13 نکته از صحبت های علی ربیعی، وزیر کار در بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

چشم‌انداز رونق مسکن در سال ۱۳۹۶

تاريخ 1396/05/21 ساعت 14:29

صنعت ساختمان از جمله صنایع پرکشش برای ایجاد اشتغال و تولید است.

 امروز علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی از هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان بازدید کرد و در حاشیه این بازدید صحبت هایی از رونق مسکن به میان آورد. او در این بازدید 13 نکته را مطرح کرد که برنامه آینده دولت دوازدهم هم جزیی از آن بود.

 1. سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد بین چهار تا شش درصد است.
 2. کسانی از عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون در برنامه پنجم انتقاد دارند اما در اقتصادی که کوچک شده نمی‌توان سهم یک بخش را افزایش داد. تلاش ما این است که بخش تعاون را به دوران رونق و جایگاه واقعی برسانیم.
 3. بخش تعاون در صنعت ساختمان به ویژه ساختمان سازی حضور فعال و پررنگی دارد.

4.بخش اعظمی از ساخت و ساز مسکن مهر توسط تعاونی‌ها صورت گرفته و بیش از یک میلیون واحد تحویل شده است.

 1. تلاش ما این است که مسکن را از طریق گروه‌های صنفی به شکلی که خودشان بسازند و مالک شوند مورد حمایت قرار بدهیم.
 2. ۱۲۰ هزار تعاونی در کشور وجود دارد.
 3. در سه سال گذشته کار کلینیکی روی تعاونی‌ها را شروع کرده‌ایم و آنهایی که قابلیت احیاء داشتند فعال کردیم و امروز دو میلیون فرصت شغلی را در بخش تعاون به وجود آورده‌ایم.
 4. برنامه‌های دور دوم دکتر روحانی رفتن به سمت تعاونی‌ها در زمینه‌هایی است که قدرت گسترش دارند مثل تعاون روستاها و در این راستا ایجاد ۱۰۰۰ روستا تعاون را مدنظر داریم که منطبق با مزیت‌های تعاونی و جامعه روستایی است.
 5. از دیگر برنامه‌های ما کیفی سازی تعاونی‌ها و رفتن به سمتی است که تعاون را از حالت متکی به یارانه به حالت خود اتکایی همراه با حمایت‌های جانبی تبدیل کنیم. گسترش تشکل‌های تعاونی و بهبود زندگی مردم در لایه‌های پایین با انجام فعالیت‌های تعاونی در حوزه اجتماع محوری و اشتغال فراگیر از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده است.

10.امیدواریم با تصویب ۱.۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی، اشتغال خرد و کوچک در قالب تعاونی‌ها گسترش یابد و تعاونی‌ها دو برابر از این تسهیلات استفاده کنند.

 1. صنعت ساختمان از جمله صنایع پرکشش برای ایجاد اشتغال و تولید است. اگرچه سهم این بخش هنوز مناسب نیست ولی با برنامه ریزی‌های پیش بینی شده درصددیم به سمت تقاضای مسکن حرکت کنیم. رویکرد شورای پول و اعتبار نیز به سمت تقاضای مسکن است.
 2. انتظار داریم با ساخت و سازهایی که از طریق سرمایه‌ گذاری‌ها در کشور انجام می‌شود چشم‌انداز رونق مسکن در سال ۱۳۹۶ را شاهد باشیم.
 3. خوشبختانه محصولات و تولیدات عرضه شده در نمایشگاه قابل رقابت با کشورهای خارجی است به نحوی که معادن سنگ ما کاملا با سنگ‌های ایتالیایی و اروپایی قابل رقابت است، لذا در صددیم با نظام تعرفه‌ای ظرفیت‌های خالی در این بخش را افزایش دهیم و به سمت بهبود فضای کسب و کار و رونق اشتغال و تولید حرکت کنیم.

 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر