مرکز آمار در گزارش مصرف انرژی کارگاه های صنعتی اعلام کرد:

خط تولید بیشترین انرژی را می سوزاند

تاريخ 1396/12/22 ساعت 12:37

بهینه سازی مصرف انرژی از مهم ترین اقداماتی است که اگر انجام شود، هزینه تولید در کشور را به میزان زیادی کاهش می دهد.براساس جدیدترین آمار 77.4 درصد از انرژی در خط تولید سوخته و 6.6 درصد در گرمایش و سرمایش کارگاه ها مصرف شده است.

مرکز آمار در گزارشی مصرف انرژی کارگاه های 10نفر کارکن و بیشتر را بررسی کرده است. براساس این گزارش استان های اصفهان و خوزستان بیشترین و استان های کهگیلویه و بویراحمد و کردستان کمترین میزان مصرف انرژی را در سال های 87 تا 94 به ثبت رسانده اند. خط تولید بیشترین میزان انرژی در کارگاه ها را مصرف می کند.

بهینه سازی مصرف انرژی از مهم ترین اقداماتی است که اگر انجام شود، هزینه تولید در کشور را به میزان زیادی کاهش می دهد. برآوردها نشان می دهد که ارزان بودن انرژی در دسترس برای صنایع و مصارف خانگی یکی از عمده ترین دلایل عدم پیشرفت بهینه سازی انرژی در ایران است.  درحالی که براساس پروتکل های جهانی مثل پیمان کیوتو کشورها ملزم به تولید کمتر کربن شده اند، مصرف انرژی در ایران 3 برابر دیگر کشورهاست. موتورخانه های هوشمند، استفاده از عایق های حرارتی و شیشه های دو جداره حداقل  اقدامات لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی است.

آمار ها نشان می دهد که در سال94 مصرف انرژی کارگاه های صنعتی 10 نفر کارکن و بیشتر نسبت به سال 93، 2.1- کاهش یافته است. این میزان کاهش بیشتر به دلیل کاهش تعداد کارگاه های فعال صنعتی در نظر گرفته شده است چراکه سرانه مصرف انرژی در همین سال با رشد 7.8 درصدی نسبت به سال93 معادل 19.5 هزار بشکه نفت خام محاسبه شده است.

بررسی های مرکز آمار هم چنین نشان می دهد که در سال های  78 تا 94، استان های خوزستان و اصفهان بیشترین مصرف انرژی را ثبت کردند و کردستان و کهگیلویه  کمترین  مصرف انرژی را داشته اند. بر این اساس استان های خوزستان و اصفهان معادل 47 و 38 میلیون بشکه نفت خام در کارگاه های 10 نفر کارکن و بیشتر سوازنده اند در حالیکه ارقام 0.4 و 0.3 میلیون بشکه نفت خام برای استان های کردستان و کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است. بیشترین سوخت های مورد استفاده در این کارگاه ها گاز طبیعی و برق است. سهم گاز طبیعی77.7 درصد یعنی معادل 198میلیون بشکه نفت خام و سهم برق 15.9 درصد یعنی 41 میلیون بشکه نفت خام محاسبه شده است.

کارگاه های تولید محصولات کانی غیرفلزی، صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی در بازه زمانی هفت ساله مورد بررسی بیشترین انرژی را در کارگاه های صنعتی 10 نفر کارکن و بیشتر مصرف کرده اند. تولید فلزات اساسی، تولید زغال کک، پالایشگاه های نفت و سوخت های هسته ای، صنایع مواد غذایی و آشامیدنی هم در رتبه های بعدی قرار دارند. در سال 94 صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی 25.4 درصد از کل انرژی مصرفی را به خود اختصاص داده است. سهم تولید محصولات کانی غیرفلزی هم 67 میلیون بشکه یعنی معادل 26.3 درصد از کل انرژی مصرفی است.

گزارش مرکز آمار اعلام می کند که بیشترین میزان مصرف انرژی مربوط به خط تولید است در نتیجه بهتر است برای بهبود بهینه سازی مصرف از این نقطه شروع کرد. براساس جدیدترین آمار 77.4 درصد از انرژی در خط تولید سوخته و 6.6 درصد در گرمایش و سرمایش کارگاه ها مصرف شده است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر