با حضور مقامات بخش ‌خصوصی و دولتی توسط اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود

شناسایی ظرفیت‌های تجاری در همایش اقتصادی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

تاريخ 1399/11/01 ساعت 16:23

نمایندگان بخش خصوصی و دولتی با حضور نمایندگانی از دولت‌های اتحادیه اروسیا، روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه، در همایشی یک روزه که توسط اتاق بازرگانی تهران در سالن همایش‌های رایزن برگزار می‌شود، راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوجانبه را بررسی می‌کنند. این همایش به صورت مجازی و حضوری برگزار می‌شود و فعالان اقتصادی رو روز پنجم بهمن ماه برای حضور در آن فرصت ثبت‌نام دارند.

همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا از سوی اتاق بازرگانی تهران با همکاری اتاق‌های بازرگانی مشترک ایران و روسیه، ایران و قزاقستان، ایران و ارمنستان و نیز نهادهای دولتی و مشارکت موسسه مطالعات خلیج‌فارس هشتم بهمن ماه امسال در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود. چهره‌های شاخص و تاثیرگذاری از دولت و اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های بخش خصوصی در این همایش و پنل‌های تخصصی آن حضور دارند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این همایش که قرار است به صورت حضوری و با ظرفیت محدود و همچنین به صورت مجازی برگزار شود، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران و رضا اردکانیان وزیر نیرو، پیرامون تببین دیپلماسی اقتصادی ایران و کشورهای حوزه اوراسیا حضور دارند و سخنرانی خواهند کرد. سیدرسول مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، حمید زادبوم رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت، مهدی میراشرفی رئیس‌کل گمرک و دانیل ابرایف، عضو هیات رییسه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سخنرانان اصلی این گردهمایی هستند.

مرور ظرفیت‌های تجاری در 10 پانل تخصصی

همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا علاوه بر بخش اصلی که از آن یاد شد، 10 پانل تخصصی دارد که طی آن به موضوعات مرتبط با تجارت ایران و کشورهای اوراسیا پرداخته خواهد شد.

در پانل اول، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا حضور یافته و به طرح مسائل مرتبط با نقش دیپلماسی اقتصادی در توسعه مناسبات تجاری ایران و کشورهای این حوزه خواهند پرداخت. اسخت اورازبای سفیر جمهوری قزاقستان در ایران، یوری ایوانوویچ لازارچیک سفیر جمهوری بلاروس در ایران، آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در ایران، آوازبیک عبدالرزاق­اف سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران، علیرضا حقیقیان دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیا وزارت امور خارجه و مهدی هنردوست مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه در این پنل حضور دارند. این پنل که نخستین پنل این همایش است توسط حسام‌الدین حلاج معاون امور بین‌الملل اتاق تهران مدیریت می‌شود.

در پانل‌ بانک و تعاملات مالی که فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران اداره‌کننده آن خواهد بود، عبدالله سجادی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات، علی صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات، عزیز منصوری رئیس اداره همکاری‌های چندجانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه، محمد حزار مدیرعامل میربیزنس بانک روسیه، سیدغلامرضا موسوی مدیرعامل ملت بانک ارمنستان، رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران و آله کوخالسکی رایزن بازرگانی جمهوری بلاروس در ایران حضور دارند و به ایراد دیدگاه‌های خود درباره راهکارهای مالی برای توسعه مناسبات تجاری ایران و منطقه اوراسیا می‌پردازند.

در پانل سوم که به حوزه حمل‌و‌نقل و لجستیک اختصاص دارد و فرهاد فزونی، مشاور اتاق تهران در حوزه حمل‌و‌نقل و ترانزیت مدیریت آن را برعهده دارد، بهرام امیر احمدیان استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، امین ترفع مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، نادر ثناگومطلق رییس هیات مدیره و مدیرعامل خدمات هوایی پیام، علی‌اکبر غفوری کاپیتان و فرمانده کشتی پرین شرکت کشتیرانی دریای خزر، روبیک سرخوشیان دستیار سفیر ارمنستان در ایران و مصطفی اقدم مدیرعامل شرکت حمل‌و‌نقل بین‌المللی بهین ترابر آژور، آخرین تحولات لجستیکی میان ایران و بازار اوراسیا را مرور کرده و به سوالات حاضران در این همایش پاسخ خواهند داد.

در پانل چهارم که به موضوع موافقت‌نامه تجارت آزاد و الزامات و تعهدات آن مربوط می‌شود، داود میرزاخانی دستیار وزیر نیرو در امور اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کمیسیون دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه اداره این پنل را برعهده خواهد داشت.

مدعوین این پنل میرهادی سیدی مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، مریم جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی، حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری­های بین­الملل گمرک،  تقی تقی‌پور مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد ایران، علی زاهدطلبان مدیر گروه حقوق اقتصادی و بازرگانی موسسه مطالعات و پژوهش­های بازرگانی‌ و حمید حسن­زاده معاون حقوقی و اجرایی مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران هستند.

در این همایش، هم‌چنین به موضوع کشاورزی و صنایع غذایی در همکاری‌های اقتصادی ایران و اوراسیا در پانل پنجم که ریاست آن با احمدرضا فرشچیان رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران است پرداخته خواهد شد. امید گیلانپور معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌و‌کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، سعید سارویی معاون امور مقررات و استانداردهای صادرات و تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا مرتضوی رییس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، عبدالله مهاجر دارابی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران، امیر یوسفی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران، علی رضوانی‌زاده رئیس هیات مدیره انجمن کشت فراسرزمینی ایران، رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران، محمد رحیمی مدیر صادرات گروه سولیکو و آله کوخالسکی رایزن بازرگانی بلاروس در ایران از حاضران در این پانل خواهند بود.

ششمین پانل این همایش نیز به حوزه ساختمان و خدمات فنی مهندسی مربوط می‌شود و ریاست آن را علی‌محمد چوپانی رئیس اتاق گرگان برعهده دارد. امیر عابدی رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان، علی صفرنژاد عضو هیات نمایندگان اتاق گرگان، فرهاد مقدم‌راد رئیس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و روابط بین‌الملل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، حسین عرب‌عامری رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی استان گلستان، منصور قلیچ‌لی رئیس انجمن شرکت‌های فنی و مهندسی استان گلستان و عباس قنبری عضو کمیسیون فرآوری و ارتقای تکنولوژی انجمن ملی سنگ ایران در این پانل پیرامون ظرفیت‌های همکاری ایران و منطقه اوراسیا در حوزه خدمات فنی و مهندسی و ساختمان سخنرانی خواهند کرد و به سوالات حاضران پاسخ می‌دهند.

در پانل هفتم نیز که به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مربوط می‌شود و امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات آن را اداره خواهد کرد، نصرالله جهانگرد عضو هیات علمی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و نماینده ویژه رییس‌جمهور در دولت الکترونیکی، محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری، رضا باقری‌اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات و رئیس کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری­های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی فهیم‌دانش مدیرکل امور بین‌الملل صدا و سیما، حمیدرضا احمدیان رییس هیات مدیره شرکت فناوری اطلاعات ناواکو، علی یزدیان عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران حضور خواهند داشت.

حوزه انرژی و محیط‌زیست نیز در این همایش پانل اختصاصی دارد و ریاست آن نیز برعهده رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران است. علی شمس‌اردکانی رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران، هوشنگ فلاحتیان معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر مواد هیدروکربوری وزارت نفت، حمیدرضا صالحی دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران، کامبیز میرکریمی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، رضا طبیب‌زاده عضو هیات مدیره انجمن شرکت­های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی، رضا توفیقی مشاور ارشد انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه، شهریار عامری استاد دانشگاه­های کنکوردیا کانادا و صنعتی امیرکبیر و کارشناس حوزه انرژی و محیط زیست و امیرهومن کریمی وثیق، مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو از جمله مدعوین این پانل هستند.

در پانل نهم به به حوزه معدن و صنایع معدنی اختصاص دارد و قرار است محمدرضا بهرامن عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس خانه معدن ایران اداره‌کننده آن باشد، سجاد غرقی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، قدیر قیافه نایب‌رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو، سیدجلیل جلالی‌فر عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، قمزت خایروف رایزن بازرگانی سفارت جمهوری قزاقستان در ایران، جهانگرد جیحون مدیر بازرگانی گروه صنعتی معدنی زرین و اصغر امانی مدیرعامل شرکت سیرنگ تجارت ایرانیان به بیان دیدگاه‌ها و ظرفیت‌های همکاری ایران و اتحادیه اوراسیا در بخش صنایع معدنی خواهند پرداخت.

در آخرین و دهمین پانل تخصصی همایش  دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا که مربوط به حوزه صنعت است، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اداره‌کننده خواهد بود و محمدرضا زهره‌وندی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، محمدرضا نجفی‌منش رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق تهران، علیرضا کلاهی صمدی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، علی نقیب،عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، هرویک یاریجانیان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان، رستم ژیگانشین رییس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران، آله کوخالسکی رایزن بازرگانی بلاروس در ایران و مهرداد صادقی نکو از فعالان این حوزه وضعیت همکاری‌های دو طرف در بخش صنعت را مورد نقد و بررسی قرار خواهند داد.

همایش بزرگ دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا، هشتم بهمن ماه امسال به صورت حضوری و مجازی در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود. با توجه به تمدید مهلت ثبت‌نام برای مشارکت در این رویداد بزرگ تا روز یکشنبه 5 بهمن ماه جاری، علاقمندان می‌توانند به لینک زیر مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران از طریق شماره تلفن 88725269 تماس بگیرند.

ثبت‌نام کنید.

 


نظر بینندگان:
(Nasrin Azad Mohtashami) :Best wishes (1399/11/06 )

 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر