جهان پس از کرونا به آرامی از راه می‌رسد

نفت 85 دلار را لمس کرد

تاريخ 1400/07/24 ساعت 14:00

قیمت جهانی نفت در حالی طی معاملات پایان هفته گذشته از 85 دلار برای هر بشکه فراتر رفت که برخی تحلیل‎گران آن را نشانه‌ای از بازگشت جهان به وضعیت عادی پس از پاندمی کرونا می‌دانند.

قیمت جهانی نفت طی روز جمعه گذشته، به بالاترین ارزش خود در سه سال گذشته رسید و 85 دلار در هر بشکه را رد کرد. تحلیلگران معتقدند که برچیده شدن برخی محدودیت‌های سفر ناشی از پاندمی کرونا به‌خصوص آنچه که به تازگی از سوی دولت ایالات‌متحده‌آمریکا اعلام شد، پیش‌بینی‌های قبلی درباره کسری عرضه طی چند ماه آتی را برهم زده، از این رو قیمت نفت در بازار جهانی رکورد تازه‌ای را نشان داده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بهای معاملات آتی نفت برنت با 86 سنت معادل یک درصد افزایش به 84.86 دلار در هر بشکه رسید. قیمت هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 97 سنت معادل 1.2 درصد افزایش به 82.28 دلار در هر بشکه رسید که طی هشتمین افزایش هفتگی متوالی، این هفته 3.5 درصد رشد در هفته را نشان می‌دهد.

گزارش‌های در بازار جهانی حاکی از آن است که به دنبال بهبودی نسبی که کشورهای از پاندمی کرونا به دست آورده‌اند و همچنین، گرایش بیشتر تولیدکنندگان از مصرف گاز و زغال‌سنگ که طی هفته‌های اخیر جهش قیمت داشته، به مصرف نفت‌کوره و گازوئیل، تقاضاها برای نفت را افزایش داده‌است.

حال آنکه، کاخ‌سفید نیز به تازگی اعلام کرد محدودیت‌های سفر ناشی از کرونا برای اتباع خارجی که به طور کامل واکسینه شده‌اند را  از هشتم نوامبر امسال (17 آبان‌ماه) لغو می‌کند.این تصمیم تقاضای سوخت جت را افزایش داده‌است.

در همین حال، انتظار می‌رود کاهش شدید ذخایر نفت در ایالات‌متحده و کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، عرضه جهانی نفت را محدود نگه دارد.

به اعتقاد برخی کارشناسان از جمله، ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA، برای متوقف کردن افزایش قیمت نفت، سه اتفاق باید رخ دهد: "اوپک‌پلاس به طور غیر منتظره تولید خود را افزایش دهد، هوای گرم به نیمکره شمالی برسد و اگر دولت بایدن از ذخایر استراتژیک نفت استفاده کند."

از سوی دیگر، شرکت‌های انرژی آمریکایی طی هفته گذشته، برداشت از سکوهای نفت و گاز طبیعی خود را برای ششمین هفته متوالی افزایش دادند چرا که افزایش اخیر قیمت نفت‌خام باعث شد تا حفاران به سر چاه‌های نفت بازگردند.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که انتظار می‌رود کاهش مصرف انرژی باعث افزایش تقاضای نفت به میزان500 هزار بشکه در روز شود.

 

این اتفاق باعث می‌شود تا پایان سال جاری میلادی میزان عرضه نفت‌خام به حدود 700 هزار بشکه در روز برسد، حال آنکه باید منتظر ماند و دید کشورهای عضو اوپک‌پلاس طبق برنامه‌ریزی‌ها چه میزان به عرضه خود طی ژانویه امسل اضافه خواهند کرد.

منبع: رویترز


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر