گلدمن ساکس اعلام کرد:

استارباکس، قربانی بعدی محدودیت های اقتصادی چین

تاريخ 1397/10/22 ساعت 13:37

سهام اپل به تازگی در ماه جاری پس از هشدار درباره کاهش فروش آیفون در چین به دلیل تضعیف اقتصاد این کشور افت کرد. براساس گزارش گلدمن ساکس، استارباکس برند بعدی است که متحمل چنین زیانی خواهد شد.

 استارباکس پس از اپل دومین برند آمریکایی است که از محدودیت های اقتصادی چین لطمه می بیند.

سهام اپل به تازگی در ماه جاری پس از هشدار درباره کاهش فروش آیفون در چین به دلیل تضعیف اقتصاد این کشور افت کرد. براساس گزارش گلدمن ساکس، استارباکس برند بعدی است که متحمل چنین زیانی خواهد شد. استارباکس 3 هزار و 600 مغازه در چین دارد و می خواهد این تعداد را در چهارسال آینده دو برابر کند. روز جمعه سهام این شرکت 0.8 درصد کاهش یافت و به 63.73 دلار رسید.

منابع سیاسی به رویترز گفته اند که دولت چین می خواهد هدفگذاری تولید ناخالص داخلی سال 2019 را از 6.5 درصد به 6 درصد کاهش دهد. از سوی دیگر انتظار دولت چین سیاست های مالی بیشتری را برای مقابله با تضعیف تقاضای داخلی و آسیب های ناشی از جنگ تجاری چین و آمریکا اجرا کند. هرچند مذاکرات تجاری بین دو کشور خوب پیش می رود اما سرمایه گذاران پیش از اعلام توافق رسمی در 2 مارس محتاطانه عمل می کنند.

هنوز مشخص نیست که به جنگ تجاری به طور مستقیم چه آثاری برای فروش برندهای آمریکایی در چین در پی خواهد داشت اما بسیاری از تحلیل گران در وال استریت معتقدند که اپل از سوی بعضی مشتریان چینی اش دچار یک تحریم غیررسمی شده است.

استارباکس یک شرکت قهوه آمریکایی است که در سال 1971 ایجاد شده است و اکنون بابیش از 20 هزار شعبه در سراسر جهان بزرگترین قهوه خانه دنیا به شمار می آید. شعبات استارباکس در کشورهای مکزیک، چین، استرالیا، فرانسه، آلمان، عربستان سعودی، ترکیه و اتریش، امارات متحده عربی، یونان و شیلی، مالزی و لبنان فعالیت می کنند. استارباکس انواع نوشیدنی گرم و سرد را سرو می کند که البته با توجه به کاهش تقاضای داخلی در چین با مشکلاتی در سال جاری میلادی رو به رو شود.