این استارت‌آپ‌های اتومبیل برقی به دنبال گرفتن جای تسلا هستند

رقابت در استارت‌آپ‌های خودروهای خودران نزدیک‌تر شده است

تاريخ 1399/04/30 ساعت 10:29

سهام تسلا در 12 ماه گذشته بیش از 500 درصد رشد داشته است، با این وضعیت علاقه رقبای جدید برای تبدیل‌شدن به «تسلای بعدی» افزایش‌یافته است.

سهام تسلا در 12 ماه گذشته بیش از 500 درصد رشد داشته است. با این وضعیت علاقه رقبای جدید برای تبدیل‌شدن به «تسلای بعدی» افزایش‌یافته است. سی‌ان‌ان گزارشی درباره استارت‌آپ‌های خودروهای برقی که در تلاش برای رقابت برای تبدیل‌شدن به تسلا را دارند منتشر کرده است.

نه‌تنها استارت‌آپ نیکولا (Nikola) که ازنظر ارزش بازار از فورد پیش‌گرفته است، بااینکه هرگز خودرویی برای فروش تولید نکرده است، بلکه استارت‌آپ های دیگری ازجمله ریویان (Rivian)، فیسکر (Fisker)، بیتون (Byton)، فارادای فیوچر (Faraday Future) و خیلی از استارت‌آپ های دیگر هم به وارد شدن به این میدان، علاقه‌مند شده‌اند.

اکثر این شرکت‌ها در بازار خودروهای سدان باقی‌مانده‌اند. اما آنها ساخت کامیون و کراس اوور را هم انتخاب کرده‌اند. این گزارش مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌های وسایل نقلیه الکتریکی که به‌طور فزاینده در حال رشد هستند و آینده آنها را شرح داده است.

 

*Fisker

فیسکر مستقر در لس‌آنجلس است و قصد دارد فروش کراس اوورهای اسپرت اوشن خود را در سال 2022 در حدود 40 هزار دلار به فروش برساند.

این خودرو تقریباً با خودروی اسپرت برقی آینده نیسان به نام آریا هم قیمت است و حدود 10 هزار دلار کمتر از خودروی مدل وای تسلا است که از 50 هزار دلار شروع می‌شود.

شرکت فیسکر چند سال پیش ورشکسته شده بود، اما دارایی‌های مختلفی داشت، ازجمله مقدار زیادی خودروی کارمای سرهم نشده که توسط سرمایه‌گذاران چینی که یک شرکت جدید به نام «کارما اتومبیل» راه‌اندازی کرده بودند، خریداری شد.

نسخه جدید کارما، همان نسخه بهبودیافته کارمای قدیمی فیسکر بود که حالا به نام کارما ریوریو نامیده می‌شود. اوایل این هفته، این شرکت اعلام کرد که یک قرارداد 2.9 میلیارد دلاری با یک شرکت خصوصی به نام Apollo Global Management منعقد کرده است.

 

* Rivian

ریویان یکی از شناخته‌شده‌ترین رقبای آینده تسلا است. فورد و آمازون از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران آن هستند. ریویان اخیراً 2.5 میلیارد دلار بودجه اضافی جمع‌آوری کرده است. پیش‌ازاین، حدود 700 میلیون دلار در یک دوره و 500 میلیون دلار در دور قبلی سرمایه جمع کرده بود.

ریویان گفته قصد دارد تولید پیکاپ های «آف رود» حرفه‌ای را از سال آینده آغاز کند. این شرکت مستقر در میشیگان است و در حال حاضر مشغول تولید پیکاپ های برقی است.

علاوه بر صدها میلیون دلار سرمایه‌گذاری در این شرکت، آمازون همچنین سفارش خرید 100 هزار ون برقی تحویل محصول برای کمک به این استارت‌آپ خودرویی داده است.

 

* Nikola

برنامه بزرگ نیکولا بیشتر مربوط به تولید مینی کامیون‌هایی است که هم برقی است و هم از هیدروژن استفاده می‌کند. نیکولا قصد دارد پیکاپ‌هایی به نام Badger تولید کند. این شرکت می‌گوید خودروهایش از ترکیبی از برق ذخیره‌شده در باتری‌ها و برق تولیدشده از هیدروژن فشرده‌شده کار می‌کند.

البته سهام نیکولا در بورس جدیداً با مشکل برخورد کرده است. قیمت سهام این شرکت بلافاصله پس از آغاز فعالیت شرکت در بورس نزدیک به 80 دلار رسید، اما الان حدود 55 دلار در هر سهم است.

 

* Faraday Future

این استارت‌آپ مستقر در لس‌آنجلس نام خود را از دانشمند قرن نوزدهم، مایکل فارادای گرفته است. این دانشمند یکی از اصول اصلی موتورهای الکتریکی را اختراع کرد.

این شرکت در سال 2017 اولین خودروی برقی خود به نام FF 91 را رونمایی کرد که گفته می‌شود برای رانندگی خودران طراحی‌شده است. اما از آن زمان، پیشرفت در این شرکت کند بوده است.

 

* Byton

این شرکت چینی گفته در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک خودروی برقی اسپرت با اندازه متوسط است که یک صفحه‌نمایش افقی 48 اینچی دارد که کل عرض داشبورد را پوشش می‌دهد. یک صفحه لمسی به‌اندازه آیپد هم روی فرمان قرار دارد.

این شرکت گفته است که خودرواش می‌تواند با حرکات دست در هوا هم کنترل شود. کنترل‌های صوتی هم ویژگی‌های مشابهی با خودروهای ساخته‌شده بی‌ام‌و دارد.