5 هزار نیرو در پروژه انتقال نفت خام به جاسک کار می کنند

پایانه نفتی خودکفایی و اشتغال

تاريخ 1399/04/08 ساعت 12:17

تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون دلار در این طرح هزینه شده است و حدود ۸۵۰ میلیون دلار دیگر برای تکمیل باید هزینه شود

عملیات احداث خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک به طول هزار کیلومتر و پایانه نفتی جاسک که از روز پنجشنبه با دستور رئیس جمهور آغاز شده است علاوه بر اینکه هدفگذاری دیرینه ایران برای دور زدن تنگه هرمز در صادرات نفت را عملیاتی می کند؛ به ساکنان سواحل مکران در منطقه جاسک و مسیر عبور خط لوله رونق اقتصادی و اشتغال هدیه خواهد داد.

هم اکنون اصلی‌ترین پایانه صادرات نفت خام ایران «خارک» است و ۸۰ درصد صادرات نفت خام کشور از این جزیره صورت می گیرد و همین موضوع صادرات نفت ایران را با خطرات بسیاری مواجه می کنند که در جریان جنگ تحمیلی هم با حملات پی در پی عراق به خارک شاهد آن بودیم و حالا با راه اندازی بندر صادراتی نفت جاسک، پایانه های صادراتی نفت متنوع تر می شوند. بیژن زنگنه، وزیر نفت، پنجشنبه پنجم تیرماه، در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «با امکان صدور نفت خام در خارج از تنگه هرمز، از طریق احداث پایانه صادرات نفت در جاسک و خط لوله هزار کیلومتری به آن تا پایان امسال، با همت کارکنان صنعت نفت امنیت صدور نفت ایران نسبت به دیگر صادرکنندگان خاورمیانه و همسایگان دوچندان می‌شود.»

این خط لوله ۴۲ اینچی می‌تواند روزانه یک میلیون بشکه نفت خام را بدون آنکه نفتکش ایرانی از تنگه هرمز عبور کند، به دریای عمان انتقال دهد.همچنین با اتصال خط انتقال به پالایشگاه ستاره خلیج فارس امکان صادرات ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه‌ میعانات گازی هم به وجود می آید.»

اما در کنار ایجاد شرایط ویژه برای صادرات نفت و معینات گازی و دور زدن تنگه هرمز از سوی ایران برای صادرات نفت، ساخت خط لوله جاسک می تواند به رونق اقتصادی منطقه و بخشی از سواحل مکران هم کمک بسیاری کند و در شرایط سخت کنونی اقتصادی برای بسیاری از واحدهای تولیدی شغل ایجاد کند. توسعه سواحل مکران و ایجاد اشتغال در استان هرمزگان از ویژگی های مهم طرح است زیرا نه فقط پایانه جدید جاسک فعال می‌شود بلکه صنایع تکمیلی مانند پتروشیمی‌ها و پتروپالایشگاه‌ها نیز جان می گیرند و امکان راه اندازی صنایع پایین دستی و ایجاد فرصت های شغلی بسیار زیاد به وجود می آید و هرکدام از این واحدها می‌تواند برای بومیان منطقه شغل ایجاد کنند.

طرح پایانه صادراتی جاسک تاکنون بیش از ۴۰ درصد پیشرفت داشته و به گفته وزیر نفت: «بیشترین پیشرفت طرح در دو ماه گذشته با ۷ درصد پیشرفت در هر ماه رخ داده است.» تاکنون ۸۶۰ کیلومتر عملیات مسیرسازی، ۴۴۰ کیلومتر ساخت لوله، ۳۵۰ کیلومتر لوله حمل شده به کارگاه و ۲۶۰ کیلومتر عملیات جوشکاری انجام شده است. همچنین، تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون دلار در این طرح هزینه شده است و حدود ۸۵۰ میلیون دلار دیگر برای تکمیل باید هزینه شود.

در کنار همه این ها یکی از ویژگی های مهم این طرح خودکفایی کشور در ساخت تجهیزات از سوی نیروها و متخصصان ایرانی و ساخت خط لوله‌ای سازگار با نفت ترش برای اولین بار در کشور است.

وزیر نفت در این باره گفته است:« ساخت بسیاری از تجهیزات برای نخستین‌بار در این طرح محقق شده است، از جمله ورق‌های ویژه و با عرض بسیار. با تلاش‌های بسیار پس از ۱۰ ماه از سال ۹۷ تا اواسط سال ۹۸ ساخت این ورق‌ها به فولاد مبارکه و فولاد اکسین خوزستان سپرده شد. فولاد مبارکه برای نخستین بار تختال مورد نیاز این ورق را و شرکت فولاد اکسین خوزستان نیز برای نخستین بار چنین ورق‌های عریضی را پس از تلاش‌های بسیار ساختند.» در حال حاضر بیش از ۸۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و ۵ هزار نیروی مستقل کاری در سرتاسر این طرح مشغول فعالیت هستند.