نشست اوپک پلاس به کجا می‌رسد؟

قیمت نفت هنوز هم جای رشد دارد

تاريخ 1399/12/05 ساعت 10:43

قیمت نفت خام برنت، معیار جهانی قیمت نفت امسال بیش از 25 درصد رشد کرد؛ آن‌هم بعد از تعهد عربستان برای تعمیق بیشتر تولید و پیشرفت واکسیناسیون.

قیمت نفت در ادامه پاسخ به بهبودی ناشی از واکسیناسیون در تابستان افزایش خواهد یافت. بلومبرگ در گزارشی وضعیت بازار نفت در روز سه‌شنبه را منتشر کرد.

طبق این گزارش معاملات آتی در لندن روز دوشنبه 3.7 درصد جهش کرد و بزرگ‌ترین سود روزانه از اوایل ژانویه را به دست آورد. از همین رو طیف وسیعی از تجدیدنظرهایی باقیمت‌های بالاتر برای آینده نفت در نظر گرفته‌شده است. گلدمن ساکس درحالی‌که مصرف جهانی از عرضه شیل و اوپک پلاس پیشی گرفته است، پیش‌بینی کرده قیمت نفت به 75 دلار هم خواهد رسید.

راب هاورث، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در Bank Wealth Management گفت: بازار از منظر تقاضا به نمای سازنده‌تر و از منظر عرضه دیدی دقیق‌تر دارد. با بازگشایی اقتصادها و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون، این سؤال مطرح می‌شود که آیا در حال حاضر نفت کافی در بازار وجود دارد یا خیر. درحالی‌که به فصل اوج تقاضا نزدیک می‌شویم.

همان‌طور که بسیاری از کشورهای جهان محدودیت‌های رفت‌وآمد را کاهش می‌دهند، از دست رفتن تولید نفت در ایالات‌متحده به دلیل موج شدید سرما هم به رشد قیمت‌ها کمک کرد. به گفته تحلیلگران تولید حدود 40 میلیون بشکه از ماه فوریه، بیشتر در حوضه پرمین به دلیل یخ‌زدگی متوقف شد.

قیمت نفت خام برنت، معیار جهانی قیمت نفت امسال بیش از 25 درصد رشد کرد؛ آن‌هم بعد از تعهد عربستان برای تعمیق بیشتر تولید و پیشرفت واکسیناسیون. همچنین طبق گزارش‌های منتشرشده، نفت خام ذخیره‌شده در دریاها هفته گذشته به کمترین میزان در 11 ماه گذشته رسید که نشان دیگری از کاهش میزان انبارهای نفتی است.

 

*قیمت‌ها

نفت برنت برای تسویه‌حساب ماه آوریل روز را با 2.33 دلار به پایان رساند تا هر بشکه به 65.24 دلار در هر بشکه برسد. نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل ماه مارس که دوشنبه منقضی شد، 2.25 دلار تقویت شد و روی رقم 61.49 دلار ایستاد.

از طرفی شاخص نقطه‌ای دلار بلومبرگ روز دوشنبه ضعیف شد که باعث می‌شود جذابیت کالاهایی که با این نرخ ارز قیمت‌گذاری می‌شوند، افزایش یابد.

با کاهش ذخایر نفتی، Socar Trading SA پیش‌بینی کرده که قیمت نفت امسال رکورد 80 دلار را هم خواهد زد. به گفته این شرکت حتی با برگشت تولید عربستان سعودی و تگزاس ترس از کمبود نفت در 12 ماه آینده وجود دارد.

تصویر عرضه هنوز قطعی نیست. عربستان سعودی و روسیه هفته آینده به نشست اوپک پلاس می‌روند اما نظرات متفاوتی درباره افزایش عرضه در ماه آوریل دارند. عربستان می‌خواهد تولید را ثابت نگه دارد، اما مسکو با افزایش تولید موافق است.