وزیر دارایی فرانسه با اشاره به مساله کانال تجاری ایران و اروپا اعلام کرد

اروپا زیر فشار شدید آمریکا قرار دارد

تاريخ 1398/03/01 ساعت 13:45

برونو لومیر، وزیر دارایی فرانسه گفته است که سران اروپا زیر فشار شدید آمریکا هستند تا اینستکس را برچینند. او افزوده که هم‌چنین اروپا تسلیم اولتیماتوم هفته گذشته ایران مبنی برمهلت 60 روزه برای راه‌اندازی اینستکس نمی‌شود.

 خبرگزاری یورونیوز نوشته که برونو لومیر، وزیر دارایی فرانسه اعلام کرده است قدرت‌های اروپایی به شدت زیر فشار آمریکا  قرار گرفته‌اند تا کانال تجاری با ایران قرار را حذف کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از یورونیوز، با وجود خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، فرانسه به همراه دو قدرت دیگر اروپایی تلاش می‌کنند با برقراری ساز و کار مالی موسوم به اینستکس یک کانال تجاری بین اروپا و ایران برقرار کنند که مبادلات مواد غذایی و دارو به عنوان کالاهای بشردوستانه در اولویت آن قرار دارد. اما این ساز و کار به علت فشار شدید آمریکا هنوز اجرایی نشده است و ایران نیز در پیامی در به اروپاییان دو ماه مهلت داده است تا این کانال را اجرایی کنند.

وزیر دارایی فرانسه تاکید کرد که فشار آمریکا بر سران اروپا در این زمینه بسیار شدید و مستقیم است. وی افزود: این فشار بیشتر بر مسوولان سیاسی و تشکیلات و سازمان‌هایی است که اینستکس را ابداع کرده و قصد عملی کردن آن را دارند.

به گزارش رویترز، تنش بین آمریکا و ایران طی ماه جاری افزایش یافته است. آمریکا قصد دارد با فشار بر متحدان اروپایی خود آنها را با سیاست فشار حداکثری بر ایران که تحریم اقتصاد و نفت ایران در کانون آن قرار دارد همراه کند. هدف آمریکا کشاندن ایران به پای میز مذاکره در جهت انعقاد پیمانی جدید و گسترده تر از برجام است.

در عین حال ایران، اروپا را متهم کرده است که اراده کافی برای اجرای برجام و نجات آن به کار نبرده است.

لو میر همچنین گفت که فشار‌های آمریکا و پیام‌های روزانه تهران مبنی بر خروج از برجام، رسیدن به توافق و اجرایی شدن کانال تجاری را دشوار می‌کند. وی افزود: ایران دائماً از پایان دادن به برجام سخن می‌گوید اما این موضع، کمکی به اجرایی شدن ساز و کار مالی موسوم به اینستکس نمی‌کند.

ایران پیشتر در پیامی به کشورهای اروپایی عضو برجام اعلام کرد که اگر تا 60 روز اینستکس عملی نشود تعهدات کلیدی برجامی‌اش را بیشتر کاهش خواهد داد. وزیر دارایی فرانسه البته گفته است که اروپا احتمالاً این اولتیماتوم ایران را نمی‌پذیرد.

منبع: یورونیوز


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]