درس‌های اخلاقی بحران کرونا در رهبری کسب‌وکار

مدیریت به نفع خیر عمومی

تاريخ 1399/07/07 ساعت 15:57

دنیای امروز چنان درهم‏ پیوسته است که چه بخواهیم و چه نخواهیم نمی‌توانیم به شیوه سابق زندگی بازگردیم. هرچند مزایای این نوع پیوستگی برای مدیرعاملی که در آمریکای شمالی نشسته و از سود فروش بیشتر محصولش لذت می‌برد بسیار زیاد است اما آن مدیر هم باید فکر کند که عواقب تصمیمات او برای کارگر وابسته به آن شرکت که در قاره‌ای دیگر زندگی می‌کند چیست؟

آينده نگر

پاندمی کووید 19 هر روز به ما یادآور می‌شود که در دنیایی متصل به هم زندگی می‌کنیم. در مدت زمان کوتاهی، ویروس از اقیانوس‌ها و مرزهای نامرئی گذشت و سبب شد که بخش عمده‌ای از تمدن بشری دچار شکلی از قرنطینه و یا جداسازی خود از سایرین شود. حالا خودمان را می‌بینیم که داریم برای شیوه معمول تازه‌ای از زندگی آماده می‌شویم. آثار زندگی در یک جهان به هم پیوسته بر دنیای تجارت هم تاثیر می‌گذارد. اقتصادها در هم کوبیده شدند. زنجیره تامین (کالا  وخدمات) قطع شد. جلساتمان به جای سالن کنفرانس در (اپلیکیشن) زوم برگزار می‌شوند. تنها چیزهای معدودی هستند که هنوز به سان آغاز سال 2020 باقی مانده‌اند. اینکه زمانه دشواری است را نمی‌شود انکار کرد با این حال من عمیقا باور دارم که در هر سختی افق روشنی هست و دو مدری و رهبر فوق‌العاده هم هستند که در این طرز فکر شریک هستند: تامپتن جینپا، از موسسان کامپشن اینستیتو، نویسنده و متجرم آثار دالایی‌لاما و آشیش کولشرشتا یک تاجر کهنه‌کار که با یسیاری از شرکت‌های فهرست 100 نشریه فورچون به عنوان مدیر و استراتژیست همکاری داشته است. این دو نفر با همکاری هم از حال حاضر استفاده کرده‌اند تا آغازگر صحبت در مورد این باشند که چرا همه ما باید با حس انسان‌دوستی و همدلی کار مدیریت و رهبری را به دست بگیریم. در این جهان به هم پیوسته چرا نیاز به این نوع تفکر بیشتر از هر زمانی است؟ نشریه فوربز در مقاله‌ای با این مقدمه به سراغ دیدگاهی اخلاقی و انسانی در مورد نحوه مدیریت و رهبری بر پاسه خیر عمومی رفته است که ترجمه آزاد بخش‌هایی از آن را در این قسمت می‌خوانید.

 دنیای به هم پیوسته به چه معنا است؟ به ساده‌ترین بیان، در هم پیوستگی به این اشاره دارد که چگونه رفتار یک انسان می‌تواند بر روی زندگی دیگران تاثیرگذار باشد. می‌تواند به این معنا باشد که چگونه رفتار شما سر کار می‌تواند بر روی سایر همکارانتان اثر بگذارد یا اینکه یک سخنرانی ضبط‌شده در آفریقا چطور می‌تواند زندگی یک نفر در آمریکا را متحول کند. این دو نفر معتقد هستند که دنیای امروز چنان درهم پیوسته است که چه بخواهیم و چه نخواهیم نمی‌توانیم به شیوه سابق زندگی بازگردیم. هرچند مزایای این نوع پیوستگی برای مدیرعاملی که در آمریکای شمالی نشسته و از سود فروش بیشتر محصولش لذت می‌برد بسیار زیاد است اما آن مدیر هم باید فکر کند که عواقب تصمیمات او برای کارگر وابسته به آن شرکت که در قاره‌ای دیگر زندگی می‌کند چیست؟ این زندگی‌ها و کسب‌وکارها همه با هم در هم تنیده‌اند و برای اینکه آثار مثبت این نوع زندگی برای همه دمیا بیشتر شود، همه باید به دیگری فکر کنند.

 نوبت داشتن رهبران مهربان‌تر فرارسیده است

ربط دقیق کووید 19 به هم‏پیوسته بودن جهانی چیست؟ و چرا همین حالا زمان آن است که برای داشتن رهبرانی هم‌دردتر تلاش کنیم؟

پاندمی کرونا مثالی افراطی است از اینکه چگونه یک حادثه در یک سوی دنیا می‌تواند همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد. جینپا می‌گوید: «حتی اگر آن‌قدر خوش اقبال باشیم که مستقیم در معرض ویروس قرار نگیریم، همه‌مان عواقب آن را احساس کرده‌ایم: عواقب بلندمدت اقتصادی، عواقب مربوط به ارتباطات اجتماعی و مانند این. همه‌گیری جهانی به ما نشان داده است که واقعیت غیرقابل انکار پیوستگی چیست.»

همان‌گونه که این واقعیت در آگاه‌ترین بخش ذهن ما جاخوش کرده است، شاید زمانی استثنایی باشد برای اینکه از این موقعیت استفاده کنیم. باید به یاد داشته باشیم که بسیاری از تغییرات بزرگ اجتماعی مانند پیروزی در حوزه‌های قوانین کار و حقوق بشر درست در زمان سختی به دست آمده‌اند. جینپا می‌گوید: «به لحاظ تاریخی، رنج در دل بیداری بزرگ نهفته است. امید من این است که این پاندمی همه ما را بیدار کند. باید یک قدم به عقب برداریم، خودآگاه شویم و رفتارمان را تغییر دهیم تا بتوانیم با این شرایط مطابقت پیدا کنیم.»

 تبدیل شدن به رهبری هم‌دل

حتی اگر کاملا هم با منطق جینپا و آشیش موافق باشید، تصمیم‌گیری‌های تجاری مبتنی بر همدلی در کلام ساده‌تر از در عمل هستند. پس چگونه می‌توانیم دست به انتخاب‌های هم‌دلانه بزنیم؟ انتخاب‌هایی هم برای آنهایی که هر روز با آنها رودررو می‌شویم و آنهایی که هرگز از نزدیک نمی‌بینیمشان. این کار پیش از هر چیز با هماهنگ کردن طرز فکرتان میسر می‌شود. آشیش میگوید: «هر مکالمه یا پروسه فکری را با این واقعیت آغاز کنید که آنکه در موردش نگرانی‌هایی دارید، یا کسی که حلوی شما ایستاده است (چه غریبه باشد چه نباشد) با شما تفاوتی ندارد. این بنیادی برای بنا کردن باقی امور به شما می‌دهد.» آشیش می‌گوید: «از این زمان برای شروع دوباره استفاده کنید، برای تنظیم دوباره لنزها و نقطه تمرکزتان بر روی موقعیت‌های انسانی. اگر بتوانیم زندگی بر روی این سیاره کوچک را برای همه بهتر کنیم، سعادت اقتصادی هم در پی خواهد آمد. وقتی آدم‌ها خوشحال باشند، کشورها هم خوشحال هستند و اقتصاد هم خوشحال است.»