براساس گزارش گاردین

هلی کوپترهای دودشکن دهلی هم نمی توانند به کمک این شهر بیایند

تاريخ 1396/08/24 ساعت 08:00

مدیران شهری می گویند، هلی کوپترها قادر به کمک برای تخلیه دود نیستند تا زمانی که دود خودش از بین برود.

 طرح بلندپروازانه استفاده از هلی کوپتر ها برای مبارزه با آلودگی هوای دهلی زمین گیر شد. چرا که این هلی کوپترها نمی توانند در چنین دودی پرواز کنند.

دهلی، شرکتی از هلی کوپترهای دولتی ایجاد کرد که بتوانند با استفاده هواپیما روی شهر آب بپاشند.

دولت امیدوار بود که پاشیدن آب بتواند به حل مشکل دود غلیظ که هفته گذشته پایتخت را فراگرفته است کمک کند. کاری که پزشکان به آن «اورژانس سلامت عمومی» می گویند.

اما این طرح روز دوشنبه با مشکل مواجه شد. درست زمانی که مدیران شهری اعلام کردند هلی کوپترها نمی توانند به تخلیه دود کمک کنند تا زمانی که خود دود به کنار برود.

رییس و مدیرعامل شرکت BP Sharma به رسانه های هندی گفت: در حال حاضر با دودی که برشهر غالب شده است، امکان عملیات هلی کوپتر ها وجود ندارد. ما این موضوع را به دولت اعلام کردیم.

مساله دیگر این است که بسیاری از بخش های دهلی –به ویژه در مناطق جنوبی آن که پارلمان، کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری قرار دارند- جز مناطق پرواز ممنوع است و به شدت تحت نظارت پلیس قرار دارد.

مطالعه سال 2015 نشان داد که 52 درصد از ذرات معلق در هوای شهر از گرد و غباری است که توسط ده ها هزار خودرویی ایجاد می شود که خیابان ها را پر کرده اند. از طرفی هم شن و ماسه و خاک ناشی از ساخت و ساز های ساختمانی هم به فضای خفه شهر کمک کرده است. اما سوال کارشناسان این است که آیا آب پاشیدن می تواند تفاوتی در حال شهر ایجاد کند یا خیر؟

هفته گذشته، آتش سوزی عظیم محصولات در کشورهای همسایه و باد هم عاملی بر آوردن آلودگی به قسمت های شمالی هند شد. تا جایی که برخی از بخش های هند درحال حاضر 30 برابر استانداردهای سازمان بهداشت جهانی آلوده هستند.

یک راه حل پایدار، پاسخی هماهنگ در ایالات های شمالی چین است. اما دولت مرکزی تا کنون تمایلی به کنترل این مشکل نداشته است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر