رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران توضیح داد

ضرورت روشنگری در مورد یک خبر شبهه‌آمیز

تاريخ 1398/06/26 ساعت 15:22

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به برخی برداشت‌ها از سخنانش در نشست ششم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، توضیح داد که خبر عجیب سرمایه‌گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران جای تردید دارد و بهتر است در مورد اصل وجود چنین قراردادی شفاف‌سازی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، در سخنان پیش از دستور خود در ششمین نشست هیات نمایندگان این اتاق با اشاره به انتشار یک خبر در یک سایت خارجی و بازتاب آن در خبرگزاری‌ها و سایت‌ها ایرانی، خواستار پیگیری هیات رئیسه اتاق در مورد صحت و سقم آن شد و در مورد آن هشدار داد.

فریال مستوفی با بیان این که خبر امضای یک «قرارداد 400 میلیارد دلاری» بین ایران و چین و بازتاب آن در رسانه‌های داخلی شبه‌آمیز است، گفت: من این خبر را از طریق شرکت‌های چینی شنیدم و ارجاعات و مستندات چینی‌ها نیز سایت‌های ایرانی منتشرکننده این خبر است. در حالی که چنین قراردادی در صورت وجود، کمتر از یک فاجعه نیست.

 

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با توضیح پیگیری‌هایش در مورد اصل این خبر گفت: احتمالاً این خبر نخستین بار در یک سایت انگلیسی‌زبان به نام پترولیوم اکونومیست (در این آدرس) منتشر شده است که البته سندیت و اعتبار این سایت خبری معلوم نیست. پس از آن نیز سایت‌ها و خبرگزاری‌های ایران این خبر را ترجمه و منتشر کرده‌اند (خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، سایت خبری مشرق‌نیوز، و ...). بر اساس آنچه منتشر شده است، ظاهرا این قرارداد مربوط به سال 2016 بوده و در سفر اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به چین، این قرارداد در دستورکار قرار گرفته است. چنانکه گفته می‌شود قرار است نفت ایران قرار است با تخفیف قابل توجه به چین فروخته شود و مولفه‌های دیگری مانند استفاده از ارزهای مختلف و فاصله زمانی پرداخت پول نفت نیز در این قرارداد دیده شده است که جای تعجب دارد.

 

فریال مستوفی تاکید کرد که با توجه به استفاده شرکت‌های چینی از این خبر و آنچه به وزارت امور خارجه نسبت داده شده است، لازم است در مورد آن از سوی دولت شفاف‌سازی صورت بگیرد و اتاق بازرگانی تهران نیز پیگیر چند و چون این ماجرا باشد.

لازم به ذکر است که برخی رسانه‌ها، این مساله را سهواً با عنوان خبر خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چین برای ایران منعکس کردند، که ناشی از اشتباه برداشت است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر