بازار سرمایه به افزایش تورم دامن می‌زند یا جلوی تورم را گرفته است؟

بورس سد کنونی در برابر تورم

تاريخ 1399/04/23 ساعت 12:45

بازده بازار سهام از ابتدای سال جاری تاکنون 220درصد بوده است و شاخص کل بورس عدد یک‌میلیون 800 هزار واحد را رد کرده و پیش‌بینی می‌شود با روند کنونی 2 میلیون واحد را در هفته‌های آینده رد کند.

آیا افزایش شاخص بورس می‌تواند تورم‌زا باشد؟ یا اینکه ورود بیش از 50 هزار میلیارد تومان نقدینگی از ابتدای سال تاکنون به بازار سرمایه، جلوی رشد تورم را گرفته است؟ در این میانه بخشی از کارشناسان می‌گویند رشد هیجانی و کاذب شاخص کل بورس با خود ریزش گسترده‌ای را هم می‌تواند به دنبال داشته باشد که باعث بی‌ثباتی عمیق اقتصادی و سرازیر شدن سرمایه‌ها از بورس به دیگر بازارها ازجمله سکه، ارز و افزایش تورم شود. همچنین بخشی از کارشناسان معتقدند افزایش عجیب شاخص بورس در کشور به رشد تورم انتظاری منجر شده است ولی از طرف دیگر بخش دیگری از کارشناسان معتقدند دولت باسیاست گذاری درست می‌تواند جلوی التهاب‌های احتمالی را بگیرد و اگر اشتیاق گسترده به سرمایه‌گذاری در بورس در ماه‌های گذشته شکل نگرفته بود حالا میلیاردها تومان نقدینگی وارد بازارهای غیرم ولد شده بود و حتماً دامنه قیمت ارز، سکه، مسکن و... بسیار وسیع‌تر و میزان تورم نیز بسیار فزاینده‌تر از وضعیت کنونی بود.

بازده بازار سهام از ابتدای سال جاری تاکنون 220درصد بوده است و شاخص کل بورس عدد یک‌میلیون 800 هزار واحد را رد کرده و پیش‌بینی می‌شود با روند کنونی 2 میلیون واحد را در هفته‌های آینده رد کند. دراین‌بین طبق گزارش‌های مرکز آمار تورم در یک دوره 12ماهه سال گذشته 34 درصد بوده است. همچنین طبق آمار‌های ارائه‌شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی، حجم نقدینگی کل کشور منتهی به اسفند ۱۳۹۸، ۲۴۷۲هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفندماه ۱۳۹۷ رشد ۳۱.۳درصدی را تجربه کرده است. به اعتقاد کارشناسان اگر بازار سرمایه سال گذشته روند صعودی نداشت و میلیاردها تومان سرمایه سرگردان را جذب نکرده بود، در پایان سال با تورمی بسیار بیش از 34 درصد روبه‌رو بودیم. کارشناسان معتقدند هدایت نقدینگی‌های سرگردان به سمت بازار بورس و سرمایه باعث شده بورس به سدی در برابر افزایش تورم در اقتصاد کشور بدل شود. سدی که البته هیجان زیاد در آن شاید به شکسته شدن یا سرریز شدنش منجر شود و بعد سیل پس‌ازآن قابل کنترل نباشد. البته نباید فراموش کرد که‌موج سونامی نقدینگی هم در اقتصاد ایران چنان بلند است که اگر سدی در مقابل آن وجود نداشته باشد می‌تواند بخش‌هایی از اقتصاد را با بحران‌های جدی مواجه سازد. با همه این‌ها به نظر می‌رسد که اثرات مثبت بازار سرمایه‌بر تورم کوتاه‌مدت باشد و هرلحظه با ریزش شاخص‌ها شرایط می‌تواند دگرگون شود پس بهتر است دولت به فکر راهکارهای اساسی‌تری باشد. دولت می‌تواند از طریق اوراق بدهی هم بخشی از کسری بودجه خود را جبران و نقدینگی بازار را جمع‌آوری کند. در حال حاضر انتظارات تورمی بالایی در سطح جامعه وجود دارد که می‌تواند شرایط اقتصادی کشو را بسیار پیچیده کند.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر