مراسم افتتاح اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا برگزار شد

وزیر دارایی ایتالیا برای حل مشکلات بانکی به ایران می‌آید

تاريخ 1395/02/27 ساعت 21:04

مراسم افتتاحیه اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا عصر امروز در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. این گردهمایی با مشارکت اتاق تهران و موسسه آمبروزتی ایتالیا و با حضور مسوولان دولتی و بخش خصوصی دو کشور برگزار شد و طی آن ابتدا سخنرانی‌هایی از سوی هر دو طرف صورت گرفت و سپس مشکلات و موانع پیش‌روی مراودات بانکی و بیمه در پانلی با همین عنوان به بحث گذاشته شد. سه پانل دیگر این همایش نیز فردا برگزار می‌شود و فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا با بحث و تبادل‌نظر برای مشکلات موجود راهکار ارائه می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران مسعود خوانساری رییس اتاق تهران در این مراسم اظهار امیدواری کرد که بانک‌های ایتالیایی اقدامات مثبت انجام شده در زمینه همکاری‌های بانکی را سرعت بخشند. همچنین معاون وزیر خارجه ایران از انجام تعهدات ایران در اجرای برجام سخن گفت و روی دیگر سکه اجرای این توافقنامه مهم را متوجه دولت ایالات متحده آمریکا دانست. طرف‌های ایتالیایی نیز در این مراسم از همراهی دولت و صاحبان کسب وکار این کشور با اقتصاد ایران سخن گفتند و اینکه ایتالیا هیچ گاه ایران را تنها نمی‌گذارد. سفیر ایتالیا در تهران نیز از سفر وزیر دارایی ایتالیا به تهران برای مذاکره با مقامات اقتصادی ایران برای حل و فصل مسائل بانکی خبر داد.

در ابتدای این مراسم، محمدرضا بختیاری معاون امور بین الملل اتاق تهران در آغاز،ضمن اشاره به اهمیت این اجلاس گفت: «اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا به عنوان یک رخداد بی نظیر به طور با همکاری اتاق تهران و موسسه امبروزوتی برگزار شده است.» او ضمن معرفی اجمالی اتاق تهران و موسسه امبروزوتی گفت:« در این اجلاس، قرار است صاحبان کسب و کار در ایران و ایتالیا، موانع توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری را مورد شناسایی قرار داده و برای رفع این موانع چاره اندیشی کنند.»

او گفت: «ایتالیا از دیرباز ارتباطات تجاری گسترده ای با ایران بوده و به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری ایران در میان سایر کشورهای اروپایی محسوب می‌شود.» بختیاری همچنین به این نکته اشاره کرد که با وجود تشدید تحریم‌ها علیه ایران، ایتالیا روابط خود را با این شریک تجاری خویش حفظ کرده است. معاون امور بین‌الملل اتاق تهران به همین سخنان بسنده کرد و در ادامه از والریو دِمولی، رییس موسسه آمبروزوتی دعوت کرد که برای ایراد سخنانش پشت تریبون بایستد.

ایران؛ سرزمین فرصت‌های اقتصادی
والریو دِمولی مدیرعامل گروه آمبروزوتی نیز این اجلاس را به عنوان اتاق فکر ایران و ایتالیا توصیف کرد و گفت: «ایران سرزمین فرصت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک است و ما نباید این فرصت‌ها را از دست بدهیم.» او درباره موسسه تحت مدیریت خود توضیح داد: «آمبروزوتی یک موسسه مستقل است که تاکنون بیش از 300 نشست و کنفرانس برگزار کرده و 2000 کارشناس با این موسسه همکاری می‌کنند. این موسسه، به 400 کارفرما خدمات مشاوره ای ارائه کرده است.»

مدیرعامل موسسه آمبروزوتی ضمن قدردانی از اتاق تهران برای همکاری در برگزاری چنین نشستی گفت:«حضور در این نشست تصادفی نیست و ایران و ایتالیا همکاری‌های دیرینه ای با یکدیگر داشته اند.» او ابراز امیدواری کرد که برگزاری این اجلاس به ترویج گفتمان همکاری بینجامد.

والریو دِمولی به پیش بینی نهادهای بین‌المللی از رشد 8 درصدی ایران اشاره کرد و گفت که دولت ایران نیز برای دستیابی به این رشد طی سال‌های 2016 تا 2022 برنامه ریزی کرده و به نظر می‌رسد بر اساس این برامه ریزی ایران به سرزمینی از فرصت‌ها تبدیل شود و البته سرمایه مورد نیاز برای تحقق این رشد به 50 میلیارددلار در سال می‌رسد.

او گفت: «سرمایه‌ای که ایران می‌تواند جذب کند به 175 میلیارد دلار در سال نیز می‌رسد و این سه برابر رقمی است که سازمان سرمایه‌گذاری ایتالیا برآورد کرده است.» مدیرعامل موسسه آمبروزوتی با بیان اینکه در دوران پسابرجام بیش از 30 یادداشت تفاهم میان ایران و ایتالیا به اامضا رسیده است گفت: «اکنون تحریم‌ها برداشته شده و شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و ایتالیا می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشند.» او افزود: «این سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌تواند معطوف به سه حوزه بانکی و بیمه ای، نفت و گاز و خرده‌فروشی معطوف شود.»

والریو دِمولی گفت: «اکنون بانک توسعه ایتالیا و شرکتی همچون زیمنس به دنبال ان هستند که بدانند دولت ایتالیا چه ضمانتی در حوزه بانکی و بیمه ای برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در ایران تعریف خواهد کرد.» او همچنین در مورد مبادلات ایران و ایتالیا در حوزه نفت و گاز گفت: «صادرات نفت ایران به ایتالیا در فوریه حدود 10 درصد افزایش یافته است.» او در خاتمه ابراز امیدوار کرد که این اجلاس به توسعه روابط ایران و ایتالیا منتهی شود.

تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایتالیا
رییس اتاق تهران در این مراسم با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران با کشورهای غربی و اجرای برجام شرایطی را فراهم آورده تا اقتصاد ایران پس از تحمل