تنش پکن و واشنگتن حتی با انتخاب بایدن هم از بین نخواهد رفت

جنگ فناوری هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود

تاريخ 1399/07/07 ساعت 12:08

می‌توان این‌طور استدلال کرد که تنش‌های تجاری، چین را مجبور به افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری تولید داخلی کرده و موجب تقویت آن شده و ترامپ ناخواسته با فشار آوردن به چین، این کشور را به سمت خودکفایی سوق داده است.

به گفته تحلیلگران، حتی اگر جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دموکرات‌ها، در انتخابات نوامبر امریکا پیروز شود، تنش‌های پیرامون فناوری میان ایالات‌متحده و چین باقی خواهند ماند. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، روابط میان دو غول اقتصادی در سال جاری به طور مداوم بدتر شده است، چراکه واشنگتن به طور فزاینده‌ای غول‌های فناوری چینی از سازنده تلفن هوشمند هواوی تا برنامه اشتراک ویدئوی تیک‌تاک را هدف قرار داده است.

دولت ترامپ می‌گوید، هواوی و سایر شرکت‌های فناوری چینی می‌توانند داده‌های کاربران آمریکایی را جمع‌آوری کرده و به پکن تحویل دهند، ادعایی که تا الان بارها توسط هواوی و تیک‌تاک رد شده است.

تیمور بیگ، اقتصاددان ارشد و مدیرعامل گروه تحقیقاتی DBS می‌گوید: سناریویی را تصور کنید که در آن بایدن رئیس‌جمهوری امریکا شود، من فکر نمی‌کنم در مورد مسائل فناوری، آنها طور دیگری عمل کنند. ممکن است تنش کمتری ایجاد شود، ممکن است حتی براساس قوانین این تنش‌ها بیشتر شود، اما همچنان باقی خواهد ماند.

در اوایل ماه اوت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا هرگونه معامله ایالات‌متحده با شرکت‌های فناوری چینی از جمله Tencent و ByteDance را ممنوع کرد. Tencent مالک برنامه پیام‌رسان معروف چینی، وی‌چت و ByteDance هم شرکت مادر تیک‌تاک است.

طی نامه‌ای که وزارت بازرگانی ایالات‌متحده روز جمعه گذشته منتشر کرد، از هفته گذشته ایالات‌متحده محدودیت‌هایی را برای صادرات به بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه چین، یعنی شرکت SMIC اعمال کرده است. امریکا به استناد به خطرات استفاده از این تجهیزات برای اهداف نظامی اشاره‌کرده است.

بیگ به همین دلیل تأکید کرد: من فکر نمی‌کنم نتیجه انتخابات ایالات‌متحده به‌خودی‌خود شرایط را برای چین بهتر کند، اما احتمالاً باعث می‌شود که نوسانات کمتری ایجاد شود.

روابط واشنگتن و پکن از سال 2018 بدتر شد. وقتی‌که دولت ترامپ برای کالاهای چینی تعرفه‌های میلیارد دلاری وضع کرد و پکن هم اقداماتی تلافی‌جویانه انجام داد. اقداماتی که هر دو طرف را به سمت جنگ تجاری طولانی‌مدت کشاند.

جمهوری‌خواهان از برنامه «اول امریکا»ی ترامپ استقبال کردند و اهداف سنتی حزب مانند تجارت بی‌قیدوشرط را کنار گذاشتند، اما هم‌زمان بایدن جنگ تجاری با چین را موردانتقاد قرار داده است. بایدن معتقد است که این تعرفه‌ها به مشاغل و مصرف‌کنندگان آمریکایی صدمه زده است. بااین‌حال او همچنان خواستار سخت‌گیری در برابر چین است.

کارشناسان امور بازرگانی معتقدند که بایدن برای ادامه وضع سخت‌گیرانه در برابر چین و نگه‌داشتن تعرفه‌ها بر سر جای خود تحت‌فشار است.

به گفته بیگ، از یک‌سو می‌توان این‌طور استدلال کرد که تنش‌های تجاری، چین را مجبور به افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری تولید داخلی کرده و موجب تقویت آن شده و ترامپ ناخواسته با فشار آوردن به چین، این کشور را به سمت خودکفایی سوق داده است. بنابراین در کوتاه‌مدت به چین آسیبی نمی‌رسد. اما برای شرکت‌هایی مانند SMIC و برخی از شرکت‌های فناوری در کوتاه‌مدت بسیار مشکل‌ساز خواهد بود.

به اعتقاد بیگ، ایالات‌متحده با حضور چه بایدن یا چه ترامپ، می‌تواند بگوید که نمی‌خواهد ارتش چین به هیچ سخت‌افزار فنی ساخته‌شده در ایالات‌متحده دسترسی داشته باشد. البته این بحث طیف وسیعی از قطعات را شامل می‌شود و طرح بحث امنیت ملی را دشوار خواهد کرد.