آمار بیکاری در تحصیل‌کرده‌های چینی افزایش‌یافته است

فارغ‌التحصیلان چینی به دنبال شغل

تاريخ 1399/08/10 ساعت 12:27

در اوایل این ماه، اداره ملی آمار چین گفت نرخ بیکاری برای جوانان 20 تا 24 ساله که حداقل مدرک دانشگاهی دارند، یعنی درجه اول فارغ‌التحصیلی، در سپتامبر 4 درصد بیشتر از یک سال قبل بوده است.

همان‌طور که چین بر روند بهبود اقتصادی خود بعد از همه‌گیری کرونا فشار می‌آورد، فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه همچنان به دنبال شغل می‌گردند. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، آمارهای رسمی تعداد کلاس‌های سال 2020 در بالاترین رکورد، 8.74 میلیون دانش‌آموز داشته که این افراد نسبت به فارغ‌التحصیلان سال گذشته مسیر دشوارتری برای پیدا کردن شغل را طی خواهند کرد.

طبق گزارشی که در مورد چشم‌انداز فارغ‌التحصیلان جدید چین منتشرشده است، کاهش چشمگیری در استخدام در بخش صنعت کالاهای مصرفی، تولید، نرم‌افزار و فناوری اطلاعات درنتیجه گسترش کووید 19 مشاهده‌شده است.

از طرف دیگر، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش از راه دور و صنایع قانونی که کمتر تحت تأثیر همه‌گیری قرارگرفته‌اند تعداد افرادی که استخدام کرده‌اند، نسبتاً ثابت باقی مانده است. در حقیقت تجزیه‌وتحلیل یافته‌ها نشان می‌دهد که کمبود مهارت در بخش حمل‌ونقل، لجستیک، رسانه‌ها و آموزش‌وپرورش وجود دارد.

کووید 19 قبل از گسترش سریع در داخل کشور در ژانویه و فوریه، اولین بار در اواخر سال گذشته در شهر ووهان چین ظهور کرد. در آن زمان مقامات موقتاً بیش از نیمی از کشور را در ماه فوریه تعطیل کردند.

شیوع بیماری در ماه مارس متوقف شد، اما در آن زمان، ویروس کرونا به‌سرعت در خارج از کشور سرایت کرد و این بیماری، به بیماری همه‌گیری جهانی تبدیل شد. اقتصاد چین هم در سه ماه اول سال 6.8 درصد کاهش یافت.

درحالی‌که مقامات در مورد بهبودی‌های بعدی خوش‌بین هستند، آنها همچنان در مورد عدم اطمینان از گسترش ویروس کرونا در خارج از کشور احتیاط می‌کنند.

به گفته مقامات چینی مطمئنا بسیاری از فارغ‌التحصیلان آموزش عالی همچنان به دنبال شغل هستند و فارغ‌التحصیلان 2021 هم به‌زودی وارد بازار کار خواهند شد. ژانگ یینگ، مدیر بخش شغلی وزارت منابع انسانی و تأمین اجتماعی چین گفت: دولت به پشتیبانی خود ادامه خواهد ازجمله گسترش استخدام در شرکت‌های دولتی. بخش دولتی 2.8 میلیون نفر از فارغ‌التحصیلان را جذب کرده است.

در اوایل این ماه، اداره ملی آمار چین گفت نرخ بیکاری برای جوانان 20 تا 24 ساله که حداقل مدرک دانشگاهی دارند، یعنی درجه اول فارغ‌التحصیلی، در سپتامبر 4 درصد بیشتر از یک سال قبل بوده است.

نرخ بیکاری کلی در مناطق شهری که توسط یک نظرسنجی رسمی اندازه‌گیری شده است که البته بسیاری از اقتصاددانان درباره صحت آن شک و شبهه دارند، نشان داده است که این نرخ در سپتامبر به 5.4 درصد کاهش‌یافته است، درحالی‌که در ماه اوت 5.6 درصد بوده است. به‌طور خلاصه، حقوق بسیاری از کارگران کاهش‌یافته یا به تعویق افتاده است.

اداره آمار در اواخر ماه گذشته اعلام کرد که بسیاری از کسانی که در اثر ویروس کرونا شغل خود را ازدست‌داده‌اند، لزوماً در بین بیکاران محسوب نمی‌شوند.

 

*فارغ‌التحصیلان چینی از خارج از کشور برمی‌گردند

صرف‌نظر از چالش‌های باقی مانده، چین احتمالاً تنها اقتصاد بزرگی است که امسال رشد خواهد کرد، درحالی‌که طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، کل اقتصادهای جهان با کاهش رشد مواجه خواهند شد.

درعین‌حال، سیاست‌های محدودکننده‌تر در مورد سفرهای مرزی و تحصیل در خارج از کشور به‌خصوص برای چینی‌ها در ایالات‌متحده روند را با مشکل مواجه کرده است.

مطالعه لینکدین و CCG نشان داده است که بیش از 218 هزار دانشجو از 2014 تا 2019 از 10 دانشگاه برتر چین فارغ‌التحصیل شده‌اند، درحالی‌که بیش از 70 درصد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند. اما از این گروه 80 درصد برای کار به چین بازگشته‌اند. در این گزارش، نشان داده‌شده است که هواوی بهترین شرکت انتخابی برای فارغ‌التحصیلان بوده است و بعدازآن Tencent و مایکروسافت قرار دارند.

به گفته کارشناسان، عودت دهندگان - بازگشت فارغ‌التحصیلان چینی خارج از کشور- بیشتر و بیشتر خواهند شد. حالا با بازگشت آنها به کشور برای یافتن شغل، چالش‌های زیادی ایجاد خواهد شد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر