امریکا اعلام کرد:

عراق می تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد

تاريخ 1397/08/15 ساعت 15:40

عراق از ایران برق و گاز طبیعی وارد می کند. امریکا بدون اعلام جزییات بیشتر اعلام کرده که عراق از تحریم در این باره معاف است.

برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه امریکا از معافیت عراق برای خرید انرژی از جمله برق از ایران خبر داده است. بلومبرگ در خبری اعلام کرده که امریکا با ادامه خرید انرژی برق مورد نیاز عراق از کشورمان مخالفتی ندارد. البته برایان هوک جزییات بیشتری از این معافیت را اعلام نکرده است. هوک در کنفرانس روز دوشنبه تنها گفته: «عراق معاف شده است».

عراق هم چنان از همسایه شرقی اش ایران گاز طبیعی و برق وارد می کند. یک حساب بانکی برای پرداخت دینار عراقی هم ایجاد شده است. این اطلاعات را دو مسئول در دولت عراق که نمی خواهند نامشان فاش شود، به بلومبرگ داده اند.

بر اساس آمار، صنعت برق ایران طی سال 89 تا 95 به 8 کشور منطقه صادرات برق داشته که در میان آنها کشور عراق با واردات بیش از 4 هزار و 900 مگاواتی در سال به بزرگترین واردکننده برق از ایران تبدیل شده است. در تیرماه سال جاری خبری مبنی بر توقف صادرات برق ایران به عراق منتشر شد.

 وزارت برق عراق گفت:  به دلیل این که عراق بدهی خود از محل واردات برق از ایران را به تهران پرداخت نکرده است، ایران نیز صادرات برق به این کشور را متوقف کرده است. سخنگوی وزارت برق عراق از این خبر داد.

در سال گذشته ایران بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب گاز به همسایه غربی اش صادر کرده است. قرارداد صادرات گاز ایران به عراق از مهم ترین قراردادهای صادراتی است که دو بخش بغداد و بصره را شامل می شود. براساس این قرارداد ایران باید در سال نخست روزانه 6 میلیون مترمکعب، در سال دوم 14 میلیون متر مکعب و از سال سوم تا پایان قرارداد 30 تا 35 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. میانگین صادرات گاز به بغداد روزانه 8,5 تا 9 میلیون مترمکعب گاز بوده و حتی تا 18 میلیون متر مکعب در روز نیز رسیده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر