اولین همای فرانسوی در مهرآباد فرود آمد

ناوگان هوایی ایران نونوار شد

تاريخ 1395/10/24 ساعت 11:59

اولین همای فرانسوی بالاخره دیروز وارد ایران شد. ایرباس مدل ‌A321 دیروز صبح از فرودگاه تولوز فرانسه، خانه اصلی اش بدست خلبان ایرانی در فرودگاه مهرآباد نشست.

 این هواپیما از سری سفارشات ایران به ایرباس این شرکت هواپیماسازی فرانسوی از بعد از لغو تحریم ها و اجرایی شدن برجام بوده است. سفارشاتی که از آن به عنوان بزرگترین خریدهای ایران یاد می شود و البته از سمت دیگر هم به نفع ایرباس بوده است. به هرحال ایران در این سفارشات100 فروند هواپیما درخواست کرده است.

دیروز فابریس برژیر، مدیرعامل ایرباس درباره این قرار داد گفت: ‌قرارداد هما یکی از بزرگترین قرارداد‌ها در‌ تاریخ صنعت هوایی است. با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود. طبق قراردادی که با ایران‌ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز به‌تدریج به شرکت‌ ایران‌ایر تحویل می‌شود.

براساس صحبت های برژیر، از 100فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند بازخرید از یک سفارش لغو شده یک شرکت هواپیمایی دیگر است.

به هرحال خرید هواپیما توسط ایران درگیر و دار مجوز اوفک بود. چرا که موتورهای استفاده شده در هواپیماها اکثرا آمریکایی است. موتور هواپیماهای ایرباس فرانسه هم آمریکایی است. حتی 34 درصد از تولیدات شرکت رولزرویس هم آمریکایی است. این در حالی است که اروپا تعهد داده که هرجا کالایی 10 درصدش ساخت آمریکا باشد، مشمول تحریم خواهد بود. به این ترتیب هیچ هواپیمایی پیدا نمی شود که 10درصدش متعلق به آمریکا نباشد. اما حالا برژیر گفته است قرارداد ایران‌ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه‌داری آمریکا و قوانین بین‌المللی امضا شده است. او همچنین بیان کرده است که قرارداد این شرکت با ایران‌ایر یک هفتم کل سفارش‌هایی است که در سال ٢٠١٦ میلادی دریافت کرده است.

براساس گزارش های منتشر شده نخستین ایرباس خریداری شده هما، تحت پوشش بیمه ایران قرار دارد. به گفته  ‌مدیرعامل بیمه ایران، این هواپیما تحت پوشش کامل بیمه‌ای توسط شرکت سهامی بیمه ایران‌، است؛ بیمه ایران از بدو جدی شدن خرید این هواپیما با ارایه مشاوره بیمه‌ای و گواهی‌های بیمه‌ای لازم همکاری‌های مربوطه را به‌عمل آورده است. هم اینک این هواپیما با کاملترین نوع پوشش‌های بیمه‌ای ارایه شده از سوی بیمه ایران شامل سرنشینان هواپیما، اشخاص ثالث و بدنه این قابلیت را خواهد داشت که به معتبرترین فرودگاه‌های دنیا پرواز کند.

پروازهای داخلی هم بی نصیب نماندند

براساس صحبت های فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران‌ایر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران‌ از اولین فروند ایرباس 321 به عنوان هواپیمایی 190 نفره که ‌با رجیستر EP-IFA‌‌ از سازمان هواپیمایی کشوری گواهینامه ثبت اخذ کرد‌ه است،‌ در مسیرهای داخلی‌ استفاده خواهد کرد‌، البته ظرفیت انجام پروازهای خارجی را دارد اما برنامه‌ریزی شده است این ایرباس فعلاً در پروازهای داخلی پرواز کند.

ورود ایرباس به ایران در صدر خبرهای دنیا

رویترز در گزارشی درباره ورود اولین ایرباس خریداری شده ایران بعد از لغو تحریم ها نوشت: هما یکی از قدیمی ترین ناوگان هوایی جهان با میانگین سنی 23 سال است که تا به الان با قطعات قاچاق و خودساخته نگه داشته می شده است. رویترز به نقل از تلویزیون ایران ادامه داد: این یک لحظه تاریخی برای ایران است و نشانی از پایان تحریم ها دارد. این خرید مقدمه ای برای تحویل هواپیماهای دیگر و به روز شدن ناوگان پیر ایران است.

ایران که به مدت حدود 40 سال به طور مستقیم یک هواپیمای ساخت غربی خریداری نکرده بود حالا 100 فروند ایرباس، 80 فروند بوينگُ 20 فروند هواپیما توربوپراپ از برتولوز ATR سفارش داده است.

ایرباس321  از نزدیک

ایرباس 321 از خانواده ایرباس 320 است. هواپیمای باریک پیکری با برد متوسط. طبق گزارش های منتشر شده، اولین شرکت هایی هوایی خریدار این ایرباس، شرکت‌های هواپیمایی لوفت هانزا و آلیتالیا بوده است. دو خدمه پرواز این هواپیماهی فرانسوی را هدایت می کنند. از سن تولد این ایرباس 24 سال می گذرد؛ یعنی از سال 1993 تا به الان.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر