وزیر ساختمان خیابان سمیه بالاخره انتخاب شد

رزم حسینی وزیر صمت شد

تاريخ 1399/07/08 ساعت 11:49

مسعود خوانساری: وزارت صنعت در طول پنج ماه گذشته وزیر نداشته و این در حالی است که در شرایط تحریم قرار گرفتن یک وزیر قدرتمند در این سمت می‌تواند برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی داشته باشد.

امروز جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی صمت برگزار شد. وزارتخانه‌ای که چند ماهی با سرپرست اداره می‌شد. البته این مجلس در اولین رأی اعتمادش، وزیر پیشنهادی قبلی را رد کرده بود. حالا همین مجلس بالاخره با ۱۷۵ رأی موافق، ۸۰ رأی مخالف به رزم حسینی رأی داد. در این جلسه، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش‌وپرورش و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به همراه علیرضا رزم حسینی در جلسه علنی مجلس حاضر شدند و مجلس وارد دستور کار بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت شد. رئیس‌جمهور سه‌شنبه گذشته علیرضا رزم حسینی را به‌عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده بود.

در جلسه بررسی وزیر پیشنهادی صمت، کمیسیون صنایع صلاحیت رزم حسینی را تأیید کرده بود. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در صحن علنی گفت: درباره مدرک تحصیلی طی نامه‌ای از وزارت علوم استعلام صورت گرفت. ایشان مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی را در سوابق خود ارائه کرده که طبق استعلام صورت گرفته این مدرک مورد تأیید است. او گفت: کمیسیون صنایع صلاحیت رزم حسینی برای تصدی در وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت را مورد تأیید قرار می‌دهد. البته ایشان باید نکاتی را در دوران وزارت خود مدنظر قرار دهد.

در این جلسه هم مانند همه جلسه‌های رأی اعتماد، نمایندگان موافق و مخالف صحبت‌های خود را مطرح کردند. اردشیر مطهری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: ایشان دو دهه خارج از کشور و در کشور کانادا زندگی می‌کردند. کسانی پشت پرده انتصاب رزم حسینی هستند که اگر فاش کنم تعجب می‌کنید. رزم حسینی چگونه می‌خواهد مسئولیت به عهده بگیرد درحالی‌که خانواده او در کانادا زندگی می‌کنند. دو تابعیتی بودن آقای رزم حسینی مسئله‌ای منحرف‌کننده است که فساد ایشان دیده نشود. آقای رزم حسینی باید ارتباطاتش را شفاف کند. آقای رزم حسینی به‌اتفاق خانواده‌اش باید در خصوص ثروت، داشته‌هایش و ارتباطاتش صحبت کند. مطهری افزود: رزم حسینی باید در مورد فروش یک شرکت صوری ورشکسته به شرکت ملی مس صحبت کند. آن شرکت صوری چه بوده است؟ برخلاف دروغی که آقای رزم حسینی به نمایندگان گفته است ایشان با آقای پوریانی مافیای معدن کرمان شراکت داشته است. اسناد این شراکت موجود است. برادر آقای رزم حسینی، جواد رزم حسینی به همراه محمدعلی، محمدرضا و محمدمهدی رزم حسینی با تشکیل شرکت‌های تودرتوی معدنی و فولادی برای فرار از نهاد بازرسی و امنیتی معاملات سنگینی با معادن فولاد انجام می‌دهند. فروش شرکت صوری ورشکسته به شرکت مس سرچشمه و صندوق بازنشستگی مس باید مشخص شود.

محمدحسین فرهنگی عضو هیئت‌رئیسه مجلس در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان مخالف وزیر پیشنهادی گفت: چرا ایشان از کشور خارج شدند و چرا مدت طولانی در کشورهای مختلفی که تروریست‌ها و فراریان در آنجا پناه گرفتند حضور یافته و واردات انجام دادند؟. کارهای ایشان هپکو را به آن وضع کشاند. آقای رزم حسینی چه میزان اشراف در مهارت‌های اداری دارد. مهارت‌های ایشان مربوط به مدیران میانی است. ایشان در سطح استاندار و مدیرکل موفق بوده و هست، اما مثلاً راهکار روشنی برای ذخایر استراتژیک ندارد درحالی‌که ما مسائلی در ارتباط با حوزه صنعت، معدن و تجارت داریم. با مسئولیت ایشان اتفاقی برای این حوزه نخواهد افتاد. کالای اساسی توزیع نمی‌شود و ذخایر استراتژیک فراهم نخواهد شد. فرهنگی ادامه داد: آقای رزم حسینی در مدتی که در داخل فعالیت اقتصادی داشته کارهای مشکوک زیادی دارد که باید توضیح دهد. ایشان برای یک شرکت صوری وام‌هایی گرفته است. در حوزه‌های اقتصادی هم کارهای مفید مثبتی نشده است.

علی‌اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ازجمله نمایندگانی بود که از رزم حسینی دفاع کرد. او گفت: بعضی‌ها تحت تأثیر زردنویسان فضای مجازی هستند. هیچ‌کدام از اعضای خانواده آقای رزم حسینی در خارج از کشور ساکن نیستند. بنده به‌عنوان نماینده به خاطر این نوع صحبت‌ها و توهین‌ها از مردم عذرخواهی می‌کنم. یکی از ویژگی‌های اصلی رزم حسینی شناخت موانع تولید و تجارت است. همه ما در حوزه‌های انتخابیه خود واحدهای بزرگ اقتصادی داریم که به مسئولیت اجتماعی خودشان عمل نمی‌کنند. این واحدها نسبت به ایجاد اشتغال در منطقه بی‌تفاوت هستند.

 

*بخش خصوصی از وزیر بعدی صمت چه می‌خواهد؟

چند روز قبل از جلسه رأی اعتماد مجلس به رزم حسینی، او در اتاق بازرگانی ایران حاضر شد تا از نزدیک نظرات بخش خصوصی و خواسته‌های آنها از این وزارتخانه را بشنود.

در این نشست، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره گزینه پیشنهادی دولت گفت: رزم حسینی در سال‌های قبلی مدیریت خود در بخش‌های مختلف کشور نشان داده که توانایی فعالیت هم‌زمان با نهادهای حاکمیتی و بخش خصوصی را دارد و ازاین‌رو امیدواریم که بارأی اعتماد مجلس یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های اقتصادی کشور بتواند در ماه‌های پایانی دولت اقدامات مثبتی را در این زمینه اجرایی کند.

پس از او نوبت به خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران رسید تا نظرات خود درباره شرایط اقتصادی کشور را مطرح کند. مسعود خوانساری گفت: وزارت صنعت در طول پنج ماه گذشته وزیر نداشته و این در حالی است که در شرایط تحریم قرار گرفتن یک وزیر قدرتمند در این سمت می‌تواند برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی داشته باشد. به گفته او امروز بخش خصوصی در کنار تحریم‌های آمریکا با مسائل و محدودیت‌هایی در حوزه‌های داخلی مواجه است که یکی از اصلی‌ترین دلایل آنها نبود تصمیمات درست و سیاست‌های منطقی به شمار می‌رود. رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مشکلاتی که صادرکنندگان در حوزه بازگشت ارز با آنها مواجه بوده‌اند بیان کرد: بسیاری از مشکلات امروز امکان آن را داشت که با تصمیمات درست و منطقی برطرف شود اما ما شاهد آن هستیم که این تصمیمات به‌درستی اجرا نمی‌شود و همین امر شرایط اقتصادی کشور را دشوارتر کرده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر