واکسن‌های کرونای چینی مشکل دارد؟

چین سفیر سلامت جهان نمی‌شود

تاريخ 1399/11/07 ساعت 12:20

حداقل 24 کشور، بیشتر کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط، معاملاتی برای در اختیار گرفتن واکسن کرونای چینی انجام داده‌اند.

تأخیرها، داده‌های ناسازگار، حملات به رقبای غربی، تلاش بلندپروازانه چین برای به تصویر کشیدن خود به‌عنوان رهبر سلامت جهانی را خدشه‌دار کرده است. نیویورک‌تایمز در گزارشی به واکسن‌های چینی و مشکلات آن اشاره‌کرده است.

واکسن‌های کرونای چینی قرار بود یک پیروزی ژئوپلیتیکی برای چین به ارمغان بیاورد که قدرت علمی و سخاوت این کشور را به نمایش بگذارد. در عوض در برخی نقاط، این واکسن‌ها با واکنش شدید روبه‌رو شدند.

مقامات در کشورهای برزیل و ترکیه شکایت کرده‌اند که شرکت‌های چینی در ارسال دوز و مواد تشکیل‌دهنده واکسن کند عمل کرده‌اند.

چند اطلاعیه درز پیداکرده نشان می‌دهد که واکسن‌های چینی آنطور که مؤثر به نظر می‌رسد، نیستند.

در فیلیپین برخی قانون‌گذاران از تصمیم دولت برای خرید واکسن ساخته‌شده توسط شرکت چینی سینوک (Sinovac) انتقاد کرده‌اند.

مقامات در مالزی و سنگاپور که از سینوک سفارش‌هایی داده‌اند، مجبور شده‌اند به شهروندان خود اطمینان دهند که آنها تنها واکسنی را تأیید می‌کنند که ایمنی و مؤثر بودن آن اثبات‌شده باشد.

یلاهاری کوییسیکان، یک مقام سابق بانفوذ در وزارت خارجه سنگاپور گفت: در حال حاضر من هیچ واکسن چینی مصرف نمی‌کنم، چراکه اطلاعات کافی درباره آنها وجود ندارد.

حداقل 24 کشور، بیشتر کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط، معاملاتی برای در اختیار گرفتن واکسن کرونای چینی انجام داده‌اند. 

اما تأخیر در دریافت واکسن‌های چینی و این واقعیت که این واکسن‌ها کمتر مؤثر هستند، ممکن است برای از بین بردن ویروس در دیگر کشورها مدت‌زمان بیشتری طول بکشد.

مقامات پکن که امیدوار بودند این واکسن‌ها اعتبار جهانی چین را نشان دهد، حالا حالت دفاعی گرفته‌اند.

رسانه‌های دولتی کمپین اطلاعاتی نادرست علیه واکسن‌های آمریکایی آغاز کرده‌اند و ایمنی واکسن‌های شرکت‌های فایزر و مدرنا را زیر سؤال برده‌اند. آنها می‌گویند واکسن‌های چینی گزینه بهتری هستند.

جورج گائو، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین، ایمنی واکسن‌های آمریکایی را زیر سؤال برده است. چراکه آنها از تکنیک‌های جدید استفاده کرده‌اند به‌جای اینکه روش‌های سنتی پذیرفته‌شده توسط سازندگان چینی را اعمال کنند.

ازنظر تعداد واکسن‌های مورد تأیید برای استفاده اضطراری یا آزمایشات مرحله آخر چین با ایالات‌متحده هم‌تراز است. سینوفرم، واکسن ساز دولتی و سینوک، گفته‌اند که می‌توانند درمجموع 2 میلیارد دوز واکسن در سال تولید کنند. این میزان برای مبارزه جهانی با ویروس کرونا ضروری است.

دوزهای واکسن‌های چینی برخلاف فایزر و مدرنا، می‌تواند در دمای یخچال نگه‌داشته شود و به‌راحتی قابل‌حمل است. بنابراین این واکسن‌ها برای کشورهای درحال‌توسعه جذاب هستند.

یک نظرسنجی توسط YouGov در این ماه انجام‌شده است. این نظرسنجی با 19 هزار نفر در 17 کشور گفتگو کرده است. این نظرسنجی نشان می‌دهد که بیشتر مردم نسبت به واکسن کووید 19 چین بی‌اعتماد هستند. حالا کمپین اطلاعات نادرست پیرامون واکسن‌های غربی می‌تواند چهره آن را بیش‌ازپیش تضعیف کند. تأخیر در حمل‌ونقل به مکان‌هایی مانند برزیل و ترکیه آخرین مشکل است.

در ترکیه دولت ابتدا قول داد که 10 میلیون دوز واکسن سینوک در ماه دسامبر خواهد خرید. براساس گفته‌های وزیر بهداشت ترکیه، فقط سه میلیون دوز در اوایل ژانویه واردشده است.

کشورهایی مانند ترکیه و برزیل برنامه واکسیناسیون خود را با واکسن‌های سینوک در دست اجرا دارند چراکه شرکت‌های غربی نمی‌توانند با این سرعت واکسن‌ها را تحویل دهند. اما تلاش‌های برزیل هم برای خرید واکسن به تأخیر افتاده است.

جهان همچنان به دنبال این است که واکسن سینوک آن‌طور که قبلاً تصور می‌شد، مؤثر نیست. قبلاً مقامات در ترکیه اعلام کرده بودند که میزان کارایی این واکسن‌ها 91 درصد است. در اندونزی این میزان 68 درصد گفته شد و در برزیل محققان رقم 78 درصد را بیان کردند.

بااین‌حال وزارت خارجه چین می‌گوید واکسن‌های چینی جذابیت زیادی دارند و بیش از 40 کشور برای واردات واکسن چینی ابراز علاقه کرده‌اند.