سفرا و معاونین وزرا شامل قانون شدند و نمی توان از نيروهاي بازنشسته در این مسئولیت ها استفاده کرد برای همین دولت برنامه ریزی لازم برای جایگزینی نیروهای مشمول را انجام داده و حتما در مهلت قانونی مقرر این کار را انجام خواهد داد.»

قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان ابتدا سال ۱۳۹۵ تصویب شد و مطابق آن، به کارگیری بازنشستگان و کسانی که بازخرید شده بودند در دولت و سایر دستگاه ها جز در موارد استثنایی که در قانون مشخص شده بود؛ ممنوع شد. همچنين در اصلاحیه قانون منع به کار گیری بازنشستگان که در تاریخ ۶ شهریورماه امسال در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۷ شهریور ماه توسط رییس جمهور به همه دستگاه ها ابلاغ شد، تبصره یک این قانون اصلاح و شرایط به کارگیری بازنشستگان سخت تر شد و مديران ارشد دولتي همچون معاونان وزرا، استانداران، سفرا و.... را هم شامل شد.

طبق قانون كه از هفته آينده اجرايي مي شود بسياري از معاونان وزرا و 13 نفر از استانداران بايد پست سازماناني خود را ترك كرده و به مديران جديد تحويل دهند. در اين بين معاونان و روساي شركت هاي مهم اقتصادي دولتي هم شامل اين تحولات مديريتي مي شوند، آن هم در روزهاي سخت اقتصادي كشور و اجرايي شدن تحريم هاي آمريكا. بسياري از كارشناسان معتقدند وزرا و مسئولان عالي دولتي در انتخاب مديران ارشد اقتصادي و معاونان وزراتخانه هاي اقتصادي بايد تخصص، كارآزمودگي، انگيزه، سلامت مالي، دانش مديريتي و بسياري ديگر از وي‍ژگي ها را در نظر بگيرند زيرا مي خواهند مديراني را انتخاب كنند كه در شرايط جنگ اقتصادي قرار است كشور و نهادهاي زير مجموعه خود را پيش ببرند.

معاونان كدام وزارتخانه هاي اقتصادي تغيير مي كنند    

طبق قانون منع بكارگيري بازنشستگان و اطلاعات رسمي كه منتشر شده است در وزارت نفت كه استرات‍ژيك ترين وزارتخانه كشور است؛ 8 معاون و مسئول عالي رتبه در هفته جاري بايد تغيير كند كه شامل معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس، معاون امور مهندسی پژوهش و فناوری ، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر در امور برنامه‌ریزی مي شود. همچنين در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم كه دو هفته پيش با تغيير اساسي و انتخاب وزير جديد رو به رو بود؛ 7 معاون وزير بايد جاي خود را به نيروهاي جوان تر بدهند. معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معاون امور اقتصادی و بازرگانی، معاون صادراتی وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت ایران، معاون هماهنگی، حقوقی و امور مجلس، معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف ‌کنندگان و تولیدکنندگان افرادي هستند كه بايد وزارت صنعت، معدن و تجارت را ترك كنند، افرادي كه تعدادي از آن ها همچون مهدي كرباسيان معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران استعفاي خود را اعلام و منتظر انتخاب معاون بعدي هستند.

علاوه براين ها در وزارت جهاد و كشاورزي هم معاون توسعه بازرگاني و صنايع كشاورزي، معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي، معاون آب و خاك، معاون امور باغباني، معاون امور زراعت، معاون امور توليدات دامي، معاون توسعه مديرت و منابع از مديران ارشدي هستند كه طبق قانون جديد آخرين هفته كاري خود را در اين وزارتخانه پيش رو دارند. در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي هم كه يكي ديگر از وزارتخانه هاي اقتصادي و همزمان اجتماعي محسوب مي شود؛ معاونان كنوني امور مجلس؛ حقوقی و استان ها، معاون رفاه اجتماعی، معاون امور تعاون، معاون روابط کار، رئيس سازمان بهزيستي، مديرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از جمله افرادي هستند كه بايد تغيير كنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر