مسعود نیلی، اقتصاددان، شرایط تورمی اقتصاد ایران را بررسی کرد

سیلی که می‌تواند همه را از بین ببرد

تاريخ 1400/07/24 ساعت 13:48

مسعود نیلی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، با تاکید بر این موضوع که شرایط تورم کنونی، متفاوت از دوره‌های گذشته است، عنوان کرد که در شرایط کنونی بحث سلیقه سیاسی مطرح نیست و نکته نگران‌کننده این است که سرنوشت 85 میلیون نفر در گرو نحوه مدیریت پولی و مالی کشور توسط دولت است و باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شود، سیلی که می‌تواند همه ما را از بین ببرد.

 

مسعود نیلی، اقتصاددان، در تازه‌ترین شماره هفته‌نامه تجارت در گفت‌وگویی با محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، نسبت به شرایط تورمی اقتصاد کشور هشدار داده و عنوان کرده است که باید فارغ از نگاه و سلیقه سیاسی در برابر تورم کنونی، که در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه و جدید است، در کنار دولت ایستاد و به مهار سیل تورم کمک کرد، سیلی که می‌تواند همه ما را از بین ببرد.

در این گفت‌وگو او با اشاره به افزایش پیاپی نرخ تورم در سال‌های اخیر با نرخ بالا می‌گوید مساله امروز اقتصاد ایران، نارسایی‌های اقتصاد کلان است و باید با اتخاذ سیاست‌های درست از رسیدن به نقطه غیرقابل بازگشت در تورم جلوگیری کرد. گزیده‌ای از سخنان این استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را در زیر می‌خوانید:

*شرایطی که در آن به سر می‌بریم، بسیار سخت و پیچیده است، اما نکته بسیار مهم این است که بدانیم در شرایط بسیار سخت فعلی، نقطه آسیب‌پذیری اصلی ما کجاست. اگر از افراد مختلف سوال کنیم که در بین انبوه مشکلات موجود، حل کدام مساله باید به‌طور عاجل در اولویت قرار گیرد، قطعا پاسخ‌های مختلفی می‌شنوید؛ اما مشکلی که من می‌شناسم از همه مهم‌تر و در عین حال خطرناک‌تر است. این مساله به‌طور قطع و یقین تورم است.

*در مقطع کنونی در شرایط بسیار خاصی از نظر تورم قرار داریم؛ چون تورم سال‌های اخیر و به‌ویژه سال‌های پیش‌رو، از اساس با تجربه تورم در گذشته اقتصاد ایران متفاوت است. در حال حاضر اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است. دیگر چالش‌های اقتصاد کشور بسیار مهم هستند و اگر افق بررسی را کمی گسترده‌تر کنیم، سیاستگذار باید درباره همه آنها تصمیم درست بگیرد؛ اما واقعیت این است که ما در کوتاه‌مدت در خطر هستیم و به جای اینکه بگوییم در چند سال آینده اقتصاد کشور به کدام‌سو می‌رود، باید توجه کنیم در ماه‌های پیش‌رو و در کمتر از یک‌سال آینده، ممکن است گرفتار چه وضعیتی شویم.

*از سال ۱۳۳۸ تا قبل از ورود به دهه ۱۳۹۰، وقتی آمارهای اقتصادی را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم در طول ۵۲ سال، فقط دو سال تورم بالای ۳۰ درصد داشته‌ایم که سال‌های ۷۳ و سال ۷۴ بوده است. در سال ۷۳ تورم ۳۵درصد داشتیم و در ۷۴ تورم به نزدیک ۵۰درصد رسید. اما در طول دهه ۱۳۹۰ به تنهایی چهار سال تورم بالای ۳۰ درصد داشته‌ایم. در سال ۹۲ با تورم نزدیک به ۳۵درصد مواجه شدیم و پس از آن، از سال ۹۷ به بعد، مستمرا تورم‌های بسیار بالا را تجربه کرده‌ایم و اینک با تورم