اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: کورش پرویزیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

گرانی دلار چگونه سرنوشت بانک‌ها را تغییر داد؟

تاريخ 1397/06/25 ساعت 07:30

افزایش دلار به افت سرمایه بانک‌ها منجر شده است. عامل کفایت سرمایه در فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌ها مؤثر است درحالی‌که با گرانی دلار ارزش سرمایه بعضی از بانک‌های ایرانی به زیر یک میلیارد دلار رسیده است. در چنین شرایطی ادغام یک ضرورت به نظر می رسد.

کورش پرویزیان

 ادغام بانک‌ها که در ماه‌های اخیر بیش از همیشه مطرح‌شده، از روش‌های مؤثر در بهبود شبکه بانکی است. از نظر من ادغام چند بانک در یک بانک تصمیم درستی است و تمام اجزا و اعضای شبکه بانکی باید به عناصر درگیر در این فرایند و اجرای این فرایند کمک کنند چراکه بعضی از بانک‌ها با توجه به شرایط جدید وضعیت مطلوبی ندارند.

افزایش نرخ ارز در بازار داخل بر میزان کفایت سرمایه بانک‌ها نیز اثر گذاشته است. سرمایه بسیاری از بانک‌ها تحت تأثیر افزایش ناگهانی نرخ ارزش به‌شدت افت کرده و از سوی دیگر فضا و انگیزه لازم برای سهامداران به‌منظور مشارکت بیشتر برای افزایش سرمایه وجود ندارد. این در حالی‌ است که کفایت سرمایه یکی از مهم‌ترین عوامل حضور بانک‌ها و رقابت آن‌ها در فضای بین‌المللی است. با توجه به این شرایط می‌توان صلاحیت‌های لازم در عامل کفایت سرمایه را با ادغام و پیوستگی چند بانک در یک بانک فراهم کرد. متأسفانه سرمایه بعضی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایران زیر یک میلیارد دلار است و این میزان سرمایه برای حجم تجارت، اعم از صادرات و واردات و تعهدات بانکی کافی نیست. از این منظر فرایند ادغام بانک‌ها که بانک مرکزی آن را کلید زده است، جز ضروری‌ترین اقدامات در شبکه بانکی به نظر می‌رسد. مجوز این اقدام هم از سوی فرماندهی کل قوا صادرشده و ادغام بانک‌ها از سوی دولت، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بانک مرکزی و نیروهای مسلح دنبال می‌شود.

باوجود ضرورت ادغام در شرایط کنونی اما، این روش به‌مثابه دیگر روش‌ها منتقدانی نیز دارد. به‌طورقطع روش‌های دیگری برای حل مسائل نظام بانکی ایران وجود دارد و ادغام یکی از این روش‌هاست. خرید یک بانک از سوی بانک دیگر در صورت صدور مجوز از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار یا همکاری و پیوستن به بانک‌های دیگر در سطح بین‌المللی با اجازه قانون، در شرایط عادی از راه‌حل‌های مؤثر است. امکان دیگر اجازه فروش سهام بانک‌های ایرانی در بازارهای خارجی و جذب سرمایه از خارج است. باوجوداین روش‌های مختلف اما دولت با توجه به‌ پیش‌بینی‌هایی که در قانون انجام‌شده، ادغام بانک‌ها را دنبال می‌کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر