توزیع اقلام بهداشتی ویژه کادر درمان در استان‌های خراسان جنوبی و کرمان

بخش خصوصی با تمام قوا در حال کمک‌رسانی است

تاريخ 1399/01/24 ساعت 11:32

روسای اتاق‌های بازرگانی کرمان و خراسان جنوبی با اشاره به دریافت کمک‌های ارسالی از سوی اتاق تهران، ایران و کمپین نفس، اعلام کردند که اتاق‌های استانی و فعالان بخش خصوصی با تمام قوا وارد فعالیت و ایفای مسئولیت اجتماعی خود شده و در مسیر تجهیز بیمارستان‌ها و کمک به بهبود مبتلایان به کرونا موثر عمل کرده‌اند.

کمک‌های تامین شده از سوی فعالان بخش خصوصی که با محوریت اتاق بازرگانی تهران تجمیع و به اقصی نقاط کشور ارسال شده، با هماهنگی اتاق‌های بازرگانی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی  در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توزیع می‌شود. اقدام موثری که از همان روزهای نخست شیوع ویروس کووید 19 در کشور شروع شد و هم‌چنان نیز ادامه دارد و دامنه کمک‌ها هر روز وسیع‌تر و متنوع‌تر می‌شود.

در آخرین اقدام، اتاق بازرگانی تهران محموله‌ای از اقلام بهداشتی و حفاظتی را به ندامتگاه رجایی‌شهر کرج ارسال کرد و هم‌چنین یک دستگاه آمبولانس را به صورت امانی در اختیار سازمان زندان‌های استان تهران قرار داد تا در دوره کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

هم‌چنین فعالان اقتصادی، بنگاه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در استان‌ها نیز با کمک‌های نقدی و کالاهای، تغییر خطوط تولید برای تامین اقلام مورد نیاز مانند مواد ضدعفونی‌کننده و البسه بهداشتی به کمک مراکز درمانی آمده‌اند. در همین راستا روسای اتاق‌های بازرگانی کرمان و خراسان جنوبی از بخشی از اقدامات امدادی ادامه‌دار بخش خصوصی گفته‌اند.

سیدمهدی طبیب‌زاده، رییس اتاق بازرگانی کرمان با اشاره این که یک محموله لباس‌های گان ایزوله از سوی اتاق‌های تهران، ایران و کمپین نفس برای استان کرمان ارسال شده، از توزیع این اقلام بین بیمارستان‌ها برای استفاده کادر درمان خبر داد.

طبیب‌زاده در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران، در ادامه به اقدامات اتاق بازرگانی کرمان برای کمک به پیشگیری و درمان بیماری کرونا پرداخت و گفت: اتاق کرمان و فعالان این استان تاکنون حدود 6 میلیارد تومان برای کمک اختصاص داده‌اند که این رقم صرف خرید 6 دستگاه ونتیلاتور برای سه بیمارستان، دستگاه اشعه ماورا بنفش، ماشین لباسشوویی برای ضدعفونی کردن البسه در بیمارستان و ماسک N95 بوده است.

او با اشاره به اینکه از طریق پنج دانشکده علوم پزشکی استان کرمان در شهرهای کرمان، سیرجان، رفسنجان، بم و جیرفت، کمک‌رسانی گسترده برای تجهیز برخی بیمارستان‌ها و تامین اقلام پیشگیری صورت گرفته است، ادامه داد: اخیرا 20 هزار متر پارچه خریداری شده و 5 کارگاه نیز ایجاد شده که لباس ایزوله بیمارستانی تولید کنند. طبیب‌زاده گفت: بخش خصوصی با تمام قوا و با احساس مسئولیت اجتماعی وارد شده است و البته که این کمک‌ها در استان کرمان بسیار موثر بوده است؛ چنانکه مقامات بهداشتی و درمانی استان نیز اعلام کرده‌اند اتاق بازرگانی نقش اساسی در تجهیز بیمارستان‌ها و مقابله با بیماری داشته است. اما مساله این است که قوانین دست و پاگیر و بوروکراتیک اداری مانع از آن شده که فعالیت‌ها و کمک‌های بخش خصوصی به موقع وارد مدار شود؛ شاهد این مدعا این است که گفته ‌می‌شود اقلام وارداتی که از سوی اتاق بازرگانی و کمپین نفس مدت زیادی در گمرکات معطل ترخیص ماند تا در نهایت با مداخله مقامات ترخیص شد.

 او با بیان اینکه «بخش خصوصی به صورت خودجوش وارد حوزه کمک‌رسانی در دوران شیوع کرونا شد، گفت: شکل‌گیری کمپین نفس ابتکار جالبی بود که منجر به مشارکت فعالان اقتصادی شد و اکنون بخش خصوصی در حد توان و خالصانه در حال فعالیت است.

توزیع اقلام بهداشتی در میان 14 بیمارستان خراسان جنوبی

رییس اتاق بازرگانی استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کمک‌های اتاق‌های تهران، ایران و کمپین نفس تاکنون در دو مرحله به این استان ارسال شده است، گفت که این اقلام در میان 14 بیمارستان استان توزیع شده و خواهد شد.

محسن احتشام، رییس اتاق بیرجند، در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران با بیان اینکه فعالان اقتصادی در بزنگاه‌های مختلف نشان داده‌اند که فعالیت‌های اجتماعی نیز هم‌طراز فعالیت‌های اقتصادی برایشان حائز اهمیت است، توضیح داد: خراسان جنوبی یک استان کمتر توسعه‌یافته است و کمک‌هایی که تاکنون از سوی اتاق‌های تهران، ایران و کمپین نفس به سوی این استان گسیل شده بسیار کمک‌کننده بوده است. به طوری که اکنون دومین مرحله از کمک‌ها به این استان آمده و مانند کمک‌های مرحله نخست، میان 14 بیمارستان توزیع خواهد شد.

او افزود: این کمک‌ها شامل 2 دستگاه ونتیلاتور، بیش از 1200 محافظ صورت، 840 عدد عینک، 1050 عدد ماسک سه لایه و N95، حدود یک هزار عدد کلاه یکبار مصرف، حدود 1500 عدد لباس اورآل، حدود 500 عدد گان، 400 عدد ست محافظتی و دستکش بوده است. بر این اساس لازم ‌می‌دانم از اتاق تهران که محوریت توزیع این اقلام را داراست، تشکر کنم.

 او با اشاره به اینکه اعضای اتاق بیرجند نیز به صورت فردی و همچنین به صورتی مشارکت جمعی کمک‌هایی را برای تجهیز بیمارستان‌ها و تامین اقلام ضروری مردم استان داشته اند، توضیح داد: اتاق بیرجند با همکاری جامعه ابرار اتاق ایران به 710 خانوار نیازمند که در تهیه اقلام مورد نیاز خود دچار مشکل بودند کمک کرده است. همچنین اعضا در حد توان خود در تامین اقلام بهداشتی و مورد نیاز افراد کم‌بضاعت کمک کرده‌اند تا بتوانند از شیوع بیماری کرونا جلوگیری کنند. در عین حال، یکی از واحد‌های تحت پوشش اتاق بیرجند به صورت شبانه‌روزی تولید محصولات بهداشتی از جمله اسپری ضدعفونی‌کننده دست را بر عهده داشتند که تا کمبودی در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها ایجاد نشود.