نگاهی به عملکرد چهار ساله شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران

رسیدگی به مشکلات تشکل‌ها در شورای گفت‌و‌گو

تاريخ 1398/03/28 ساعت 14:40

شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران در حالی هفتمین سال فعالیتش را سپری می‌کند که عملکرد پررنگ این شورا طی چهار ساله گذشته، وزارت کشور را مجاب کرده‌است که رتبه دوم برترین شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش ‌خصوصی در سطح کشوری را به استان تهران اعطا کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش ‌خصوصی استان تهران با اعلام کسب رتبه دوم شورای گفت‌‌وگوی دولت و بخش‌ خصوصی برتر کشور توسط این شورا، از تشکل‌های عضو اتاق تهران خواست از ظرفیت قانونی و قدرتمند شورای گفت‌و‌گوی استان تهران برای حل مشکلات کسب‌و‌کار بنگاه‌های اقتصادی استفاده کرده و با ارائه مسائل و چالش‌های صاحبان صنعت و تجارت به دبیرخانه این شورا، فرصت رسیدگی به رفع مشکلات را فراهم کنند.

محمد عیدیان با بیان اینکه بر اساس ماده 75 قانون برنامه پنجم توسعه و تنفیذ آن در برنامه ششم توسعه و دائمی شدن شورای گفت‌و‌گو حسب ماده 12 قانون دائمی برنامه ششم، تشکیل شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌ خصوصی در دستورکار قرار گرفت و مصوبات این شورا نیز لازم‌الاجراست، شرح وظایف شورای گفت‌و‌گو را برگرفته از قانون برنامه پنجم توسعه و ذیل قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار عنوان کرد که به گفته وی، فرصتی برای تعامل و هم‌اندیشی دولت و بخش‌خصوصی را فراهم کرده‌است.

وی اعضای دائمی شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران را شامل استاندار تهران، رییس اتاق بازرگانی تهران، رییس‌کل دادگستری استان تهران، دادستان استان تهران، شهردار و رؤسای اتاق‌های اصناف و تعاون و همچنین رؤسای سازمان‌های تصمیم‌گیر در استان شامل سازمان صنعت، معدن ‌و ‌تجارت استان تهران، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط‌زیست، اقتصاد و دارایی، برنامه و بودجه و نمایندگان بخش خصوصی و تعاونی عنوان کرد و افزود: در تمامی جلسات ماهانه این شورا که نمایندگان حضور دارند و مهم‌ترین مسائل و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان تهران با حضور نمایندگان بخش‌خصوصی مورد واکاوی قرار گرفته و دستورالعمل‌های مربوط به آن پس از تصویب، به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود.

عیدیان با بیان اینکه از ابتدای سال 94 تا پایان سال 97، در مجموع تعداد 42 جلسه از سوی شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران برگزار شده ‌است، افزود: بر اساس گزارش عملکرد چهار سال گذشته شورای گفت‌و‌گوی استان تهران، 355 مصوبه در این شورا به تصویب رسیده‌ که از این تعداد، 239 مصوبه در سطح ملی بوده ‌است.

به گفته وی، از این تعداد، 115 مصوبه نیز در سطح استان تهران بوده‌است.

قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، افزود: از مجموع 355 مصوبه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان تهران طی چهار سال اخیر، 279 مصوبه معادل 87.5 درصد کل مصوبات، به طور کامل اجرایی شده در حالی که تنها 50 مصوبه و معادل 14.2 درصد کل مصوبات، به مرحله اجرایی نرسیده است.

به گفته وی، تعداد 26 مصوبه، یعنی 7.3 درصد کل مصوبات چهارسال گذشته، نیز در حال پیگیری برای اجرا است. عیدیان همچنین یادآوری کرد که طی چهار سال گذشته، 116 جلسه کارگروه ذیل شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران تشکیل شده است.

وی سپس به برخی از مهم‌ترین پیشنهادها و مصوبات محقق شده شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران طی چهار سال گذشته اشاره ک