ضیافت افطار فعالان اقتصادی با رییس جمهوری به روایت نمایندگان بخش خصوصی (2)

پیشنهاد تخصیص نفت و فرآورده‌ها به‌جای مطالبات از دولت

تاريخ 1398/03/04 ساعت 14:29

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به دیدار کارآفرینان، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی با رئیس‌جمهور اعلام کرد که تنها 30 درصد از ظرفیت بنگاه‌های صنعت ساخت و پیمانکاری در حوزه انرژی فعال است که نگرانی بزرگی برای اقتصاد کشور است.

 در نشست کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی با رییس‌جمهور که چهارشنبه گذشته در ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار شد، جمعی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران به نمایندگی از بخش‌های مختلف اقتصادی، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را با حسن روحانی پیرامون وضعیت اقتصادی کشور در میان گذاشتند.

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، نیز در این نشست به نمایندگی از فعالان حوزه انرژی کشور، چالش‌های این بخش را مطرح کرد.

وی در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، جلسه رو در روی کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کار با رییس‌جمهور را فرصتی برای طرح نقدها و دل‌نگرانی‌های بخش خصوصی از شرایط حاکم بر اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: در این جلسه، ابتدا فعالیت نزدیک به 3300 شرکت معتبر در بخش سازندگان، پیمانکاران، مشاوران ساخت و نیرو در حوزه انرژی را مطرح و این نکته را گوشزد شدم که متاسفانه تنها 30 درصد از توان این تعداد بنگاه‌ها تولیدی و صنعتی در حال حاضر فعال است که یک ضایعه بزرگ برای کشور محسوب می‌شود.

پدیدار سپس به پیشنهاد ارائه شده از سوی وی در این جلسه اشاره کرد و افزود: همان‌طور که در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم است، قراردادهای منعقده میان بخش خصوصی و کارفرمایان دولتی می‌تواند به عنوان پشتوانه ضمانت‌نامه‌های بانکی قرار گیرد که در ایران جای این مقوله بسیار خالی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه این پیشنهاد مورد تایید محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، نیز قرار گرفت، افزود: در این جلسه، موضوع مطالبات بنگاه‌های حوزه انرژی از وزارت نفت و وزارت نیرو را نیز مطرح کردم که رقم این مطالبات به بیش از 3 هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که ارزش مطالبات ارزی سازندگان صنعت نفت رقمی در حدود 1.2 میلیارد دلار است و میزان طلب پیمانکاران و حوزه مهندسی نیز به 4 میلیارد دلار می‌رسد، از همین رو، پیشنهاد تخصیص نفت خام و فرآورده‌های نفتی به بخش خصوصی به جای مطالبات از دولت را مطرح کردم تا از طریق فروش مستقیم آن، بخشی از مطالبات رفع شود.

پدیدار یکی دیگر از مشکلات کنونی بنگاه‌های بخش خصوصی در حوزه انرژی را رقابت شرکت‌های دولتی با این بخش عنوان کرد و افزود: در نشست با رییس‌جمهور، این خواسته جدی فعالان اقتصادی را مطرح کردم که مناقصات واگذاری پروژه‌ها، اولویت با بخش خصوصی باشد که رییس‌جمهوری نیز در سخنان خود، بر عدم رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی در حوزه اقتصاد، تاکید کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر