پیشرفت برای به پایان رسیدن جنگ تجاری

توافق امریکا و چین به نفع جهان است

تاريخ 1398/07/28 ساعت 10:21

هفته گذشته، چین و ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ تجاری به توافق محدودی رسیدند. جنگی که باعث افت بازارهای جهانی و توقف رشد جهانی شده بود. حالا هر دو طرف در تلاش هستند تا به یک توافق رسمی و سند رسمی برسند.

معاون نخست وزیر چین لیو هی، روز شنبه اعلام کرد که دو گروه مذاکره کننده چینی و امریکایی برای برطرف کردن نگرانی های اصلی براساس برابری و احترام متقابل و متوقف کردن جنگ تجاری همکاری خواهند کرد. سی ان بی سی گزارشی درباره آخرین نشست هیات مذاکره کننده چینی و امریکایی منتشر کرده است.

طبق این گزارش، لیو که همچنین مذاکره کننده اصلی تیم چینی در مذاکرات تجاری است، گفت: دو طرف در بسیاری از زمینه ها پیشرفت چشمگیری داشته و پایه ها و اساس مهمی برای امضای توافق نامه مرحله ای فراهم کرده اند.

لیو ادامه داد: توقف گسترش جنگ تجاری به نفع چین و ایالات متحده و جهان است. این همان چیزی است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جهان به آن امیدوارند.

هفته گذشته، چین و ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ تجاری به توافق محدودی رسیدند. جنگی که باعث افت بازارهای جهانی و توقف رشد جهانی شده بود. حالا هر دو طرف در تلاش هستند تا به یک توافق رسمی و سند رسمی برسند.  

رشد اقتصادی سالانه سه ماه سوم در چین به 6.0 درصد کاهش یافته است که ضعیف ترین رشد در تقریبا سه دهه گذشته بوده است. در واقع جنگ تجاری به مواد اولیه برای تولید کارخانه ها و امنیت سرمایه گذاری ضربه وارد کرده بود.

لیو اضافه کرد: چین سرمایه گذاری در فناوری های اصلی را برای تسریع بازسازی اقتصادی و چشم انداز اقتصادی بسیار روشن، افزایش خواهد داد. ما نگران نوسانات اقتصادی کوتاه مدت نیستیم. ما به توانایی خود برای دستیابی به اهداف کلان اقتصادی برای امسال اطمینان داریم.

معاون نخست وزیر چین همچنین اعلام کرد بهبود روابط امریکا و چین به نفع جهان است. رشد اقتصادی در امریکا و چین و همکاری های تجاری به ثبات و رونق اقتصادی کل جهان کمک می کند.

لیو گفت: چین و امریکا می توانند براساس برابری و احترام متقابل، پرداخت به نگرانی های اصلی یکدیگر و تلاش برای ایجاد یک محیط مناسب و دستیابی به اهداف مشترک دو طرف تلاش کنند.

صندوق بین المللی پول تخمین زده است که توافق آزمایشی که هفته گذشته توسط واشنگتن و پکن به دست آمد، می تواند صدمات وارده که در 15 ماهه گذشته براساس تعرفه های تلافی جویانه برای در هر دو کشور اعمال شده را کاهش دهد.

به گفته کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول این توافق می تواند کاهش رشد اقتصادی را به جای 0.8 درصد به 0.6 درصد محدود کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر