7 نکته برای کسانی که می‌خواهند به‌تازگی وارد بورس شود

هشدارهای بورس به سرمایه‌گذاران جدید

تاريخ 1398/10/30 ساعت 10:33

بازار سرمایه طیف وسیعی از شرکت های پذیرفته‌شده در صنایع (40 صنعت) و انواع اوراق بدهی را شامل می‌شود. با تشکیل سبد اوراق بهادار با تنوع مناسب ضمن کسب بازده مورد انتظار، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید

رشد چشم‌گیر بازار سرمایه ( بورس) در ماه‌های گذشته که همزمان با کاهش بازدهی سود و رکود بازارهای دیگر مانند ارز، سکه، مسکن و خودرو بوده است باعث شده که بازار سرمایه با موج گسترده‌ای از حضور سرمایه‌گذاران جدید روبه‌رو شود. اتفاقی که اگر ازنظر اقتصادی بسیار مثبت است و به رونق تولید و سرمایه‌گذاری در کشور کمک می‌کند اما با توجه به حضور افرادی که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری و خرید سهام را ندارند می‌تواند اثرات منفی به دنبال داشته باشد. از همین رو مسئولان بورس برای جلوگیری از این اثرات منفی به فکر راه‌کارهایی افتاده‌اند که یکی از آن‌ها دادن هشدار و ارائه توصیه‌هایی به افرادی است که سودهای ماه‌های گذشته بورس باعث شده وسوسه شوند و سرمایه‌های خود را بخواهند با خرید سهام به این بازار بیاورند.

شما اگر در روزهای گذشته اقدام به ورود به سایت اصلی سازمان بورس اوراق بهادار تهران کرده باشید، متوجه اطلاعیه‌ای می‌شوید که به‌صورت توصیه قبل از باز شدن سایت روی صفحه قرار می‌گیرد و روی آن نوشته‌شده است:« با توجه به اقبال عمومی از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه که خوشبختانه به تشکیل سرمایه در سطح ملی و حرکت آن به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی منجر می‌شود، بر آن شدیم در راستای حفظ منافع سرمایه‌گذاران به‌ویژه سرمایه‌گذاران تازه‌وارد، نکات و توصیه‌هایی را ارائه بدهیم.»

در ادامه این اطلاعیه که در 7 بند تهیه‌شده است، توصیه‌ها و هشدارهایی به افراد تازه‌وارد ارائه‌شده است:« توصیه می‌شود قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، در دوره‌های آموزشی که توسط نهادهای دارای مجوز برگزار می‌شود شرکت کنید. در این دوره‌ها اصول اولیه سرمایه‌گذاری در بازار و آشنایی با تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها ارائه می‌شود. دوره‌های آموزشی در تالارهای منطقه‌ای بورس تهران به‌صورت رایگان برگزار می‌شود.»

همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه به افراد گفته‌شده که از پس اندازه‌ای خود استفاده کنند. « برای سرمایه‌گذاری در بازار از پس اندازه‌ای خود استفاده کنید و از به‌کارگیری دارایی‌های موردنیاز روزمره به‌عنوان منبع سرمایه‌گذاری اجتناب کنید.به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و اشخاصی که زمان لازم یا دانش کافی برای تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مالی را در اختیار ندارند توصیه می‌شود با نگرش میان‌مدت و بلندمدت به‌طور غیرمستقیم در بازار حضور پیدا کنند و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبد گردانی و شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری از منابع بازار بهره بگیرند.»

علاوه بر این‌ها سازمان بورس اوراق بهادار تهران به افراد پیشنهاد داده است که همه سرمایه خود را در سبد خرید یک سهام خاص نریزند. « بازار سرمایه طیف وسیعی از شرکت های پذیرفته‌شده در صنایع (40 صنعت) و انواع اوراق بدهی را شامل می‌شود. با تشکیل سبد اوراق بهادار با تنوع مناسب ضمن کسب بازده مورد انتظار، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید.»  

بازار سرمایه و بورس ماه‌های طلایی را پشت سر می‌گذارد و از ابتدای سال تاکنون بارها و بارها شاهد رکوردشکنی‌های شاخص کل و دیگر شاخص‌ها باشیم. برای مثال روز شنبه بورس در یک روز رؤیایی رکورد‌های بی‌نظیری در تاریخ ثبت کرد. شدت تقاضا برای خرید سهام در بورس به‌قدری زیاد بود که سهامداران ظرف چند ساعت 7هزار میلیارد تومان اوراق بهادار خریدند. این شدت تقاضا برای خرید سهام درنهایت منجر به این شد که شاخص کل بورس تهران در مبادلات با 10هزار و 517 واحد رشد معادل 2.6درصد صعود کرده و برای نخستین بار از مرز 400هزار واحد عبور کند.